Rozhovor s Nickom Bollettierim

Nicholas James Bollettieri je americký tenisový tréner s obrovskou láskou k životu, ktorú rád odovzdáva druhým, a s neuveriteľným zoznamom úspechov vo výchove tenistov.   Podieľal sa na tréningu mnohých špičkových hráčov, ku ktorým patria okrem iných Andre Agassi, Jim Courier, Monika Selešová a Mary Pierceová. Pracoval aj s Mariou Šarapovovou, Danielou Hantuchovou, Jelenou Jankovićovou, Nicole Vaidišovou, Sabine Lisickou, Sarou […]

Autor
Dátum zverejnenia 3. mája 2017
Obsahuje nasledovné témy , , , , , , ,

Filip Orth
Študent Santa Clara University, Freelancer
Bratislava, Slovensko

Nicholas James Bollettieri je americký tenisový tréner s obrovskou láskou k životu, ktorú rád odovzdáva druhým, a s neuveriteľným zoznamom úspechov vo výchove tenistov.

 

Podieľal sa na tréningu mnohých špičkových hráčov, ku ktorým patria okrem iných Andre Agassi, Jim Courier, Monika Selešová a Mary Pierceová. Pracoval aj s Mariou Šarapovovou, Danielou Hantuchovou, Jelenou Jankovićovou, Nicole Vaidišovou, Sabine Lisickou, Sarou Erraniovou, Tommym Haasom, Maxom Mirným, Xavierom Malissom, Venus Williamsovou, Serenou Williamsovou, Martinou Hingisovou, Annou Kurnikovovou, Marcelom Ríosom, Keim Nišikorim a dva roky trénoval Borisa Beckera.

 

Nicholas James Bolletieri

Nicholas James Bollettieri

Narodil sa v New Yorku 31. júla 1931. Vyštudoval filozofiu na Spring Hill College.

Na začiatku kariéry v 70. rokoch pracoval ako vedúci tenisový tréner v hoteloch a tenisových strediskách.

Nick Bollettieri vytvoril nový koncept tenisovej akadémie pod názvom Tenisová Akadémia Nicka Bolletieriho (Nick Bolletieri Tennis Academy, NBTA), dnes IMG Akadémia. Otvoril ju v roku 1978 v Bradentone na západnom pobreží Floridy na 162 000m2, asi 80km južne od Tampy. NBTA bola prvá veľká tenisová škola, kde hráči aj bývali, čo zmenilo spôsob výučby tenisu medzi dorastencami na vrcholovej úrovni.

Zdravotnícka univerzita v New Yorku (New York College of Health Professions) udelila Bollettierimu v roku 2008 čestný doktorát za prínos vo svete športu, fitness a zdravého životného štýlu.

V roku 2014 ho uviedli do Medzinárodnej tenisovej siene slávy.

 

Nicholas James Bolletieri je vo svete tenisu fenoménom a legendou. Podieľal sa na tréningu mnohých špičkových hráčov, ku ktorým patria okrem iných Andre Agassi, Jim Courier, Monika Selešová a Mary Pierceová. Pracoval aj s Mariou Šarapovovou, Danielou Hantuchovou, Jelenou Jankovićovou, Nicole Vaidišovou, Sabine Lisickou, Sarou Erraniovou, Tommym Haasom, Maxom Mirným, Xavierom Malissom, Venus Williamsovou, Serenou Williamsovou, Martinou Hingisovou, Annou Kurnikovovou, Marcelom Ríosom, Keim Nišikorim a dva roky trénoval Borisa Beckera.

Nicholas James Bollettieri je vo svete tenisu fenoménom a legendou. Podieľal sa na tréningu mnohých špičkových hráčov, ku ktorým patria okrem iných Andre Agassi, Jim Courier, Monika Selešová a Mary Pierceová. Pracoval aj s Mariou Šarapovovou, Danielou Hantuchovou, Jelenou Jankovićovou, Nicole Vaidišovou, Sabine Lisickou, Sarou Erraniovou, Tommym Haasom, Maxom Mirným, Xavierom Malissom, Venus Williamsovou, Serenou Williamsovou, Martinou Hingisovou, Annou Kurnikovovou, Marcelom Ríosom, Keim Nišikorim a dva roky trénoval Borisa Beckera.

 

Nick Bollettieri pre UnitedLife: Pre mňa je kľúčové rešpektovať šport a svojho súpera.

pýta sa Filip Orth

 

V tenisovom svete ste veľmi známy. Trénovali ste niekoľko svetových hviezd, ktoré dosiahli prvé miesta v rebríčkoch, či už WTA alebo ATP. Povedzte nám, ako ste sa vlastne dostali k tomuto úžasnému, a predsa veľmi špecifickému športu.

NICK: S tenisom som sa zoznámil ako 16-ročný. Na strednej škole som sa sústreďoval na americký futbal, ten bol mojím hlavným športom. Nehrával som na tenisových turnajoch a nebol som ani v rebríčku. Neskôr som však 4 roky hral tenis za univerzitu Spring Hill College v Mobile v Alabame. Tú som ukončil v roku 1953 a potom som dva a pol roka slúžil v armáde. Bol som nadporučíkom v 187. výsadkovom pluku, kde mi bolo udelené vyznamenanie Master Paratrooper. V roku 1956 ma z armády prepustili so cťou a potom som tri mesiace študoval na právnickej fakulte na University of Miami na Floride. Tenis som začal učiť v North Miami Beach v centre Victory Park za 3 doláre na hodinu. Bolo to ešte v roku 1956, kým som bol na práve – chcel som si privyrobiť. Mal som veľmi málo skúseností aj vedomostí. Bola to naozaj náhoda, že som sa stal tenisovým trénerom.

 

Založenie vlastnej akadémie na Floride v roku 1978 spustilo vašu hviezdnu tenisovú kariéru. Keď sa po 35 rokoch obzeráte späť – čo bolo podľa vás kľúčové v jej dnešnom úspechu?

NICK: Začal som prvú rezidenčnú akadémiu na svete, pre ktorú som tiež vytvoril tréningový model. Môj prístup bol pre svet nový a získal si veľkú celosvetovú publicitu. Akadémia ostala na čele vďaka našej túžbe byť najlepší a zanieteniu pre šport, aj vďaka úspechom našich študentov a tímovej práci všetkých.

 

Členovia tenisovej akadémie Nicka Bolletieriho

Členovia tenisovej akadémie Nicka Bollettieriho

 

Jedným z vašich najslávnejších študentov bol Andre Agassi. Je známe, že tréningy nenávidel, ale zápasy hral neuveriteľne. Čo podľa vás z neho spravilo takého skvelého hráča – okrem talentu?

NICK: V Andrem Agassim Boh stvoril človeka s rukami, očami a nohami, ktoré spolupracovali rýchlosťou blesku a s presnosťou hodiniek Rolex. Keď mal 4 alebo 5 rokov, otec mu povedal, nech udiera do loptičky z celej sily a nech sa nestará, či poletí do autu. Takáto agresívna, a predsa premýšľavá mentalita pri úderoch bola kľúčová, spolu s Andreho zodpovedným prístupom k tréningu v neskorších rokoch.

 

Andre Agassi a Nicholas James Bolletieri

Andre Agassi a Nicholas James Bollettieri

Teraz pracujete s hráčmi ako Kei Nišikori. Trénovali ste niekoľko generácií tenistov – vidíte rozdiely medzi minulými generáciami a tou súčasnou, pokiaľ ide o tenis?

NICK: Kei Nišikori sa talentovými a osobnostnými črtami v mnohom podobá Andremu. Kei má výnimočné nohy a ruky a vynikajúci úder. Má tiež vybraný tím, ktorý mu radí a vytvára mu zázemie. Dnešný tenis je oveľa ofenzívnejší, oveľa silovejší a hráč si nemôže dovoliť nijaké technické slabiny. Telesný tréning, výživa, mentálny tréning, to všetko má väčší význam. Telesné parametre a pohybové schopnosti hráčov sa tiež významne zvýšili.

 

Nicholas James Bolletieri (3)

Čo si myslíte, uvidíme v tenise ešte zlepšenie úderov alebo techniky?

NICK: Dnešní špičkoví hráči musia vedieť zahrať všetko a navyše potrebujú niekoľko výnimočných úderov, ktoré im pomôžu VYHRAŤ, napríklad vražedný forehand alebo veľmi silné podanie. Dnešní hráči majú čoraz lepšie celkové športové schopnosti a predpokladám, že to posunie tenis k hre na celom kurte.

 

Ktoré pravidlo je v tenise kľúčové?

NICK: Pre mňa je kľúčovým rešpektovať šport a svojho súpera.

 

Čo je vaším tajným receptom pri tréningu hráčov?

NICK: Mojím úspechom je schopnosť chápať, že nijakí dvaja ľudia na svete nie sú rovnakí a že ak chcete človeka ovplyvniť, musíte ho počúvať a zistiť, čo ho motivuje. Viem hráčov presvedčiť, že „MAJÚ NA TO!“ Navrhujem im menšie úpravy v spôsobe hry, ale ostávam v rámci ich individuálneho štýlu. Úpravy a návrhy sú veľmi jednoduché.

 

Kto zo všetkých vašich študentov vám je najbližší? Koho ste si obľúbili? Koho kariéru sledujete? Je niekto taký? A prečo?

NICK: Všetci moji študenti sú pre mňa výnimoční a majú špeciálne miesto v mojom živote.

Nicholas James Bolletieri (1)

Nick o únave: Môže psychicky zoceliť. Môže byť učiteľkou.

Tenisti – ale platí to nielen pre športovcov – sa môžu naučiť, že únava nemusí byť neprekonateľnou bariérou. Že je to prekážka, ktorá sa dá zdolať. Keď hráte tenisový zápas a ste unavený, uznajte, že ste unavený, ale povedzte si, že nájdete spôsob, ako sa tým pocitom prebojovať. Nech je pre vás výzvou. Počúvajte, hráči tenisu aj všetci ostatní, opakovane sa dokázalo, že pozitívny prístup a mentálne nastavenie vám umožnia prekonať existujúce fakty.

 

Nikto nie je dokonalý – ani športovci.

Ako ľudské bytosti sme unikátni, lebo sa vieme prispôsobiť mnohým okolnostiam a situáciám. Sme však tiež vydaní na milosť nedokonalému stroju – ľudskému telu. Telo sa ustavične mení. Björn Borg, Martina Hingisová a Chris Evertová akceptovali, že nie sú dokonalí, a plánovali hru tak, aby mali pri zbieraní bodov šance na svojej strane.

 

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019