Richard Branson: „Ak vás vaše sny nedesia, sú príliš malé.”

Richard Charles Nicholas Branson je anglický podnikateľ, investor, humanista a zakladateľ Virgin Group, ktorá zahŕňa viac než 400 spoločností v mnohých oblastiach. Podľa zoznamu milionárov Forbes 2014 je Branson siedmy najbohatší občan Spojeného Kráľovstva s odhadovaným majetkom v hodnote 4,9 miliardy amerických dolárov. V roku 2014 The Sunday Times uznalo Bransona ako najobdivovanejšieho podnikateľa za […]

Autor
Dátum zverejnenia 2. júna 2015
Obsahuje nasledovné témy , , , , , , ,

Mgr. Mária Synáková
Psychológia a neziskový sektor
Bratislava, Slovensko

Richard Charles Nicholas Branson je anglický podnikateľ, investor, humanista a zakladateľ Virgin Group, ktorá zahŕňa viac než 400 spoločností v mnohých oblastiach. Podľa zoznamu milionárov Forbes 2014 je Branson siedmy najbohatší občan Spojeného Kráľovstva s odhadovaným majetkom v hodnote 4,9 miliardy amerických dolárov. V roku 2014 The Sunday Times uznalo Bransona ako najobdivovanejšieho podnikateľa za posledných päť dekád.

 

„V šestnástich som nechal školu, aby som rozbehol časopis Student ako kampaň proti dvom hrozným vojnám; Vietnamskej vojne a Nigérijskej Občianskej vojne.“

Branson sa narodil 19. júla 1950 v Blackheath v Londýne. Je najmladším dieťaťom a jediným synom otca, ktorý bol advokát a matky, bývalej baletnej tanečnice a letušky. Rodičia veľmi podporovali jeho úsilie aj napriek slabým akademickým výkonom spojených tiež s dyslexiou. Pri odchode zo školy sa s ním riaditeľ lúčil slovami, že podľa neho buď skončí vo väzení, alebo sa stane milionárom.

O niekoľko rokov neskôr, v roku 1970, založil spoločnosť s názvom Virgin, ktorá predávala platne. Názov „Virgin“ znamená, že všetci boli v biznise noví. Nápad mal obrovský úspech a neskôr viedol k založeniu známeho nahrávacieho štúdia nazvaného Virgin Records, ktorému sa podpísali hviezdy ako Sex Pistols, Culture Club, či Mike Oldfield. Nadobudnutý kapitál Branson vedel využiť. Nespokojnosť s leteckými spoločnosťami ho doviedla k začatiu nového biznisu s názvomVirgin Atlantic Airways. Po sérii finančných problémov sa síce rozhodol, že predá nahrávaciu spoločnosť vydavateľstvu EMI, ale toto „zlyhanie“ mu dalo príležitosť začať nové podnikanie, tentokrát v železničnej doprave. Jeho Virgin Trains je známe napríklad pre zlepšenie Pendolína.

Značka Virgin sa naďalej rozširovala do viacerých oblastí, pričom Bransonovi nikdy nešlo o veľké podniky. Považoval ich za neflexibilné pri neustálych zmenách a menej odolné voči rýchlemu úpadku. Do svojho portfólia zahrnul aj oblasť telekomunikácií (Virgine Mobile), výrobu nápojov (Virgin Cola, Virgin Vodka), zdravotníctvo (Virgin Health Bank) a animáciu (Virgin Comics). Je tiež veľkým nadšencom ekológie, čo ho viedlo k založeniu spoločnosti Virgin Fuels a nadácie Virgin Green Fund. V súčasnosti sa aktívne venuje najmä vesmírnej doprave, ktorú zastrešuje spoločnosť Virgin Galactic.

 

„Skúmanie vesmíru je obrovsky prínosné pre ľudstvo. Komerčná vesmírna doprava má potenciál byť revolučná pre každého na našej planéte.“

Snaha o dosahovanie veľkých vecí a ochota podstúpiť riziko sú u Bransona viditeľné aj mimo biznisu. Niekoľkokrát sa pokúsil prekonať svetové rekordy a viaceré z jeho pokusov boli úspešné. V roku 1986 sa pokúsil o najrýchlejšiu preplavbu Atlantického oceána v jeho „Virgin Atlantic Challenger II“, porazil rekord časom 2 hodiny. V januári 1991 Branson prešiel v balóne Pacifik z Japonska do arktickej Kanady, čo je 6700 míľ (10800 km). Rekord zlomil rýchlosťou 245 míľ za hodinu (394 km/h). Medzi rokmi 1995 a 1998 sa Branson, Per Lindstrand a Steve Fossett pokúsili obletieť balónom celú planétu. Koncom roka 1998 síce uskutočnili let z Maroka na Hawai, ktorý zlomil rekord, ale nepodarilo sa im dokončiť globálny let.

 

„Tí, ktorí dosahujú úžasné veci, sú tí, ktorí chcú byť vystrašení, ale nie odradení. Ak snívate vo veľkom a beriete na seba riziko, nemožné sa stáva iba slovom.“

Humanitárna činnosť

Popri veľkom biznise je Branson typickým predstaviteľom humanitne zameraného podnikateľa. Je jedným z lídrov skupiny The Elders, ktorá bola vytvorená v roku 2007 v Južnej Afrike. Bola založená nasledujúc ideu Bransona, hudobníka Petera Gabriela a Nelsona Mandelu ako malá zasvätená skupina lídrov, pracujú- cich objektívne a bez akéhokoľvek osobného prospechu na riešení zložitých globálnych konfliktov. The Elders je nezávisle financovaná skupinou darcov, vrátane Bransona a Gabriela. Hlavným účelom je použiť ich kolektívne zručnosti na urýchlenie mierových riešení dlhotrvajúcich konfliktov, zdôrazňovať nové prístupy ku globálnym záležitostiam, ktoré spôsobujú alebo môžu spôsobiť nesmierne ľudské utrpenie a zdieľať múdrosť pomocou spájania hlasov po celom svete.

  • Je sponzorom International Centre for Missing & Exploited Children, ktoré pomáha hľadať nezvestné deti a pokúša sa zastaviť vykorisťovanie detí.
  • V roku 2005 založil Branson School of Entrepreneurship v Južnej Afrike. Hlavným cieľom je zlepšiť ekonomický rast v Južnej Afrike podporovaním start-upov a mikropodnikov zručnosťami, mentormi, službami, sieťami a finančnými opatreniami.
  • S jeho silným ekologickým cítením hostil mnoho známych ľudí na jeho súkromnom ostrove, aby sa porozprá- vali o problémoch súvisiacich s globálnym otepľovaním, ktorým čelí svet. Dúfal, že stretnutie bude predzvesťou budúcich diskusií týkajúcich sa podobných problémov.

 

Branson je signatár Global Zero, neziskovej medzinárodnej iniciatívy za elimináciu všetkých nukleárnych zbraní na celom svete. Od roku 2010 Branson slúži ako komisár v komisii pre digitálny rozvoj, iniciatíve, ktorá podporuje univerzálny prístup k širokopásmovým službám.

 

„Inovácia nie je nič iné ako bežný biznis a ja verím, že začíname niečo, čo je väčšie ako dokáže ktokoľvek z nás teraz skutočne pochopiť. Stále vieme o vesmíre tak málo a ako naše pochopenie vesmíru môže byť prínosom pre život na našej planéte.“

Osobný život

Richard Branson je otcom dvoch detí – dcéry Holly a syna Sama. Mal tiež ďalšiu dcéru, ktorá zomrela, keď mala iba štyri dni. Je raz rozvedený, v súčasnosti žije s druhou ženou Joan na jeho súkromnom ostrove pomenovanom Necker Island. V roku 1998 napísal vlastnú biografiu s názvom „Losing My Virginity“, ktorá sa stala medzinárodným bestsellerom. Okrem nej je autorom niekoľkých kníh o jeho úspechoch aj zlyhaniach, vodcovstve a obchodnej etike.

 

„Šťastie a dobré zdravie podporujú ohromné životné rozhodnutia. Ak viete, čo chcete byť, potom cesta k tomu, čo budete robiť, príde omnoho ľahšie a bude vás oveľa viac napĺňať.“

 

 

Mária Synáková

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019