Renáta Názlerová o inkluzívnom vzdelávaní: Celý systém školstva potrebuje reformu

Inkluzívne vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením je témou, ktorá je v súčasnosti veľmi aktuálna, no pre jeho zavedenie stále nie sú na Slovensku vytvorené potrebné podmienky. Na tento nedostatok poukazuje aj dobročinný Ples v opere, ktorého tohtoročným poslaním je práve podpora detí so zdravotným znevýhodnením na ich ceste za kvalitným vzdelaním a plnohodnotným životom. Foto: Peter Frolo Tento… Prečítať celé
Vydané 22. januára 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Inkluzívne vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením je témou, ktorá je v súčasnosti veľmi aktuálna, no pre jeho zavedenie stále nie sú na Slovensku vytvorené potrebné podmienky. Na tento nedostatok poukazuje aj dobročinný Ples v opere, ktorého tohtoročným poslaním je práve podpora detí so zdravotným znevýhodnením na ich ceste za kvalitným vzdelaním a plnohodnotným životom.

Foto: Peter Frolo

Tento zámer prišla na ples podporiť aj známa moderátorka, spisovateľka a aktuálne aj mediátorka Renáta Názlerová, ktorá sa týždeň čo týždeň stretne so zúfalým rodičom prosiacim ju o pomoc pre svoje zdravotne znevýhodnené dieťa.

Sama je mamou synovi, ktorý má poruchy učenia a z vlastnej skúsenosti vie, ako funguje, resp. nefunguje náš vzdelávací systém. Na túto tému sme s ňou preto urobili rozhovor.

Máte osobnú skúsenosť s vlastným synom. Aké zdravotné znevýhodnenie má Váš syn Matěj?

Syn Matěj má poruchy učenia – dysgrafia, dyslexia, dysortografia a dykalkúlia. Nie je to v pravom zmysle zdravotný hendikep, ale bol vedený ako integrovaný žiak so špeciálnymi vzdelávacími potrebami. Čo v praxi znamenalo, že keď narazil na učiteľa s pochopením a školu vnímajúcu tieto deti ako normálne deti, ktoré len potrebovali iný prístup, tak sa mu darilo. A keď nie, trpel on a my  s ním.

Renáta Názlerová, moderátorka a spisovateľka

Renáta Názlerová, moderátorka a spisovateľka

INZERCIA

Aké školy doteraz absolvoval?

Skončil strednú pedagogickú školu a teraz študuje na vysokej škole psychológiu. A žiaľ, aj ako vysokoškolák zažíva niektorých pedagógov, ktorí sú absolútne nekompetentní, a je smutné, že sa tak deje na vysokých školách, kde by učiť naše deti mala elita národa. Inými slovami, nie je to vždy len o technických podmienkach vzdelávania detí so špeciálnymi vzdelávacími potrebami, ale vždy je to o ľuďoch, vždy! A kým nepochopíme, že tieto deti a títo študenti nie sú zlí, nie sú nezvládnuteľní, nie sú menej talentovaní – len potrebujú iné podmienky, tak sa nikdy nikam nepohneme.

Ako sa prejavovali jeho bariéry v učení? Kto mu pomáhal s učením?

Kto mu pomáhal? Deti ako môj syn chodia pravidelne do pedagogicko psychologickej poradne, kde sa im venuje špeciálny pedagóg a pomáha im hľadať spôsoby, ako sa učiť inak než je bežné. Takže táto pani psychologička urobila pre nášho syna veľmi veľa, a hlavne asi to, že vždy stála na jeho strane a pomáhala mu chápať, čo sa to deje… A samozrejme my rodičia, a hlavne ja.

Inzercia

Ako vnímate problematiku inkluzívneho vzdelávania na Slovensku? Najmä v porovnaní so zahraničím, kde je školstvo na výrazne vyššej úrovni.

Ak mám byť úprimná, celý systém školstva potrebuje reformu. Žiaci so špeciálnymi vzdelávacími potrebami sú najvypuklejší z problémov, ktoré školstvo má. Veľa sa o tom hovorí, ale verte mi, v praxi je to rarita, aby škola skutočne s takýmito deťmi vedela pracovať. Deti sú na PN-kách, lebo školská dochádzka je povinná, ale škola dieťa prijať nechce. V inom prípade sa postará o to, že sa dieťa psychicky zosype za pár týždňov strávených v prostredí, kde sa mu posmievajú, šikanujú ho a rodiča označujú za neschopného dobre si vychovať svoje dieťa.

Čo hovoríte na to, že dobročinný  Ples v opere otvára tému inkluzívneho vzdelávania v spoločnosti? Má to zmysel?

Presne viem, čo to znamená pre rodičov, koľko úsilia musia vyvinúť, aby svojmu dieťaťu dali dobrý štart do života, a že nie vždy to dokážu vlastnými silami. Niekedy naozaj potrebujú, aby im v tom niekto pomohol. Podpora takejto témy má určite zmysel, pretože vychádzam z osobnej skúsenosti.

Renáta Názlerová, moderátorka, spisovateľka (foto: Peter Frolo)

Renáta Názlerová, moderátorka, spisovateľka (foto: Peter Frolo)

Prečo ste sa rozhodli podporiť Ples v opere?

Chcem, aby sa o tejto problematike naozaj hovorilo, pretože iná cesta nie je, okrem tej, že budeme úprimní a budeme hovoriť otvorene.

Práve z toho dôvodu sa mi myšlienka dobročinného zámeru Plesu v opere veľmi páči, pretože deti, ktoré majú špecifické potreby, či už zo zdravotných alebo akýchkoľvek iných dôvodov pribúda a my ako spoločnosť sa musíme voči tomu postaviť veľmi zodpovedne a umožniť týmto deťom kvalitne sa pripraviť na ich dospelosť.

Ako prebiehali vaše plesové prípravy? Dávali ste si u niekoho šiť šaty?

Ženy mojej konfekčnej veľkosti moc na výber nemajú. Preto mi šaty šila návrhárka Hanka Převrátilová, ktorá sa nebojí šiť pre iný typ postavy, než je bežné. Nechali sme sa inšpirovať mojim obľúbeným orientom, kde sa ja osobne cítim ako doma. Verím, že okrem mňa sa moja róba páčila aj iným, a kto vie, možno to nejakú dámu aj inšpirovalo. Veď plesová sezóna sa práve začala.

A na záver, čomu sa teraz venujete?

Aktuálne pripravujem nový román (okrem bežnej práce, vzdelávanie iných, písania scenárov, mediácie a nakrúcania) a tento sa bude venovať ženám oblých tvarov.

Pokračujte na ďalší príspevok »