Psychohygiena a význam pohybových aktivít

Duševná hygiena je systém pravidiel a rád, ktoré slúžia na udržanie, prehĺbenie alebo znovuzískanie duševného zdravia rovnováhy. Jednou z týchto rád sú aj pohybové aktivity.   Psychohygiena má význam najmä ako prevencia somatických a psychických ochorení, v sociálnych vzťahoch, pre pracovnú výkonnosť a subjektívnu spokojnosť. Pohybové aktivity zahŕňajúce cvičenie, šport a fyzickú prácu, sú jedným […]

MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Duševná hygiena je systém pravidiel a rád, ktoré slúžia na udržanie, prehĺbenie alebo znovuzískanie duševného zdravia rovnováhy. Jednou z týchto rád sú aj pohybové aktivity.

 

Psychohygiena má význam najmä ako prevencia somatických a psychických ochorení, v sociálnych vzťahoch, pre pracovnú výkonnosť a subjektívnu spokojnosť. Pohybové aktivity zahŕňajúce cvičenie, šport a fyzickú prácu, sú jedným z prostriedkov psychohygieny. Podľa výskumov existuje pozitívny vzťah medzi fyzickou zdatnosťou a duševnou rovnováhou.

Naopak, nedostatok pohybu prispieva k vytváraniu podmienok pre vznik mnohých psychosomatických ochorení.

 

Kľúčom k úspechu je pravidelnosť

Ak chcete bojovať so stresom, mali by ste dbať na pravidelný pohyb. Jeho prínos je nielen telesný, ale aj duševný. Pohyb zvyšuje duševné schopnosti a aktivitu, napomáha v upevňovaní vedomia vlastnej hodnoty, odbúrava psychické napätie, znižuje úzkosť a depresiu, upevňuje pocity duševnej pohody a vyrovnanosti a podporuje dobrú náladu.

Aby ste čo najlepšie odbúrali stres, mali by ste zvoliť predovšetkým rýchle a silové športy, ktoré si vyžadujú veľa energie. Patrí k nim napríklad tenis a squash. Ak je však vaším cieľom skôr udržanie fyzického a psychického zdravia, mali by ste staviť na vytrvalostné športy, ktoré si vyžadujú rovnomerný a rytmický pohyb. Zvoliť môžete napríklad chôdzu, beh, plávanie, lyžovanie alebo bicyklovanie.

 

Za účinný spôsob udržiavania zdravej mysle sa považujú plávanie a beh  (foto: pixabay)

Za účinný spôsob udržiavania zdravej mysle sa považujú plávanie a beh (foto: pixabay)

Populárne sú beh a plávanie

Stále populárnejší beh optimalizuje krvný obeh a má priaznivý vplyv na srdce, zlepšuje pohyblivosť celého tela, zlepšuje dýchanie a je výborný, ak potrebujete schudnúť. Pri plávaní dochádza k prekrveniu celého tela, posilňuje svalstvo, zlepšuje metabolizmus a zvyšuje pohyblivosť.

Aby mal však pohyb skutočný prínos pre vaše zdravie, mali by ste dbať na jeho pravidelnosť (ideálne denne, najmenej 4-krát týždenne), intenzitu (primerane veku, až kým sa neunavíte), dobu trvania (min. 20 minút) a typ cvičenia (také, pri ktorom sa zapája čo naviac svalových partií).

 

Ak s pohybovými aktivitami ešte len začínate, naplánujte si každý deň určitý čas, kedy sa im budete venovať, zvoľte si aktivitu, ktorá vás baví a zodpovedá vašim schopnostiam, nájdite si kamarátov, ktorí budú cvičiť s vami, tešte sa z cvičenia, začnite mierne a postupne pridávajte a nezabudnite sledovať svoj progres.

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Grafici spracovali hračky z Toy Story 4 do detailov, ktoré nemajú obdobu (fotogaléria)

8. júla 2019

Máme vôbec právo na súkromie?

Internet zabil anonymitu. Čo bude s naším súkromím?

27. júna 2019

Fotogaléria: Bývanie v malom

Mini-domy sú alternatívou ku garsónkam. Stoja iba zopár tisíc.

24. júna 2019

Čo majú spoločné Nórsko a Čína? V oboch krajinách už takmer nezaplatíte hotovosťou.

21. júna 2019

Neuveriteľné video Číny a jej stavebného boomu: kam sa hrabe Európa?

21. júna 2019