Príručka na ovládanie stresu

Stres je bežnou súčasťou života každého z nás, rozdiel je len v tom, do akej miery nás ovplyvňuje. Negatívne dopady stresu na fyzické aj psychické zdravie sú už dávno dokázané, no ľudia si často neuvedomujú, ako veľmi môže stres ovplyvniť a riadiť ich život. Súkromné či pracovné prostredie je bohaté na stresové situácie a následky sa nie… Prečítať celé
Vydané 14. októbra 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Stres je bežnou súčasťou života každého z nás, rozdiel je len v tom, do akej miery nás ovplyvňuje. Negatívne dopady stresu na fyzické aj psychické zdravie sú už dávno dokázané, no ľudia si často neuvedomujú, ako veľmi môže stres ovplyvniť a riadiť ich život. Súkromné či pracovné prostredie je bohaté na stresové situácie a následky sa nie vždy odrážajú tam, kde stres vznikol. Človek sa potom dostáva do akéhosi bludného kruhu a hladina stresu stúpa na oboch frontoch.

 

Osobne môžem povedať, že som vždy priveľmi „stresovala“ aj pri maličkostiach. Napokon, veď práve stres skresľuje realitu a núti vás veci vnímať inak. Až neskôr som si uvedomila, ako ovládal moje konanie, voľby a vzťahy. Jednoduché rady typu „nestresuj, všetko bude v poriadku“ na mňa však nijako neúčinkovali, skôr mali opačný efekt. Až postupne som si vybudovala akýsi vlastný systém či súbor techník, pomocou ktorého som sa naučila mať stres pod kontrolou. Takú svoju „príručku na ovládanie stresu“, jednoduchú, rýchlu, flexibilnú a hlavne účinnú.

 

  1. Zachovaj zdravý rozum

Po prvotnom návale stresu a emócií sa treba čo najrýchlejšie upokojiť. Ideálne je toto štádium prekonať iba v hlave a nevypúštať nič von, kým si to pre seba neutriedite. Dôležité je nepreniesť stres z práce domov a naopak. V tejto fáze je dobré pravidelne dýchať a podľa nasledujúcich bodov začať triezvo rozmýšlať.

  1. Najhorší scenár

S pokojnejšou hlavou si treba predstaviť najhorší možný scenár, aký môže v danej situácii nastať. Je dobré si ho vykresliť do najmenších detailov (či konkrétnych čísel, ak ide o finančné záležitosti). Často si v tejto fáze uvedomíte, že ani ten najhorší scenár nie je hodný takého stresu, alebo je veľmi málo pravdepodobný.

  1. Plán

Mať plán s podrobnými jednotlivými krokmi je vždy upokojujúce a aj efektívne. Účinný však je, iba keď je napísaný čiernym na bielom, nie v hlave. Človek má tendenciu všetko odsúvať a nekonkretizovať, pokiaľ plánuje iba v hlave. Jednotlivé kroky by mali byť dostatočne konkrétne, aby sa predišlo ďalšiemu stresu z neočakávaných prekážok.

INZERCIA
  1. Výdych

Po predošlých krokoch nasleduje úľava, stres by už mal byť pod kontrolou. Teraz sa treba sústrediť na samotné riešenie. Predchádzajúce kroky môžeme vždy zopakovať, ak stres začne opäť stúpať. Neškodí s niekým sa o príčine stresu aj porozprávať. Rozhovor pôsobí ako veľká úľava, pokiaľ si naň zvolíte správnu osobu.

  1. Dovolenka

Doprajte si odmenu, nemusí to byť exotická dovolenka, stačí dobrá večera, wellness či iná forma relaxu. Dôležité je dopriať si malé odmeny aj po vykonaní jednotlivých krokov, nielen po zvládnutí celej situácie. Podstatné je nenechať sa stresovou situáciou pohltiť a žiť len pre jej riešenie.

Inzercia

 

Každý sme iný, preto je dobré si postupne tieto kroky prispôsobiť, aby sedeli konkrétnemu užívateľovi. Nejde o nijaké zaklínadlo, ktoré by fungovalo samo od seba. Spočiatku si treba na používanie mojej „príručky“ v praxi zvyknúť, neskôr však začne fungovať automaticky. Mozog sa na tento postup nastaví a sám podľa neho v stresových situáciách postupuje. Je neuveriteľné, akú úľavu môžete dosiahnuť. Pocit moci alebo kontroly nad sebou samým je napokon asi jedným z najuspokojivejších pocitov vôbec.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »