Pokémon GO, jeho vzostupy a hrozby

Počas skoro celého júla sa na mňa zo všetkých strán valili správy o novej hre Pokémon GO. Dokonca aj z médií, ktoré nemajú technické či herné zameranie. Dlho som odolával, keďže nie som fanúšikom Pokémon univerza, ale nakoniec som si aplikáciu kvôli práci nainštaloval a otestoval.   Pokémon Go pracuje na princípe rozšírenej reality (Augmented Reality – AR). Chodíte… Prečítať celé

Počas skoro celého júla sa na mňa zo všetkých strán valili správy o novej hre Pokémon GO. Dokonca aj z médií, ktoré nemajú technické či herné zameranie. Dlho som odolával, keďže nie som fanúšikom Pokémon univerza, ale nakoniec som si aplikáciu kvôli práci nainštaloval a otestoval.

 

Pokémon Go pracuje na princípe rozšírenej reality (Augmented Reality – AR). Chodíte po reálnej mape s animovanou postavičkou, ktorá vás reprezentuje. Hra na vašu lokalizáciu využíva GPS, ktoré je dnes súčasťou aj najlacnejších mobilov. Na mape sa zobrazujú rôzne záujmové body (takzvané Poké Stops) a telocvične (Pokémon Gyms), kde môžete dopĺňať zásoby, poprípade bojovať s Pokémonmi iných hráčov. Záujmové body sú prevzaté z predchádzajúceho titulu firmy Niantec – Ingress.

 

Screenshoty z hry Pokémon GO

Hlavnou náplňou je ale chodiť po mape, hľadať a následne chytať Pokémonov, ktorých hra umiestňuje na rôzne miesta. Zaujímavosťou je, že ich umiestňuje dokonca aj tematicky – v parkoch a lesoch nájdete “prírodných”, v blízkosti vodných hladín zase “vodných”. Ak sa priblížite k príšerke dostatočne blízko, zobrazí sa na mape a môžete ju začať hľadať. Na toto sa využíva kamera vášho zariadenia, s ktorou prechádzate okolie a keď na displeji zbadáte Pokémona, mali by ste sa ho pokúsiť chytiť. V spodnej časti displeja sa zobrazí lopta zvaná Pokéball, tú musíte pohybom prsta hodiť na Pokémona. Keď ho trafíte, je váš.

Hra má aj ďalšie prvky, napríklad vylepšovanie pokémonov, obsadzovanie telocviční, pokladanie návnad pre zvýšenie šance výskytu Pokémonov v okolí, liahnutie sa vajíčok a iné.

 

Moje skúsenosti s Pokémonmi

Hru som testoval tesne po spustení u nás a dosť som pociťoval nevyladenosť celého systému. Aplikácia veľmi často padala, postava na mape mi poskakovala 20 – 30 metrov rôznymi smermi, často sa nevedela pripojiť na server kvôli privysokému obsadeniu inými hráčmi.

Musím sa priznať, že z celkového pohľadu a po skúsenosti mi náplň hry prišla plytká a nudná – a to mám rád hry, v ktorých musím niečo zbierať a vylepšovať. Najviac ma zarazilo, že je potrebné takmer neustále sledovať displej telefónu a plne sa venovať dianiu na obrazovke, čiže sa nedá hrať rekreačne, na prechádzke po meste s deťmi.

Ale ja asi nie som cieľová skupina, keďže má Pokémon GO prekvapujúco veľký celosvetový úspech. Ja som pri tom nevydržal ani týždeň.

 

Čísla, fakty a hrozby

Úspechy hry sa nedajú prehliadnuť. 100 miliónov stiahnutí a 10 miliónov dolárov za deň je naozaj veľký úspech. V tak krátkej dobe žiadna aplikácia takto nenarástla. Hodnota akcií spoločnosti Nintendo, ktoré je spoluvlastníkom značky Pokémon a vydavateľom Pokémon GO, sa viac ako zdvojnásobila. Aj napriek tomu, keď Nintendo ohlásilo, že nie je tvorcom aplikácie, zase mierne klesla.

Zaujímavé je, že výrazne nepoklesli tržby iných veľkých hráčov na trhu mobilných hier, čo napovedá, že Pokémon GO vyplnilo dieru na trhu a nepreberá užívateľov z iných hier.

Najväčšou devízou tejto hry je sociálny aspekt a to, že vás prinúti vyraziť von. Ľudia sa stretávajú pri záujmových bodoch, diskutujú, porovnávajú si zbierky. Rôzne podniky využívajú na svoju propagáciu Pokéstopy – umiestňujú na ne návnady a takto lákajú zákazníkov. Mladí ľudia, ktorým sa často vyčíta, že len sedia na mieste a ťukajú do tabletov alebo telefónov zrazu behajú po vonku (aj keď pozeranie do telefónu zostalo).

S behaním s telefónom po vonku sú, samozrejme, spojené aj nepríjemné veci – lúpežné prepadnutia, autonehody, vstupy na cudzí pozemok.

Hra od svojho vydania dostala už niekoľko aktualizácií, väčšinou technického charakteru. Autorom sa podarilo z väčšej časti vyriešiť problémy so stabilitou aplikácie, tak aj serverov. Momentálne ale čelia kritike používateľov za znefunkčnenie systému pre cielené vyhľadávanie Pokémonov. Taktiež začali mať problémy s aplikáciami tretích strán, ktoré sa dali používať na presnú lokalizáciu Pokémonov bez toho, aby ste boli v blízkosti. Prístup k dátam pre aplikácie tretích strán už ale Niantec zastavil. Užívatelia sa sťažujú aj na komunikáciu s autormi, ktorí odpovedajú na správy veľmi sporadicky.

 

To, či si Pokémon GO udrží svojich užívateľov ukáže čas, momentálne je na tom ale veľmi dobre. Pokiaľ bude Niantec pridávať obsah dostatočne rýchlo a bude schopný opravovať chyby, tak istotne do zabudnutia neupadne. Minimálne nám páni ukázali, ako nakladať s rozšírenou realitou a smer, ktorým sa môže mobilné hranie uberať v budúcnosti.

 

 

Zdroje: App annie, Wikipedia

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.