Už len ako hybrid

Obľúbené Audi Q7 dostalo v rámci veľkého faceliftu laserové svetlá, úplne nový kokpit a hybridnú techniku

Modernizovaná Q7-čka podľa predpokladov prechádza na nové označenie motorizácií.

Q7 patrí nielen medzi najúspešnejšie modely značky Audi, ale aj medzi jedno z predajne vôbec najžiadanejších SUV v príslušnom segmente. Je teda zrejmé, že v Ingolstadte nenechávajú nič na náhodu a v rámci faceliftu prichádzajú s množstvom zmien. Ostatne, konkurenčné počiny z Mníchova a Stuttgartu s príchodom nových generácii nastavili opäť latku vyššie, takže teraz je na rade práve Audi.

Vskutku veľkými zmenami prešiel samotný dizajn, ktorý pôsobí po novom o čosi vyváženejšie, no predovšetkým modernejšie. Tradičná 8-uholníková maska Single frame sa medzičasom trochu zaoblila, rovnako tak zadná časť, kde pribudla elegantná horizontálne umiestnená lišta. Bočné otvory na vstup vzduchu v prednom nárazníku majú expresívnejšie vyhotovenie, zatiaľ čo nové prahy karosérie zvýrazňujú svetlú výšku veľkého SUV. Zásadnou technologickou zmenou je prítomnosť systému HD Matrix LED, ktorý za príplatok dopĺňa predné reflektory o laserové diaľkové svetlá.

Interiér prebral detaily z limuzíny

Najväčší progres však predstavuje interiér – palubná doska je totiž už úplne nová a mení prakticky všetko, čo sme doposiaľ v súčasnej generácii mohli vidieť. Q7-čka si prevzala displeje zo sesterského modelu Q8 či limuzíny A8, ktoré veľkou mierou menia nielen dizajnové stvárnenie kokpitu, ale aj rozloženie jednotlivých ovládacích prvkov. Pred vodičom sa nachádza aktualizovaný 12,3″ digitálny prístrojový štít Audi Virtual Cockpit, zatiaľ čo v strede nájdeme 10,1″ obrazovku (tzv. Black Panel) a 8,6″ displej určený na ovládanie klimatizácie.

Pri stlačení ikony na stredových obrazovkách funkcia touch response poskytuje haptickú a akustickú spätnú väzbu. Vo vypnutom stave horný dotykový displej takmer úplne splýva s veľkým čiernym dekoračným obkladom prístrojového panelu. Všetky prvky sú navzájom logicky usporiadané, od úzkeho pásu mriežok ventilácie až po širokú konzolu na stredovom tuneli. Samozrejme, v nekonečnom zozname príplatkovej výbavy nechýba napríklad 4-zónová automatická klimatizácia, Bang & Olufsen Advanced Sound System s trojrozmerným (3D) priestorovým ozvučením alebo Air Quality Paket s aromatizáciou a ionizátorom.

Mild-hybrid už ako štandard

Modernizovaná Q7-čka podľa predpokladov prechádza na nové označenie motorizácií, vo výsledku sa ale paleta agregátov nemení, rovnako tak ani ich výkon. Základom je naftový 3-liter V6 vo verzii 45 TDI, ktorý disponuje výkonom 170 kW / 231 koní a 500 Nm, zatiaľ čo silnejšia verzia 50 TDI má až 210 kW / 286 koní a 600 Nm. Akcelerácia silnejšej verzii na stovku ma trvať len 6,3 sekundy.

Benzínovú paletu zastrešuje vyhotovenie 55 TFSI, čiže vidlicový šesťvalec s výkonom 250 kW / 340 koní a krútiacim momentom 500 Nm. Jej príchod na európsky trh je naplánovaný krátko na to, ako faceliftované Audi Q7 vstúpi na náš trh s dieselovým motorom. O relatívne obľúbenej SQ7-čke sa zatiaľ nehovorí, dá sa ale predpokladať, že skôr či neskôr sa opäť vráti do portfólia.

Všetky motory už v základe spolupracujú so 8-stupňovou automatickou prevodovkou tiptronic a permanentným pohonom všetkých kolies quattro. Vo výbave Q7-čky naďalej nechýba vzduchový podvozok či riadená zadná náprava, ktorá zlepšuje stabilitu a manévrovateľnosť.

Dodať pritom treba, že k vysokej účinnosti motorov už od teraz prispieva aj sériová mild-hybid technológia – v reálnej premávke prináša úsporu do 0,7 litra na 100 kilometrov. Po vzore nových modelov Audi A6, A7 či A8 preto aj v tomto prípade platá, že hlavným prvkom je štartovací generátor RSG, pripojený k motoru drážkovaným remeňom, ktorý napája kompaktná lítium-iónová akumulátorová batéria prostredníctvom 48-voltovej hlavnej elektrickej siete.

Inými slovami, generátor dokáže rekuperovať energiu výkonom až do 8 kW, takže keď vodič v rozmedzí rýchlosti od 55 do 160 km/h uvoľní plynový pedál, veľké SUV rekuperuje s motorom odpojeným od prevodovky alebo dobieha zotrvačnosťou až do 40 sekúnd s vypnutým motorom. Pri opätovnom stlačení pedála akcelerátora RSG znova naštartuje motor – rýchlejšie a mäkšie ako bežný spúšťač. Zaujímavosťou pitom je fakt, že systém štart-stop sa aktivuje už pri rýchlosti pod 22 km/h. Vynovená Q7-čka príde na náš trh na jeseň.

zdroj: Audi

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Ikonická RS6-ka prichádza v novom podaní. Rodinný superšport má 600 koní a stovku dá za 3,6 sekundy

4. generácia pekelného kombi vstupuje na scénu vo veľkom štýle.

21. augusta 2019

Z najmenšieho Audi vznikol mestský Allroad. A1 citycarver chce zaujať hlavne mohutnejším exteriérom

Nová A1-ka prichádza vo vyhotovení citycarver.

29. júla 2019

Naftový parník od Audi získal vynovený vzhľad a modernejší kokpit. 435-koňová V8-čka zostáva

Rozsiahla modernizácia veľkého SUV od Audi neobchádza ani vrcholný variant.

24. júla 2019


Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019