Pripravuje sa nukleárna energia novej generácie

Multimiliardové náklady na výstavbu konvenčných jadrových elektrární by mohli byť čoskoro minulosťou. Vznikajú startupy, ktoré chcú spraviť nukleárnu energiu ešte čistejšou a dostupnejšou. Ešte aj dnes, v roku 2018, je nukleárna energia považovaná za jednu z najčistejších na svete. Platí to v prípade, keď berieme do úvahy samotný proces výroby energie, ktorý do ovzdušia uvoľňuje […]

Multimiliardové náklady na výstavbu konvenčných jadrových elektrární by mohli byť čoskoro minulosťou. Vznikajú startupy, ktoré chcú spraviť nukleárnu energiu ešte čistejšou a dostupnejšou.

Ešte aj dnes, v roku 2018, je nukleárna energia považovaná za jednu z najčistejších na svete. Platí to v prípade, keď berieme do úvahy samotný proces výroby energie, ktorý do ovzdušia uvoľňuje iba vodnú paru z vody. Tá celý systém chladí a udržiava ho tak v bezpečnom stave. Problémom je rádioaktívny odpad, ktorý vzniká ako produkt nukleárnych reakcií a dodnes ľudstvo nevie, ako s ním bude nakladať. Dnes sa tieto rádioaktívne odpady skladujú za vysokých bezpečnostných štandardov s eventuálnym rizikom, že sa ich rádioaktivita začne uvoľňovať do prostredia. Scenár, ktorý by zahŕňal posielanie tohto rádioaktívneho materiálu do vesmíru, je pri súčasnom stave technológií nereálny. Stačila by jedna havária rakety vynášajúcej odpad do vesmíru, aby vznikli škody nevídaných rozmerov.

 

Problém s aktuálnym technologickým spracovaním nukleárnej energie sa týka aj jej enormnej finančnej nákladnosti. Keby tento typ energie nebol vo významnej miere dotovaný štátmi a vyššími zriadeniami, bol by vrcholne finančne neefektívny. Ako uvádza portál Wired, nedávne skúsenosti Spojených štátov s výstavbou nových jadrových elektrární nie sú priaznivé. V roku 2012 Južná Karolína dostala povolenie na výstavbu jadrovej elektrárne, náklady na jej výstavbu dosiahli závratných 9 miliárd amerických dolárov. Tieto investície sa premietli do ceny energie, ktorá bola pre koncových zákazníkov vyššia až o 18 percent s tým, že nová technológia bude pripravená na prevádzku v roku 2018. Dnes už vieme, že po utopení deviatich miliárd dolárov spoločnosť South Carolina Electric & Gas od projektu ustúpila. Podobný scenár portál uvádza aj pri jadrovej elektrárni vo Fínsku pri meste Olkiluoto, ktorá je po ôsmich rokoch v strate 6,5 miliárd USD.

 

Zmenu do obchodu a využívania nukleárnej energie by mohli vniesť nové startupy a projekty, ktoré s ňou počítajú ako s vhodnou alternatívou pre čistú obnoviteľnú energiu. Aj napriek tomu, že predovšetkým severské krajiny nám prakticky ukazujú, že využitie veternej a solárnej energie môže nadobudnúť rozsiahlych rozmerov, jadrová energia ani zďaleka nepovedala svoje posledné slovo. V Holandsku napríklad všetky vlaky jazdia výlučne na elektrinu získanú z veternej energie. Rovných sto percent. Pre napájanie miest by to však stačiť nemuselo.

 

Nové projekty týkajúce sa získavania energie z jadra by mohli pomôcť krajinám ako India či Čína udržať dodávku energie stále rastúcemu počtu obyvateľov. V článku od Wired sa spomína predovšetkým spoločnosť Terrestrial Energy, ktorá stavia svoje plány na reaktoroch s použitím roztavenej soli. Keď sa štandardne používaná voda vymení za roztavenú soľ, prirodzene sa zvýši bezpečnosť výroby nukleárnej energie. Dnešná úroveň bezpečnosti jadrových elektrární je síce vysoká, ale vyžaduje si aktívne chladenie vodou, čo môže byť problém zachovať napríklad pri prírodných katastrofách (spomeňme si na Fukušimu). Roztavená soľ nezovrie a nevyparí sa, ostáva chladiacim médiom aj v prípade, že elektráreň prestane pracovať úplne. Jadrový reaktor IMSR so soľným chladením by znamenal aj nižšie náklady, modulovateľnosť, menšie rozmery a univerzálnosť. Cena výroby 1 MWh by mala byť nižšia ako pri výrobe energie z fosílnych palív, biomasy či „štandardného jadra“.

Terrestrial Energy by chcelo uviesť do prevádzky reaktor IMSR do roku 2030, na svojej stránke uvádza 20. roky.

 

 

Malý modulovateľný jadrový reaktor IMSR od Terrestrial Energy

Malý modulovateľný jadrový reaktor IMSR od Terrestrial Energy

 

 

Terrestrial Energy nie je ani zďaleka jediná firma, ktorá sa zaoberá modernizáciou získavania nukleárnej energie. Ďalšie spoločnosti chcú riešiť najväčšie problémy súčasnej technológie, ktorými sú rádioaktívny odpad, vysoké náklady, spojitosť so zbraňami a havárie. Niektoré z nich spaľujú už existujúci odpad, iné ničia izotopy, z ktorých možno vyrobiť zbrane. V plánoch odborníkov sú tiež malé reaktory s nízkymi prevádzkovými nákladmi.

 

Jadrová energia môže byť skutočne čistou a bezpečnou, ak bude technológia jej získavania vyvíjaná a zlepšovaná. Možnou budúcnosťou je aj akási liberalizácia jadrových elektrární a jej početnejšie využívanie v menších komunitách, dovtedy sa však vedci budú musieť popasovať s množstvom ťažkých úloh spojených s bezpečnosťou. Vieme, že skôr ako za desaťročie to nebude.

 

 

Zdroje:
https://www.wired.com/story/next-gen-nuclear/
https://www.terrestrialenergy.com/

 

 

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019