Najdrahšie hodinky na svete: vydražil ich aukčný dom Phillips

Náramkové hodinky Paula Newmana značky Rolex sú oficiálne najdrahšími, aké boli kedy predané. Časť príjmov bolo venovaných nadácii Nell Newman Foundation a Newmanovej vlastnej nadácii na podporu filantropických hodnôt Paula Newmana. Keď v aukčnej sále zaznela astronomická ponuka, vraj bol prekvapený aj Aurel Bacs, dražiteľ hodiniek. Asi iba málokto očakával, že by sa z hodiniek Rolex… Prečítať celé
Vydané 7. decembra 2017 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Náramkové hodinky Paula Newmana značky Rolex sú oficiálne najdrahšími, aké boli kedy predané. Časť príjmov bolo venovaných nadácii Nell Newman Foundation a Newmanovej vlastnej nadácii na podporu filantropických hodnôt Paula Newmana.

Keď v aukčnej sále zaznela astronomická ponuka, vraj bol prekvapený aj Aurel Bacs, dražiteľ hodiniek. Asi iba málokto očakával, že by sa z hodiniek Rolex Daytona Cosmograph mohli stať najhodnotnejšie hodinky sveta. Znalci pred aukciou tvrdili, že hodinky môžu v lepšom prípade dosiahnuť hodnotu až 3,5 miliónov amerických dolárov, avšak reálny výsledok dražby prekvapil aj samotný aukčný dom Phillips. Ten si pôvodne trúfal stanoviť odhadovanú cenu predaja na skromný jeden milión amerických dolárov.

Kúpychtivý záujemca o unikátne hodinky, ktoré nosil sám Paul Newman (1925-2008), nakoniec získal za astronomických 17,7 miliónov amerických dolárov, v miestnej mene za ne zaplatil 138 521 416 hongkongských dolárov (HKD, HK $). V prepočte ide o čiastku 14,9 miliónov eur.

17,7 miliónov amerických dolárov je suma, ktorá dokonca stanovila svetový rekord. Z novembrovej aukcie sa stalo dejisko predaja vôbec najdrahších hodiniek v histórii.

 

roley daytona cosmograph paul newman (3)

Zdroj: https://www.phillips.com/detail/ROLEX/NY080117/8

roley daytona cosmograph paul newman (4)

Zdroj: https://www.phillips.com/detail/ROLEX/NY080117/8

INZERCIA

Konečný kupec však nebol jediný, kto mal o hodinky záujem. Celých 15 minút bojoval s ďalšími dvomi záujemcami na telefóne. Zaujímavosťou je, že predajca si vyhradzuje právo na províziu až 12,5 percenta z vydraženej sumy, preto hodinky dosahujú hodnotu až 17,7 milióna USD – samotný kupec však ponúkol o dva milióny menej, presne 15,5 milióna USD. Nemal však inú možnosť ako akceptovať podmienky dražby, očividne ho tie dva milióny navyše veľmi nezabolia.

 

Inzercia

Stoja hodinky Rolex Daytona Cosmograph za takúto investíciu? To je ťažko hodnotiť, ale je isté, že investícia predchádzajúceho majiteľa týchto hodiniek bola niekoľkonásobne zhodnotená. Ceny realizované pri aukciách sa veľmi líšia v závislosti od stavu hodiniek, ich vzácnosti a pôvodu, pričom nikdy nemožno spoľahlivo predpovedať, za koľko sa predajú. A či vôbec.

 

Zdroj: https://www.phillips.com/detail/ROLEX/NY080117/8?fromSearch=paul%20newman&searchPage=1

Zdroj: https://www.phillips.com/detail/ROLEX/NY080117/8

Zdroj: https://www.phillips.com/detail/ROLEX/NY080117/8?fromSearch=paul%20newman&searchPage=1

Zdroj: https://www.phillips.com/detail/ROLEX/NY080117/8

 

Paul Newman

Zaujímavosťou vydražených hodiniek je fakt, že na zadnej strane púzdra je vygravírovaný text „Drive Carefully, Me“. V preklade znamená „Jazdi opatrne – ja“. Paul Newman možno sarkasticky, ale predsa pripomínal sám sebe, že by mal jazdiť bezpečnejšie.

„Otec Paula Newmana (Arthur Samuel Neumann) bol maďarsko – poľského židovského pôvodu, matka (Terézia Fecková) bola Slovenka, rodáčka z dedinky Ptičie neďaleko Humenného. Herectvu sa venoval už v škole. Počas druhej svetovej vojny slúžil v americkom námorníctve ako strelec a obsluha rádia. Pôvodne ho zaradili do programu pre pilotov, ktorý musel kvôli farbosleposti opustiť.

Preslávil sa hneď svojím druhým filmom Niekto tam hore ma má rád (1956), kde si zahral boxera Rockyho Graziana. V dráme Dlhé, horúce leto (1958) si zahral hlavnú úlohu podpaľača Bena Quicka a zoznámil sa so svojou budúcou manželkou Joanne Woodwardovou.

Paul Newman bol známy svojím zanietením pre automobilový šport. Zúčastnil sa ako vodič niekoľkých súťaží cestných vozidiel a jeho tím vyhral viacero šampionátov otvorených kôl pretekov IndyCar. Bol spoluzakladateľom potravinárskej firmy Newman’s Own. Svoj podiel na jej zisku venoval charite.V máji 2007 suma týchto darov dosiahla 220 miliónov dolárov.“ (Wikipedia)

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »