Morálne ponaučenia plynúce z tvorby Karla Čapka

V tomto článku nenájdete citáty s fotkou známej americkej herečky, ale konkrétne diela venujúce sa morálnym princípom.   V dobe všadeprítomného internetu a rýchlych informácií je veľmi jednoduché skĺznuť k povrchnosti. Na Facebooku často čítame citáty známych ľudí, ktoré nás poúčajú o bohatstve, úspechu, morálke, ktoré negatívne hodnotia svet a ostatných ľudí. Tieto citáty mnohí […]

Autor
Dátum zverejnenia 29. júla 2016
Obsahuje nasledovné témy , , , , , ,

Erik Stríž
Redakcia United Life Online
Bratislava, Slovensko

V tomto článku nenájdete citáty s fotkou známej americkej herečky, ale konkrétne diela venujúce sa morálnym princípom.

 

V dobe všadeprítomného internetu a rýchlych informácií je veľmi jednoduché skĺznuť k povrchnosti. Na Facebooku často čítame citáty známych ľudí, ktoré nás poúčajú o bohatstve, úspechu, morálke, ktoré negatívne hodnotia svet a ostatných ľudí. Tieto citáty mnohí bez rozmyslu ďalej zdieľajú a dokonca sa nimi čiastočne riadia aj napriek tomu, že si vôbec neoverili kontext citátu alebo jeho autora. Takto sa veľmi ľahko dodá morálny základ aj citátom od Hitlera a naopak, hodnotné osobnosti “trpia” na klamstvá šírené internetom v ich mene – všetci dobre poznáme ten známy hoax od Milana Lasicu o pokazenom mlieku a zlých porevolučných časoch.

Existuje jeden zaručene funkčný a správny spôsob, ako rozpoznať hlúposti a klamstvá vytrhnuté z kontextu – čítať celé knihy. Sčítanému človeku je totiž zrejmé, že ten či onen citát je možné tak posadiť do iného kontextu, že jeho pôvodný význam je celkom zatlačený do úzadia. Čítanie je jediný spôsob, ako pochopiť dôležitosť tohto kontextu a nenechať sa ním v budúcnosti tak ľahko oklamať.

Som veľký fanúšik tvorby Karla Čapka a tak trocha si budem fandiť, že mám v jeho dielach výborný prehľad. Nie, tento Čapek nie je ten Čapek, ktorý písal rozprávky o psíkovi a mačičke, to bol jeho brat, Josef. V tvorbe Karla sa stretávajú morálka, chtíč po moci, ľudské neresti, ľudská ješitnosť, zmysel života, význam bolesti a pravdy… skrátka všetko, čo môže jedného vyspelého človeka osloviť. Kvalita Čapkových diel ďaleko prevyšuje všetkých moderných autorov a dokonca s nadhľadom strčí za klobúk väčšinu amerických a ruských spisovateľov, o ktorých sa deti učia na školách. A nie je to iba o robotoch, ktorí ho preslávili vďaka jeho dielu R.U.R.

 

Karel Čapek (9.1.1890 - 25.12.1938)

Karel Čapek (9.1.1890 – 25.12.1938)

Bílá nemoc

Divadelná hra, ktorú by mali povinne sledovať všetky osobnosti politického života. Hoci bola Biela nemoc napísaná v medzivojnovom období, je nanajvýš aktuálna práve dnes. Dá sa prečítať už aj ako kniha alebo pozrieť ako film a je dobrou výstrahou pred populistickými osobnosťami, ktorých je práve teraz až priveľa.

Dielo upozorňuje na túžbu po vojne, po moci, chamtivosť a politický populizmus a dáva ich do kontrastu s nenápadným človekom schopným liečiť smrteľné choroby. Jeho podmienkou je, aby už neboli vojny. Nič viac. Aj napriek tomu sa stretáva s veľkým nepochopením a politici a bežný ľud chcú radšej smrť, vojnu a moc, ako liek na pandemickú chorobu.

Autor sa medzi riadkami pýta, čo je vlastne človek schopný spraviť pre moc. Upozorňuje na silu politického populizmu a na to, čo sa v psychológii nazýva deindividualizácia.

 

Vražedný útok

Skvelá poviedka, ktorú prečítate za niekoľko minút, ale zanechá vo vás stopu. Samozrejme, potrebujete k tomu aspoň štipku sebareflexie. Istého úradníka sa jedného večera snaží niekto streliť zbraňou, zatiaľ čo on sedí doma a počúva rádio. Páchateľ cez okno netrafí a ujde, úradník alarmuje žandárov a začína premýšľať, prečo by ho niekto mohol chcieť zabiť.

Tvrdí, že nemá nikoho, kto by ho mohol nenávidieť, pretože on sa stará sám o seba, je poctivý pracant a prakticky samotár. Až potom začne spomínať na všetky tie drobné prehrešky, ktorých sa dopustil v rozhovoroch s ľuďmi, na nedostatky v jeho povahe a iné veci, ktorým nikdy nevenoval pozornosť. Zisťuje, že je tak veľa ľudí, ktorí by mohli nenávidieť, že mu až z toho príde smutno.

Poviedka núti čitateľa, aby sa tiež zamyslel nad svojím životom a nad tým, či jeho správanie nemôže viesť k tomu, že ho ľudia znenávidia.

 

Člověk, který nemohl spát

Ďalšia vynikajúca poviedka, ktorej predmet je možno dôverne známy aj vám. Keď človek nevie spať, rozmýšľa nad všetkými tými vecami, ktoré na sebe neznáša a ktoré na ňom nemajú radi ostatní. Keď človek dlho nevie zaspať, začína sa v ňom prebúdzať svedomie a oveľa intenzívnejšie si uvedomuje vlastné zlyhania, nedokonalosti a hrubosti. Oveľa viac si všíma, ako sa k nemu počas dňa správajú ostatní a spomína na trápnosti, ktoré zažil ešte ako dieťa.

Spánok je niečo ako očista tela aj mysle, preto nevieme bez neho žiť. Čapek tvrdí, že to, čo nazývame náš život, je v skutočnosti iba taký výber. Že by sme nevedeli žiť svoj život, keby sme z neho väčšinu počas cesty nepostrácali.

Morálne ponaučenie z tejto poviedky je podobné Vražednému útoku vyššie. Obohacuje ho však o skutočnosť, že náš mozog funguje ako filter, ktorý nám občas ukáže iba tie negatívne stránky života, hoci nie sú vždy tak zásadné a dôležité. Rovnako to však platí aj naopak a nemali by sme sa nechať naivne zlákať ideou o vlastnej dokonalosti a jedinečnosti.

 

Obyčejný život

Román Obyčejný život je súčasťou trilógie Hordubal / Povětroň / Obyčejný život, ktorú mnohí považujú za najvýznamnejšie Čapkovo dielo. Obyčajný život nám prezrádza životné skúsenosti jedného celkom obyčajného a na starobu zabudnutého pána, ktorý sa na sklonku života rozhodne o sebe napísať čo najviac. Chce mať poriadok vo všetkom, aj vo vlastnom živote.

On sám tvrdí, že bol jeho život jednoduchý a obyčajný, avšak po dôslednejšom rozpisovaní sa ukáže, ako veľmi blízky je tento život nám – čitateľom. Koľko trápení a radostí si aj taký celkom obyčajný človek odžije, aké má skúsenosti a zlyhania. Čapek týmto dielom dokazuje, že každý jeden život je dôležitý, nikto nie je menej a nikto nie je viac. Každý žije taký život, aký mu prišiel do cesty a nemožno povedať, že ten či iný bol oveľa jednoduchší.

 

Věc Makropulos

Hru Věc Makropulos v podobe opery môžete zhliadnuť aj na doskách Slovenského národného divadla v jeho historickej budove v Bratislave. Bez ohľadu na to, či navštívite operu alebo činohru, stretnete sa s rovnakým dejom aj textom.

Ústrednou postavou hry je Elina Makropulos, ktorá kedysi dávno získala a využila príležitosť na dlhovekosť. Po stáročiach života sa z nej však stala egoistická, chladná, rozvážna žena takmer bez schopnosti brať život vážne.

Záver hry je diskusia o tom, či je vôbec správne, aby existoval liek na dlhovekosť. Je správne, aby ľudia, ktorí majú peniaze, žili dlhšie, ako tí chudobní? Majú mať bohatí privilégiá? A čím by si ich mali zaslúžiť, skutočne iba peniazmi? Čo ak by liek na dlhovekosť získal diktátor alebo zlý človek, zneužil by ho na nesprávne ciele? Věc Makropulos nie je iba o lieku samotnom, je to reflexia na svet, v ktorom sú bohatí privilegovaní aj bez toho, aby si to zaslúžili a chudobní odsúvaní za okraj.

 

R.U.R.

Najslávnejšia hra od Karla Čapka je akronymom pre Rossum’s Universal Robots. Rossum bol podľa hry vynálezca umelého života a tvorca umelých ľudí. Nazval ich roboti (nie roboty), pretože ich úlohou bolo pracovať za ľudí. Roboti vyzerali celkom ako ľudia, ale nemali dušu, emócie, záujmy a ani bolesť. Tá sa do ich výroby pridala až neskôr v záujme zvýšenia bezpečnosti.

Dej sa odohráva kdesi na ostrove mimo civilizácie, kde je továreň na robotov. V centrále sedí šéf celého koncernu R.U.R. s plánom celkom zmeniť ľudstvo a vrátiť ho späť do Rajskej záhrady. Má záujem vyrobiť toľko robotov, až ľudia nebudú mať dôvod pracovať a budú sa môcť venovať iba sebazdokonaľovaniu.

Chýbajúca potreba práce však znamená, že ľudia nie sú potrební. Muži, ktorí sú zbytoční a leniví, nemajú právo mať deti a tie sa celkom prestanú rodiť. Roboti pribúdajú, ľudstvo zlenivie, rozmaznáva sa prebytkom, venuje sa orgiám a stráca mieru.

Pomocou diela R.U.R. chce Karel Čapek zdôrazniť nevyhnutnosť práce, pokory a únavy. Chce povedať, že každý z nás tieto veci vo svojom živote potrebuje, pretože inak by sa z nás stali rozmaznané lenivé tvory neschopné života.

 

 

 

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Náročný biznis alebo zlatá baňa?

USA opäť zvažuje zrušenie súkromných väzníc. Ako je to na Slovensku a aké sú pre a proti?

Podobné ústavy prevádzkované súkromnými spoločnosťami sú vo svete pomerne bežné.

20. augusta 2019

Najľahšia forma podnikania?

Zdieľanej ekonomike neujdeme. Je prirodzenou evolúciou modernej spoločnosti

Zdieľaná ekonomika zvalcuje svet, to je isté. Je priamou reakciou je aktívny životný štýl a moderný svet, v ktorom sa točia veľké peniaze.

17. augusta 2019

Boli sme pritom

Premiéra Rýchlo a zbesilo na Slovensku hostila celebrity i najlepšie autá sveta

Film Rýchlo a zbesilo: Hobbs a Shaw je síce akčná komédia, pri ktorej sa zasmejete, ale je aj vztýčeným ukazovákom o stave súčasnej spoločnosti a spornej budúcnosti.

1. augusta 2019

ZÁZNAM Z ROKU 1966

Za polstoročie sa nič nezmenilo: Jan Werich hovorí o anonymoch

Slová Jana Wericha sú úžasné a zarážajúce zároveň. Za vyše 50 rokov sa nič nezmenilo.

22. júla 2019


Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019