Fotogaléria: Bývanie v malom

Mini-domy sú alternatívou ku garsónkam. Stoja iba zopár tisíc.

Malé domčeky môžu byť ideálnym prvým bývaním pre mladého človeka, ale v zahraničí v nich žijú aj celé rodiny.

Podlahová plocha približne 50 štvorcových metrov, jedna univerzálna miestnosť, modulárny interiér, plnohodnotná kuchynka, skromná kúpeľňa, žiadna vstupná chodba – asi takto si predstavujeme bežnú garsónku, v ktorej žije množstvo Slovákov. Zvyčajne sú to prvé prenajaté bývania mladých ľudí, ale našli by sme obrovské množstvo rodín, ktoré prevažne z finančných dôvodov žijú aj v takto malom priestore.

V zahraničí, najmä v Spojených štátoch, ale aj v škandinávskych krajinách, sa „neveľkosť“ priestoru stala výhodou. Takzvané „tiny homes“ alebo „tiny houses“ sú nesmierne zaujímavé, ale predstaviť si život v nich je už o niečom inom. Ľudia však vedia zvládnuť kadečo a keď majú k dispozícii aspoň trocha súkromia a dokonca aj terasu či kúsok vlastného pozemku, hneď sa ich pohľad na zopár desiatok metrov štvorcových mení na priaznivejší.

Predstavte si, že ste zdedili alebo vôbec máte vo vlastníctve neveľký pozemok. Môžete na ňom stavať dom, lenže ten vás výjde na horibilné sumy častokrát prevyšujúce stotisíc eur. To je suma, ktorá je pre mladého človeka absolútne nezvládnuteľná dokonca aj v prípade, že ten pozemok získal od rodiny.

Takých desaťtisíc eur je už prijateľnejších – hoci stále sa jedná o riadny obnos peňazí. Za približne takéto peniaze však môžete mať hotový a dobre vybavený malý domček, ktorý nepotrebuje ani len betónový základ. Neraz je vyrobený pomocou kontajnerov (trailerov) alebo z dreva, pričom ak architekt dbal na estetiku, môže domček vyzerať naozaj pôsobivo.

Vybrali sme pre vás niekoľko mimoriadne pútavých „tiny houses“, ktoré vás nepochybne zaujmú.

Vieme, že už máte vlastné byty a domy, lenže na taký veľkolepý záhradný domček či modernú chalupu je čas a priestor vždy. A tieto drobné stavby môžu slúžiť práve ako inšpirácia k stavbe jedného takého či jednej takej.