INZERCIA: Ochranné rúška s filtrom MeWe
INZERCIA: Ochranné rúška s filtrom MeWe
Aktuálna mapa výskytu koronavírusu, počtu nakazených i vyliečených

The Giving Pledge

Zahraniční miliardári venujú aspoň polovicu majetku na charitu. Čo Slováci?

„Ide o budovanie nádhernej tradície filantropie, ktorá nakoniec pomôže svetu stať sa oveľa lepším miestom.“ – Bill Gates

Giving Pledge je projekt, ktorý síce vznikol v Spojených štátoch, po relatívne krátkej dobe ale zaujal miliardárov z celého sveta.

V roku 2010 sa 40 najvýznamnejších amerických miliardárov rozhodlo spraviť nevídaný krok: venovať aspoň polovicu svojho majetku na dobročinné účely. Dobrovoľne sa ukrátili o „ultra-bohatstvo“, ako to uvádza stránka Giving Pledge, aby pomohli vybudovať lepší svet. Možno to pôvodne nezamýšľali, ale stali sa vzormi pre množstvo ostatných miliardárov.

INZERCIA: Skladové vozidlá Renault
Advertisement

Celý projekt The Giving Pledge vznikol na podnet Billa a Melindy Gatesových a Warrena Buffeta a stanovuje nový štandard pre filantropiu vo svete zmienených ultra-bohatých.

INZERCIA
INZERCIA: Skladové vozidlá Renault
Advertisement

Signatári tejto veľkolepej dobročinnej platformy majú od 30 do 90 rokov a okrem jednotlivcov sa jedná aj o celé rodiny. Z tých mladších spomenieme napríklad Zuckerbergovcov (Mark a Priscilla Chan) a Georgea Lucasa s Mellody Hobsonovou.

Na zozname sa dnes nachádza 204 darcov z 23 krajín sveta.

Zatiaľ sa medzi nimi nenachádza ani jeden Slovák.

 

Kam idú všetky tie obrovské peniaze?

The Giving Pledge nezhromažďuje peniaze a nepodporuje konkrétne organizácie. Sľub zúčastnených znamená len to, že  jednotlivec dá väčšinu svojho bohatstva na filantropické účely alebo charitatívnym organizáciám – buď počas vlastného života alebo prostredníctvom testamentu.

Účasť si pritom nevyžiaduje podporu pre nadáciu Billa a Melindy Gatesových alebo akúkoľvek inú konkrétnu aktivitu alebo organizáciu. Sľub povzbudzuje signatárov k tomu, aby našli svoje vlastné jedinečné spôsoby, ako inšpirovať ostatných a prinášať prospech spoločnosti.

Podľa dostupných informácií signatári projektu svoje peniaze venujú na riešenie chudoby, pomoc pri prírodných katastrofách, riešenie zdravotných hrozieb, vzdelávanie, medicínsky výskum a tiež na inkubovanie nových projektov.

Miliardári však dávajú peniaze aj na nadácie, ktoré si sami založili.