Menej chamtivosti, viac trpezlivosti, nebáť sa… a premýšľať.

V posledných dňoch často dostávam otázku, či predať v minulosti nakúpené aktíva. Strach znova ovláda investorov. Odpoveď je dlhšia a ťažká. Pokúsim sa. Na trhoch sa dejú veci, akcie klesajú. A nie málo. V Spojených štátoch o viac ako 15%, v Európe viac, a niekde ešte viac. Zase tu máme korekciu, možno medvedí trh. Dlhopisy… Prečítať celé
Vydané 16. mája 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

V posledných dňoch často dostávam otázku, či predať v minulosti nakúpené aktíva. Strach znova ovláda investorov. Odpoveď je dlhšia a ťažká. Pokúsim sa.

Na trhoch sa dejú veci, akcie klesajú. A nie málo. V Spojených štátoch o viac ako 15%, v Európe viac, a niekde ešte viac. Zase tu máme korekciu, možno medvedí trh. Dlhopisy nezarábajú prakticky nič, stimulácia ekonomiky niečo stojí. Komodity sú ešte zábavnejší príbeh… Tankujem diesel a teší ma to. Plus so záujmom sledujem šachovú partiu ťažiarov ropy pri prichádzajúcom imperatíve obnoviteľných energií a veľkom osobnom vklade Elona Muska. Tento príbeh nás baví. Ceny komodít sú v dramatickom poklese. Čína, a pomalá konjunktúra EU, a… Trhy sa kúpu v mnohých odtieňoch červenej. Ale nie o tom som chcel.

Zase tu máme iracionálne konanie väčšiny investorov – prakticky nikto nenakupuje. Veľa investorov rozmýšľa o predaji svojich aktív, obáva sa. Toto je rovnaké naprieč svetom (vypredáva sa všade) a klientskými segmentami – tu sú si bohatí a strádatelia rovní, nerozhoduje vek klienta ani jeho investičná kompetencia… a stále sa to opakuje. Pritom všetko rácio je na strane konania opačného. Prečo je to tak? Aj keď to nie je prínosné, je to pochopiteľné konanie. V čom sú príčiny?

Aktíva či majetok sú výsledkom tvrdej práce alebo šťastia. Jedno má svoje limity – peniaze, ktoré stratíme, je zarobiť späť veľmi ťažké. No a šťastie druhýkrát na našej strane nemusí byť. Riskovať je neprirodzené a cieľom nie je stratiť. Nebáť sa v situácii, keď z každej strany prichádzajú informácie o možnom zlom vývoji, eskalácii napätia a čiernych perspektívach je ťažké. A ťažké zvládne málokto. Avšak báť sa je aj drahé. Straty bolia. Čo s tým? Pomôžem si citátom, aj keď zaznel v iných súvislostiach: „Nebojte sa!“ Toto je štandardný vývoj. Bolo, je a bude to tu. V takomto období už nepredávajte. Ak máte diverzifikované portfólio, je to rozumná stratégia.

Peniaze získavame kvôli spotrebe, či už vlastnej alebo niekoho iného. Samé o sebe nemajú pre nás význam. Investícia je odložená spotreba. Čím dlhšie je odložená, tým viac je iluzórna. Peniaze neskôr sú horšie ako peniaze skôr. Ak vám niekto odloží výplatu, milovať ho nebudete. To všetko je pochopiteľné. Avšak neracionálne pri investovaní. Čas je pre vašu investíciu blahodarný. Čo s tým? Na krátko neinvestujte – to nie je investícia. Mám radšej poker, v rovnakom čase sú vaše šance lepšie a viac záležia na vašich kompetenciách. Dodržujte investičný horizont a investíciou sa počas jeho plynutia nezaoberajte. Tu je matematika vaším priateľom. Ak máte diverzifikovanú investíciu a správcu, ktorý existuje desaťročia, funguje to.

Veľa zarobiť teší, vysoký výnos je lepší ako menší a chamtivosť je dobrá – hovorí Gordon Gekko. A ak aj s ním nesúhlasíme, určite je duchom progresu; motiváciou nie jedného nositeľa pokroku. Avšak pri investovaní nie je vašim priateľom. Tým je primeraná miera zisku. Na začiatku najlepšej bondovky (Casino Royale) na otázku, či verí v boha, Le Chiffre (bankár svetových teroristov, ako ho pomenuje M) odpovedá „verím v primeranú mieru zisku.“ Ja dodávam, číslo, ktoré je pri jednotlivých triedach aktív veľmi dobré… na investičnom horizonte. Kúpiť niečo lacné je výhodné. Ak kupujeme auto, telefón alebo čokoľvek, správame sa racionálne. Nie však pri investovaní. O najlacnejšie aktíva, t.j. aktíva v poklese nie je záujem. Čo s tým? Kupujte, keď je to lacné, alebo ešte lepšie, kupujte pravidelne. Tu sa nemôžete pomýliť.

 

INZERCIA

Konať racionálne, ovládať svoju chamtivosť, nebáť sa počas trhových otrasov, byť trpezlivý. Ak by to bolo ľahké, dialo by sa to. Avšak deje sa opak, správna stratégia a jej dodržiavanie sú ťažké. Rovnako ako akékoľvek iné zarábanie peňazí. Avšak iné cesty k cieľu nevedú. Držím vám palce, aby ste sa nabudúce rozhodli racionálne. A ak nechcete byť racionálny, tak neinvestujte. Radšej peniaze miňte, pomôžete zelenej (farbe rastúcich trhov).

 

Inzercia

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.