Ľudia, ktorí zmenili svet – J. P. Morgan

   John Pierpont Morgan bol americkým finančníkom, bankárom, filantropom a zberateľom umenia. Jeho najväčší prínos pre Ameriku spočíval v získaní prostriedkov na vybudovanie železničnej siete v USA počas veľkej krízy v roku 1907. Amerike tiež pomohol splatiť veľký štátny dlh a spolufinancoval založenie US Steel. Podporoval aj známeho vynálezcu Nikola Teslu a bol dlhoročným správcom Metropolitan Museum of Art. Vďaka nemu […]

Autor
Dátum zverejnenia 20. augusta 2014
Obsahuje nasledovné témy , , , , ,

Mgr. Mária Synáková
Psychológia a neziskový sektor
Bratislava, Slovensko

   John Pierpont Morgan bol americkým finančníkom, bankárom, filantropom a zberateľom umenia. Jeho najväčší prínos pre Ameriku spočíval v získaní prostriedkov na vybudovanie železničnej siete v USA počas veľkej krízy v roku 1907. Amerike tiež pomohol splatiť veľký štátny dlh a spolufinancoval založenie US Steel. Podporoval aj známeho vynálezcu Nikola Teslu a bol dlhoročným správcom Metropolitan Museum of Art. Vďaka nemu sa zrušilo clo na dovoz umeleckých predmetov, čím sa zaslúžil o získanie najkrajších zbierok pre toto múzeum. Vzbudil záujem vyšších vrstiev o financovanie umenia, čím presiahol svoje finančné zameranie.

J. P. Morgan, ktorého v detstve nazývali Pierpont, sa narodil 17. apríla 1837 v Hartforde, v Connecticute, kde strávil aj značnú časť svojho detstva. Absolvoval strednú školu English High School of Boston, ktorá sa zameriavala na metematiku a pripravovala mladých mužov na kariéru v obchodníctve. O rok neskôr však musel školu opustiť kvôli reumatickej horúčke, ktorá mu spôsobovala také veľké bolesti, že nemohol chodiť. Po roku liečenia sa však vrátil a školu dokončil. Keďže mal jeho otec záujem na tom, aby bol J.P. vzdelaný a čo najlepšie pripravený na budúcu kariéru, poslal ho študovať ďalej do Švajčiarska, kde sa naučil plynule po francúzsky a následne na univerzitu v Göttingene, kde sa zdokonaľoval v nemčine.

   Keďže Morganov otec bol bankár a spolumajiteľ obchodníckej bankovej firmy, bolo prirodzené, že mladý Morgan začal svoju kariéru bankára práve u otca. Neskôr pôsobil vo viacerých firmách rovnakého zamerania a na žiadosť jeho otca sa stal jeho mentorom a zároveň obchodným partnerom Anthony J. Drexel, s ktorým si v roku 1871 založili súkromnú bankovnícku firmu Drexel, Morgan & Company. Po Drexelovej smrti sa firma v roku 1895 premenovala na J. P. Morgan & Company, ktorá sa neskôr stala jednou z najmocnejších bánk vo svete a vedúcou finančnou firmou v krajine. Americkej vláde dokonca pomohla počas krízy v roku 1895 a aj v roku 1907.

   Jedným z hlavných cieľov, ktoré si Morgan stanovil, bolo zmodernizovanie manažmentu podnikov a ich návrat k profitabilite. Jeho proces reorganizácie problémových podnikov je často nazývaný aj „morganizácia“. Morganova reputácia lákala mnohých investorov. Vďaka Morganovmu financovaniu mohol Adolph Ochs odkúpiť New York Times, z ktorých sa stali jedny z najznámejších amerických novín.

   Ďalším z Morganových cieľov bolo odkúpiť Carnegieho oceliarstvo, spojiť ho s podobnými podnikmi a vytvoriť United States Steel Corporation. V roku 1901 založil U.S. Steel, prvú miliardovú spoločnosť na svete, ktorá bola svojou veľkosťou porovnateľná s najväčšími železnicami. U.S. Steel sa snažila o zníženie nákladov, rozšírenie produktových línií a zlepšenie distribúcie. Časom začal podnik dominovať nielen v oceliarstve, ale aj vo výstavbe mostov, lodí a železníc, čím sa stal monopolom. Jeho pozícia bola taká stabilná, že bolo ťažké konkurovať mu a spoločnosť U.S. Steel sa stala najväčším výrobcom ocele na svete.

   Úspechy neostali nepovšimnuté a v roku 1911 podala vláda žalobu na Morgana kvôli vytvoreniu monopolu. O rok neskôr sa Morgan a jeho obchodní partneri stali predmetom kongresového vyšetrovania a Morgan svedčil pred komisiou, ktorá napokon uzniesla, že malý počet finančných lídrov uplatňoval značnú kontrolu nad mnohými podnikmi.

   Vo svojom osobnom živote sa Morgan venoval plachteniu a zúčastnil sa niekoľkých amerických jachtárskych súťaží. Bol vášnivým zberateľom umenia a vytvoril jednu z najvýznamnejších zbierok svojej doby. Jeho prvá žena Amelia Sturges zomrela pár mesiacov po svadbe, ale so svojou druhou ženou Frances Tracy vychovali štyri deti.

   J. P. Morgan zomrel počas zahraničnej cesty 30. apríla 1913 vo veku 76 rokov počas spánku v Grand Hoteli v Ríme. V ten deň viali vlajky na Wall Street na pol žrde, počas prevozu jeho tela bol akciový trh na dve hodiny zatvorený a firmu zdedil jeho mladší syn J. P. Morgan. Dnes je J. P. Morgan starší považovaný za jedného z vedúcich amerických obchodníkov a má zásluhu na formovaní národa do dnešnej podoby s prívlastkom majster financií.

Mária Synáková

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019