Lídri. Sme takí dobrí, ako si myslíme?

„Ľudia často zabudnú, čo si povedal, ale zapamätajú si, ako sa pri tebe cítili.“   Skvelí manažéri majú technické schopnosti, vedia kriticky myslieť a majú dobré sociálne zručnosti. Pod technickými schopnosťami myslíme telesné a mentálne dispozície potrebné na výkon istej práce. Kritické myslenie predstavuje schopnosť skúmať kto, čo, kde, prečo, ako sa veci robia alebo aké problémy sa […]

Autor
Dátum zverejnenia 20. septembra 2017
Obsahuje nasledovné témy , , ,

Anthony A. Achmat
Spolumajiteľ Managers-inc.com
USA

Ľudia často zabudnú, čo si povedal, ale zapamätajú si, ako sa pri tebe cítili.“

 

Skvelí manažéri majú technické schopnosti, vedia kriticky myslieť a majú dobré sociálne zručnosti. Pod technickými schopnosťami myslíme telesné a mentálne dispozície potrebné na výkon istej práce. Kritické myslenie predstavuje schopnosť skúmať kto, čo, kde, prečo, ako sa veci robia alebo aké problémy sa vyskytujú. Sociálne zručnosti dobrých manažérov sú definované ako schopnosť počúvať, komunikovať a vytvárať s druhými osobné a profesionálne vzťahy.

Som presvedčený, že práve v tejto oblasti manažovania ľudí potrebujeme prehodiť výhybku, vrátiť sa trochu a robiť to, vďaka čomu sme sa pôvodne stali manažérmi. Človek by si mohol myslieť, že v roku 2017 by to manažéri a lídri mohli mať ľahšie, ale opak je pravdou. Dnešní manažéri a lídri potrebujú zručnosti, ktoré sme z nich podmieňovaním odstránili, keď sme ich poslali do vzdelávacích tovární, kde sa žiaci mechanicky bifľujú. Väčšina ľudí v staršom veku pracovala v prostredí, kde tvorivosť patrila iba umelcom a nebola podmienkou na výkon funkcie. Dozeráme na to, aby človek prestal byť tvorivý asi vo veku 7 rokov, keď začína školu („Len opakujte všetko po mne.“). Toto trvá dokonca aj na univerzitách a potom… prídete do práce a heslom dneška je kreativita, odlišnosť a pod.

Potrebujeme do našich vzdelávacích systémov znovu zaviesť tento myšlienkový vzorec, aby sme vychovali samostatných ľudí s nezávislým myslením. Musíme ľudí znovu naučiť, že sú hodnotní, kompetentní a vynachádzaví, musíme vštepiť nadšenie a odhodlanosť tým, ktorí práve vychádzajú zo škôl, a potrebujeme ukázať, že sa zaujímame o ľudstvo, že chceme vyšší štandard ako „okej“ a že sa nebojíme pomôcť druhým, prv ako nás o to požiadajú.

 

Ako v pozícii manažérov a lídrov ukážeme druhým, že im chceme pomôcť uspieť? Musíme prehodnotiť svoje miesto v systéme. Našou prácou je zaistiť, že ľudia využívajú zručnosti, ktoré sa naučili, a že pracujú najlepšie, ako vedia.

 

Ako manažéri a lídri musíme mať na pamäti päť dôležitých bodov:

Komunikácia: Predstavuje prenos informácií od jedného človeka k druhému a zabezpečuje vzájomné porozumenie. Nie je na nej nič ťažké, ibaže v modernom svete sme sa naučili spoliehať sa, že elektronika komunikuje za nás. Sadnite si a napíšte rukou krátky odkaz svojim ľuďom perom na papier. (Ako za starých čias.)

Tolerancia: Rozmanitý etnický pôvod ľudí nás núti byť tolerantnejšími ako kedykoľvek predtým. Každodenné stresy alebo nové pracovné zákony vyžadujú, aby sme boli tolerantnejší, a globálna spoločnosť na pracoviskách si vynucuje toleranciu.

Empatia: Väčšmi ako kedykoľvek predtým sa dnes musíme vžiť do postavenia druhých. Čím lepšie rozumieme pohľadu druhého, tým väčšiu dôveru si získame. Popri pracovných problémoch musíme mať empatiu aj pre otázky vzdelania, zdravia a spoločnosti.

Trpezlivosť: Elektronický svet diktuje okamžité výsledky a my musíme mať trpezlivosť s tými, pre ktorých je svet elektroniky stále záhadou. Staromódne spôsoby komunikácie s ľuďmi v rámci služieb zákazníkom vyžadujú nesmiernu trpezlivosť.

Feedback/riešenie konfliktov: Zručnosť riešiť konflikt na pracovisku dnes mnohým chýba. Ak zákazník odíde s pocitom, že bol rešpektovaný a vypočutý, zaručuje nám to úspech a dôveru. Vedieť pracovať s feedbackom a riešiť konfliktné situácie sú dnes kľúčové schopnosti pre manažérov a lídrov práve v globálnej spoločnosti, akú máme na pracoviskách.

 

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Boom čínskych startupov

Vlastný Youtube, Uber a Netflix už Číne nestačia, začína boj o dominanciu v umelej inteligencii

Vedeli ste, že Alibaba stojaca za Aliexpressom ponúka v Číne aj úvery pre podnikateľov?

27. augusta 2019


Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019