Larry, Sergey a zázrak menom Google

Larry Page a Sergey Brin majú takú moc, že bez nich by tento článok ani nemohol vzniknúť. Na vyhľadávanie informácií o nich totiž používam Google, zobrazujem ich na prehliadači Chrome a článok píšem na Google Drive. Aby som ho poslala šéfredaktorke, použijem môj Gmail.     Američan s dobrým zázemím Larry Page je typickým príkladom […]

Autor
Dátum zverejnenia 6. júna 2016
Obsahuje nasledovné témy , , , , , ,

Mgr. Mária Synáková
Psychológia a neziskový sektor
Bratislava, Slovensko

Larry Page a Sergey Brin majú takú moc, že bez nich by tento článok ani nemohol vzniknúť. Na vyhľadávanie informácií o nich totiž používam Google, zobrazujem ich na prehliadači Chrome a článok píšem na Google Drive. Aby som ho poslala šéfredaktorke, použijem môj Gmail.

 

 

Američan s dobrým zázemím

Larry Page je typickým príkladom toho, ako rodina formuje záujmy a budúcnosť svojho dieťaťa. Jeho otec bol priekopníkom počítačových vied a umelej inteligencie v čase, keď sa táto oblasť ešte len začala rozvíjať a mama bola inštruktorkou počítačového programovania.

 

Larry Page

Larry Page

Page teda vyrastal v prostredí plnom počítačov, vedeckých a technologických časopisov a rodičia ho svojou výchovou viedli k tvorivosti a vynaliezavosti. Jeho záujmy však siahali aj do umeleckej sféry – hral na saxofón a študoval hudobnú kompozíciu. V šiestich rokoch, keď sa po prvýkrát dostal k osobnému počítaču, sa Larry začal zaujímať o to, ako veci fungujú. Navštevoval Montessori školu, je bakalárom v počítačovom inžinierstve a magisterský titul z počítačových vied získal na Stanfordskej univerzite. Jedným z jeho prvých vynálezov bola atramentová tlačiareň vyrobená z kociek Lega, na ktorej dokázal lacno tlačiť veľké plagáty.

 

Rus s neistou budúcnosťou

Brin mal rovnako dobré predpoklady stať sa internetovým podnikateľom ako Page, avšak s tou výnimkou, že sa narodil v Sovietskom zväze a navyše do židovskej rodiny.

 

Sergey Brin

Sergey Brin

Do Spojených štátov emigrovali, keď mal Sergey šesť rokov, čo im všetkým otvorilo nové šance. Jeho otec je uznávaným profesorom matematiky a mama sa po emigrácii stala výskumníčkou v NASA. Sergey navštevoval základnú školu postavenú na princípe Montessori, má bakalára z počítačových vied a matematiky a na magisterskom stupni počítačových vied sa stretol s Larrym Pageom na Stanfordskej univerzite.

 

Od veľkých myšlienok k vzniku gigantu

Priateľstvo Larryho a Sergeya nezačalo hneď pri ich prvom stretnutí. Sergey mal byť Larryho sprievodcom po škole a aj keď by sa mohlo zdať, že majú toho veľa spoločného, hneď v prvý deň sa nevyhli menším hádkam týkajúcich sa ich názorov. Tento ich spôsob komunikácie však pretrváva dodnes a posúva ich myšlienky vpred.

V roku 1996 Page a Brin vybudovali vyhľadávací nástroj BackRub, ktorý dokázal na základe spätných odkazov určiť dôležitosť webových stránok. V roku 1998 premenovali vyhľadávací nástroj na Google. Slovo google je mierne upravený matematický pojem pre číslo 1 nasledované sto nulami. Ku vzniku spoločnosti Google Inc. prišlo potom, ako dostali štedrý dar v hodnote 100 tisíc dolárov od Andyho Bechtolsheima – spoluzakladateľa spoločnosti Sun, ktorá predávala počítače a informačné technológie. Generálnym riaditeľom sa stal Larry Page, v roku 2001 ho na 10 rokov vystriedal Eric Schmidt, aby sa následne funkcie znovu ujal. Sergey Brin sa stal riaditeľom Google X, divízie, ktorá sa zaoberá umelou inteligenciou, výpočtovou neurovedou, zdravotnou starostlivosťou a biotechnológiami.

Spoločnosť Google Inc. sa stala revolučnou v mnohých oblastiach. V roku 2000 predstavila službu AdWords, prostredníctvom ktorej sa dajú vytvárať online reklamné kampane. Ďalšou revolúciou v oblasti online komunikácie bolo spustenie služby Gmail v roku 2004. Gmail zahŕňa okrem emailových správ aj funkcie ako rýchle vyhľadávanie, obrovský ukladací priestor a zobrazovanie správ vo vláknach, bez ktorých si už nevieme predstaviť náš bežný život. Rok 2004 bol významný aj z hľadiska spustenia služby Mapy Google a Google Earth, ktoré sú doplnené napríklad o funkcie snímok na úrovni ulíc alebo možnosť preskúmať dno oceánov či povrch Mesiaca. Svoje portfólio Google rozšíril v roku 2006 odkúpením stránky YouTube, na ktorej ľudia zdieľajú online videá a má obrovský vplyv na aktuálne dianie v mnohých oblastiach života a biznisu. Len o rok neskôr spustil Google systém Android, softvérovú platformu pre mobilné zariadenia počnúc telefónmi a hodinkami až po veľké tablety. Internetový prehliadač Google Chrome bol spustený v roku 2008 a projekt vlastnej sociálnej siete Google+ v roku 2011.

 

Štruktúra firmy Alphabet

Štruktúra firmy Alphabet

Netradičná firemná kultúra a filozofia

Google je v slovenskom rebríčku najlepších zamestnávateľov roka 2015 na druhom mieste, drží si však prvenstvo v odvetví IT a telekomunikácie. Ako to už býva, za úspechom spoločnosti stoja skvelí ľudia, ktorých v Googli pracuje celosvetovo vyše 40-tisíc. Pri výbere zamestnancov Google dbá na ich rozmanitosť, čo sa týka profesie aj kultúry, avšak to, čo majú títo ľudia spoločné, sú ich ciele a vízie. Základom firemnej kultúry je otvorenosť, prinášanie vlastných nápadov a názorov, možnosť ich zdieľania priamo s vedením, netradičné pracovné prostredie podporujúce kreativitu a priestor na venovanie sa svojim záľubám.

Filozofia spoločnosti je postavená na desiatich princípoch, ktoré popisujú nielen hodnoty a ciele, ale aj štýl práce. Patrí k nim napríklad prioritné zameranie sa na používateľa, špecializácia na jednu vec, rýchlosť, demokracia na webe, mobilita, dôraz na morálku, poskytovanie čo najviac informácií, neformálnosť a neustály progres.

 

Google v súčasnosti

Začiatkom augusta minulého roka Google šokoval svet tým, že sa stal dcérskou spoločnosťou Alphabet. Názov Alphabet (v preklade abeceda) pri tom nie je vôbec náhodný, keďže ide o oddelenie jednotlivých divízií od Google. Tento krok bol logickým vyústením rýchlo rastúcej spoločnosti, ktorá sa tak vyhla možným problémom v riadení v budúcnosti. Riadenia ostatných divízií sa tak ujal Alphabet, čo otvorilo priestor pre Google a umožnilo mu naplno sa venovať vývoju svojich kľúčových služieb a produktov. Každý podnik má vlastné vedenie a rozhodnutia divízií by nemali zasahovať do fungovania Google, čím sa zefektívni riadenie. Po tejto transformácii sa vedenia Google ujal Sundar Pichai, ktorý dovtedy pracoval napríklad na vývoji Google Chrome, Drive, Gmail a Google Maps a Page spolu s Brinom sa stali riaditeľmi Alphabet.

Pod spoločnosť Alphabet patria aj dve zaujímavé divízie. Jednou z nich je Calico (California Life Company), ktorá sa zaoberá nezávislým výskumom a vývojom biotechnológií s cieľom bojovať proti starnutiu a s ním súvisiacimi chorobami. Calico funguje od roku 2013 a venuje sa napríklad vývoju liekov na boj proti neurodegenerácii a rozvoju technológie, ktorá by bojovala proti kognitívnemu úpadku súvisiacemu s vekom.

Google X začalo svoje pôsobenie v roku 2010, kedy sa venovalo najmä vývoju samojazdiaceho auta. K súčasným projektom patrí aj lietajúce vozidlo, ktoré by malo čo najrýchlejšie doručiť produkty, projekt Glass, ktorého cieľom je zobrazovanie informácií bez použitia rúk umožňujúce interakciu cez internet prostredníctvom hlasových príkazov, projekt Loon, ktorý sa snaží o internetový prístup pre všetkých, vytvorenie neurálnej siete pre rozpoznávanie reči a počítačového videnia, dlhotrvajúce batérie do smartfónov a mnohé ďalšie.

 

Služby Google

Služby Google

Pageove záujmy

Medzi Pageove ďalšie aktivity patrí aj záujem o znovuobnoviteľnú energiu, ktorou sa zaoberá filantropická google.org. Je investorom v Tesla Motors, veľkým podporovateľom plug-in hybridných elektrických áut, zaujíma sa tiež o riešenie otázok týkajúcich sa využitia pokročilých digitálnych technlógií na vytvorenie hojnosti, uspokojovanie potrieb, skrátenie pracovného týždňa a zníženie vplyvu technologickej nezamestnanosti. Svoj záujem o ekológiu pretavil aj do svojho bývania – vybudoval si ekodom s minimálnym dopadom na životné prostredie, na ktorého výstavbu boli použité organické materiály, využíva solárne panely a má množstvo okien.

Pageove zdravotné problémy týkajúce sa paralýzy hlasivkových väzov ovplyvnili jeho filantropické zámery a rozhodol sa darovať značnú sumu na výskumný program zaoberajúci sa týmto problémom. Založil tiež rodinnú nadáciu Carl Victor Page Memorial Fund, ktorá prispela napríklad na prostriedky v boji proti vírusu ebola vo východnej Afrike. V roku 2015 bol Page vyhlásený časopisom Forbes za najpopulárnejšieho amerického výkonného riaditeľa podľa hodnotenia svojich zamestnancov.

 

Brinove iné aktivity

Brina Rovnako ako Page, aj Brin je investorom v Tesla Motors a zaujíma sa o alternatívnu a znovuobnoviteľnú energiu. Investoval tiež do spoločnosti zaoberajúcej sa vesmírnym turizmom a spolu s jeho exmanželkou je zakladateľom nadácie The Brin Wojcicki Foundation.

Brinove aktivity súvisia aj s jeho genetickou predispozíciou na Parkinsonovu chorobu. Tá bola diagnostikovaná jeho mame a tvrdí, že hoci by mnohí v tomto prípade radšej žili v nevedomosti, on považuje vedomosť o vlastnení tohto génu za príležitosť k odvráteniu choroby. Verí, že by mohol v konečnom dôsledku pomôcť aj iným ľuďom. V roku 2009 bol uvedený do National Academy of Engineering, ktorá patrí k najvyšším profesionálnym vyznamenaniam inžinierov.

 

„Usporiadajme informácie z celého sveta a urobme ich univerzálne dostupnými a užitočnými.“ Larry Page a Sergey Brin

Larry Page a Sergey Brin sú jednoznačne osobnosti tohto tisícročia. Majú vplyv na každodenný život ľudí a ich vízie posúvajú svet vpred. Dokázali skĺbiť svoju kreativitu so schopnosťou viesť ľudí, osloviť zákazníkov a priniesť niečo, bez čoho si dnešok nevieme ani predstaviť. Sú dôkazom toho, že spoločná a jasná vízia môže byť naplnená, len jej treba veriť.

 

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Boom čínskych startupov

Vlastný Youtube, Uber a Netflix už Číne nestačia, začína boj o dominanciu v umelej inteligencii

Vedeli ste, že Alibaba stojaca za Aliexpressom ponúka v Číne aj úvery pre podnikateľov?

27. augusta 2019


Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019