Kto je vlastne Tim Cook, šéf Apple? Prečítajte si ho o jeho začiatkoch a kariére v Apple

Tim Cook (58) je generálnym riaditeľom spoločnosti Apple, Inc., poznáme ho ako človeka, ktorý nahradil Steva Jobsa a doviedol americký technologický gigant k trhovej hodnote vyššej ako jeden bilión amerických dolárov. V prvom rade je to však človek s jedinečným životným príbehom.   Rodák z Alabamy Timothy Donald Cook na narodil v Alabame, teda v […]

Tim Cook (58) je generálnym riaditeľom spoločnosti Apple, Inc., poznáme ho ako človeka, ktorý nahradil Steva Jobsa a doviedol americký technologický gigant k trhovej hodnote vyššej ako jeden bilión amerických dolárov. V prvom rade je to však človek s jedinečným životným príbehom.

 

Rodák z Alabamy

Timothy Donald Cook na narodil v Alabame, teda v juhovýchodnej krajine Spojených štátov, ktorá je vo všeobecnosti známa pre svoj tradicionalizmus. Cookov otec Donald bol podľa zdrojov už počas narodenia syna penzionovaný pracovník v prístave a matka Geraldine pracovala ako lekárnik.

Vzdelanie Tim Cook získal na  Auburn University (bakalársky titul z priemyslového inžinierstva) a na Dukeovej univerzite v Severnej Karolíne (magister), pričom už počas magisterského štúdia pracoval v IBM. Celkovo pre IBM odpracoval dvanásť rokov, po ktorých sa zamestnal v Intelligent Electronics a potom vo firme Compaq. Cookova kariéra je teda úzko spojená s počítačmi, elektronikou a veľkými technologickými spoločnosťami, dá sa však tvrdiť, že napokon ostal verný práve Apple.

 


Zdroj: Finance Twitter

 

Celý život strávil v technologických firmách

Do Apple sa Cook dostal už v roku 1998, teda desať rokov po získaní titulu magister na zmienenej súkromnej univerzite. Údajne ho každý od tejto spolupráce odhováral, ale po iba päťminútovom rozhovore s Jobsom dospel k presvedčeniu, že práve Apple je jeho budúcnosťou. Do technologickej spoločnosti prišiel krátko po tom, čo Jobs oslávil svoj comeback a práve v čase, keď mala firma problémy.

Kariéra v Apple bola pomerne rýchla, už v roku 2002 sa Cook stal viceprezidentom pre celosvetový predaj a prevádzku a v roku 2007 bol povýšený na COO, teda prevádzkového riaditeľa spoločnosti. O štyri roky neskôr (2011) sa Steve Jobs pre zdravotné problémy z vedenia spoločnosti stiahol a vtedy ho definitívne nahradil Tim Cook. Nebola to pre neho úplne nová skúsenosť, pretože vedením spoločnosti bol poverený už predtým v rokoch 2004 a 2009. Dôvodom boli taktiež Jobsove zdravotné problémy.

Zaujímavosťou je, že Tim Cook je už siedmy CEO spoločnosti Apple a iba rok po jeho zvolení ho magazín TIME zaradil do zoznamu 100 najvplyvnejších ľudí sveta.

 

 

Správy o skleróze nie sú hoax

O Cookovi sa v minulosti zvykla šíriť informácia, že trpí na sklerózu multiplex. Je pravdou, že mu ju v roku 1996 naozaj diagnostikovali, avšak chybne. Sám neskôr vyhlásil, že mu táto udalosť zmenila pohľad na svet. Začal napríklad prispievať na organizácie zaoberajúce sa skúmaním tejto dnes ešte stále nevyliečiteľnej choroby.

Snáď aj tento nový pohľad bol dôvodom, prečo údajne Tim Cook ponúkal Stevovi Jobsovi časť svojej pečene na transplantáciu, čo však Jobs odmietol. Dôvod, pre ktorý by Cook mohol Jobsovi časť pečene darovať, spočíval v rovnakej raritnej krvnej skupine oboch lídrov Applu (typ 0).

 

Prelomový rok 2014

Cook sa dnes teší z veľkej priazne médií a verejnosti, ku ktorej mu nepochybne prispel aj „coming out“ z októbra 2014. Verejne sa priznal k tomu, že je gay a v editoráli napísanom pre Blooomsberg Newsweek uviedol, že svoju sexuálnu orientáciu považuje za najväčší dar od Boha. Cook sa týmto krokom zapísal do histórie, pretože ešte aj dnes je jediným „verejne priznaným“ homosexuálnym generálnym riaditeľom spoločností Fortune 500.

Fortune Magazine ho v roku 2015 označil za Najväčšieho svetového lídra a Financial Times za Osobnosť roka 2014. Zaujímavosťou pritom je, že už v roku 2011 sa Cook zaradil do rebríčka Power 50, teda 50 najvplyvnejších LGBT osobností v USA, umiestnil sa prvom mieste aj napriek tomu, že sa vtedy k orientácii verejne nepriznával.

 

Postavil sa za svojich zákazníkov

Ani Fortune Magazine, ani Financial Times a ani žiadne ďalšie médium vtedy nemohlo tušiť, že Cook sa o rok neskôr zaslúži o ešte významnejší krok, ktorý zatrasie americkým svetom. Cook totiž v roku 2016 verejne odmietol „ponuku, ktorá sa neodmieta“ od USA, ktorá mala spraviť z telefónov iPhone 5c akési zadné vrátka pre prípadné sledovanie používateľa. Na jednej strate si Cook vyslúžil obdiv verejnosti, na strane druhej sa vzoprel autoritám a definitívne prelomil nezdravú lojalitu k USA.

 

Biliónová spoločnosť stratila na hodnote, ale opäť rastie

Momentálne je spoločnosť Apple Inc. pod vedením Tima Cooka veľmi úspešná. V auguste 2018 sa spoločnosti podarilo dosiahnuť historicky najvyššiu cenu akcie 227,63 USD, pričom do konca roka už spoločnosť sledovala prevažne klesajúci trend. Dnes je vývoj cien akcií spoločnosti priaznivý a stúpa, pričom aktuálna trhová hodnota Apple predstavuje 822,91 mld USD.

 

 

 

 

 

 

 

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019