Koraly sú zvieratá – a vymierajú

Nahliadnite s nami do zákulisia nevídanej vedeckej expedície za koralovými útesmi!

Autor
Dátum zverejnenia 21. novembra 2018
Obsahuje nasledovné témy , , , , , , , , , , , ,

Daniela Piršelová
Televízna redaktorka a zakladateľka 1. Klimatickej konferencie na Slovensku – CCSK

Veľká koralová bariéra preukázateľne zomiera. Presný rozsah tejto prírodnej katastrofy sme však dlho nepoznali. Odhalila ho až jedinečná vedecká expedícia. Prinášame vám rozhovor s Paulom Myersom, operačným manažérom organizácie The Great Barrier Reef Legacy (Dedičstvo Veľkej koralovej bariéry) a riaditeľom knižnice The Great Barrier Reef Library.

 

Vzhľadom na stvrdnutý povrch ich často považujú za kamene. Pretože sú na morskom dne akoby „zakorenené“, mylne ich tiež nazývajú rastlinami. Avšak na rozdiel od kameňov koraly sú živé a v porovnaní s rastlinami si nevytvárajú vlastnú potravu. Možno vám to znie neuveriteľne, ale koraly sú zvieratá a zároveň predstavujú nenahraditeľný unikátny ekosystém, od ktorého závisí ako život v oceáne, tak i na súši.

 

Koraly dnes čelia krutej realite. Za posledné tri desaťročia svet prišiel o 50 percent z nich a podľa odborníkov v priebehu nasledujúcich 20 rokov s najväčšou pravdepodobnosťou prídeme o všetky koraly na planéte. Pýtate sa, o čo presne ide? Poďte so mnou na východné pobrežie Austrálie na Veľkú koralovú bariéru, najväčší koralový útes na svete, ktorý ako jediný vidieť až z vesmíru. Meria 2 600 kilometrov, pokrýva plochu 345-tisíc štvorcových kilometrov a žilo na ňom vyše 400 druhov koralov. Je domovom pre vyše dvetisíc druhov rýb a pre desatinu ich celosvetovej populácie.

Realita je opäť desivá: Veľká koralová bariéra je už teraz na polovicu mŕtva a pre ďalšie generácie sa stáva minulosťou.

 


Paul Myers je súčasťou tímu uznávanej unikátnej austrálskej neziskovej organizácie, ktorá má za sebou jednu z najväčších vedeckých expedícií v histórii Veľkej koralovej bariéry, a všetko videl na vlastné oči.

Paul, koncom roka 2017 sa vášmu tímu podarila jedinečná vec. Zrealizovali ste mimoriadne náročnú misiu, ktorá v Austrálii nemá obdobu. Prečo vznikla expedícia Hľadanie super koralov (Super Coral Expedition) a aký bol jej cieľ?

Great Barrier Reef Legacy založili John Rumney a Dr. Dean Miller. Jeho poslaním je využívať vedu na hľadanie riešení, na vzdelávanie a komunikáciu a obnoviť prepojenia medzi verejnosťou a vedou a samotným útesom. Po opakovanom bielení (proces umierania koralov) v rokoch 2016 a 2017 letecké prieskumy ukázali rozsiahle vymieranie v odľahlej severnej oblasti Veľkej koralovej bariéry. Pretože táto oblasť je pre vedcov relatívne nedostupná, nevedeli sa dostať do vody a preskúmať zdravie útesov. A tu pomohla Great Barrier Reef Legacy. Spoločnosť Northern Escape Collection nám darovala plavidlo a my sme zostavili unikátnu trojtýždňovú expedíciu Hľadanie super koralov. Cieľom bolo použiť nový kolaboratívny prístup k vedeckej spolupráci – zostaviť tím špičkových vedcov z rôznych odvetví, ktorí budú spoločne pracovať v rovnakom čase na tom istom útese. Takáto úroveň spolupráce sa na Veľkej koralovej bariére ešte neuskutočnila. Cieľom boli prvé prieskumy vo vode po bielení koralov na ďalekom severe austrálskeho kontinentu.

 


Paul Myers je operačný manažér organizácie The Great Barrier Reef Legacy (Dedičstvo Veľkej koralovej bariéry) a riaditeľ knižnice The Great Barrier Reef Library. V oblasti turizmu pracuje takmer desať rokov. Pred niekoľkými rokmi začal pozorovať zmeny na koralovom útese. To, čo miluje, začalo pred ním umierať. Hľadal spôsob, ako byť užitočný a pomôcť, čo ho priviedlo k organizácii Gret Barrier Reef Legacy. S tímom chcú vytvoriť komunitu napojenú na vedu na koralovom útese, pretože veria, že ak ľudia spolupracujú, prekonajú všetky prekážky pri zachráne tohto unikátneho ekosystému na našej planéte.

Loď plná vedcov, morských biológov, profesionálnych potápačov, dobrovoľníkov a odhodlaných členov tímu sa 21 dní plavila popri východnom pobreží od mesta Port Douglas až po najsevernejšiu časť Punsand a Thursday Island. Táto časť Veľkej koralovej bariéry utrpela najväčšie straty, keď v rokoch 2016 a 2017 prišla o viac ako tretinu koralov. Čo sa presne udialo?

Vrátili sme sa s mnohými zaujímavými výsledkami a aj s pocitom nádeje, ktorý nás prekvapil. Keď sme dorazili na miesto, boli sme všetci nervózni. Očakávali sme masy mŕtvych koralov a opustené útesy. Ale nebolo to celkom tak. Zistili sme, že väčšina útesov bližšie k pobrežiu je cintorínom. Bolo to veľmi smutné. Avšak väčšina útesov ďalej od pobrežia je, naopak, veľkolepá! Jedny z najkrajších útesov, čo som osobne videl. Jedna lokalita bola úplne mimoriadna, identifikovali sme tam 181 druhov tzv. tvrdých koralov. Nazvali sme ju Legacy Super Site. Je útesom zatiaľ s najväčšou diverzitou tvrdých koralov na Veľkej koralovej bariére. Teoreticky to vysvetľujeme tak, že vzdialenejšie útesy hlbšia oceánska voda chladila, zatiaľ čo tie bližšie k pobrežiu, sediace v plytkej lagúne, sa zahriali rýchlejšie a na dlhšie obdobie, čo viedlo k ich väčšej devastácii. Zozbierali sme tiež množstvo koralových fragmentov, ktoré šli do laboratória, aby sme lepšie pochopili ich molekulárne a fyziologické vlastnosti. Niektoré boli použité na rozmnožovanie v laboratóriu Austrálskeho inštitútu morských vied, kde sa snažia vypestovať tepelne odolné koraly. Iné vzorky sa použili na mikrobiologické štúdie v snahe pomôcť nám lepšie pochopiť koralový bióm ako celok.

Expedícia dosiahla významné úspechy. Ktoré sú pre vás najvýnimočnejšie?

Táto trojtýždňová expedícia naozaj dosiahla veľa. Objavili sme úplne nový druh koralov – prvý objav po 30 rokoch! Objavili sme druhy úhorov a holotúrií, ktoré ešte neboli v Austrálii zaznamenané, a dva druhy rýb, ktoré boli prvýkrát zaznamenané na Veľkej koralovej bariére. Osobne bola pre mňa zlatým klincom identifikácia „napodobňovacích rias“. Táto riasa napodobňuje koral okolo seba v jeho tvare a forme. Nikdy predtým som o niečom takom nepočul. Ani mnohí ďalší z nás na palube sa s ničím podobným doteraz nestretli. To len podčiarkuje, aké dôležité je sprístupniť útes povolaným, pretože stále sa máme čo naučiť. Myslím si však, že najväčším úspechom bola spolupráca rôznych vedcov a organizácií. Ide o nový model vo vede a výsledky boli veľmi pôsobivé. Každý deň pri večeri počúvať týchto múdrych ľudí diskutovať o svojich pozorovaniach a zisteniach, zdieľať nápady a myšlienky, to bolo naozaj neuveriteľné!

 

Prieskum koralov v praxi

Čo vás na vašej misii najviac zarmútilo, a naopak, kedy ste cítili zadosťučinenie, že vaša misia má naozaj zmysel a budúcnosť?

Najsmutnejšie bolo vidieť reálny stav niektorých pobrežných útesov. Kolónie prežívajúcich koralov sa dali spočítať. Niektoré z nich boli už len cintoríny s veľmi malým počtom rýb. Charlie Veron, „krstný otec koralov“, už dlhé roky predpovedá zánik našich koralových útesov. Jeho reakcia po prehliadke spomínanej lokality Legacy Super Site s obrovskou rozmanitosťou koralov, rušnej živej metropoly, nám dala nádej. Charlieho prvé slová po vynorení sa boli: „Ešte nekončí.“ Tento útes nám dokázal, že Veľká koralová bariéra je odolná a má šancu. Musíme jej len trochu pomôcť, aby sa zachovala pre budúce generácie.

 

Zozbierané vzorky koralov

Veľký bariérový útes je nielen jedinečným a nenahraditeľným ekosystémom, ale zohráva aj kľúčovú úlohu pre ekonomiku Austrálie. Závisí od neho veľká časť turizmu, vytvára pracovné miesta, je zdrojom proteínov a je veľmi dôležitý pre budúci život. Aj napriek tomu nie sú názory na jeho aktuálny stav a potrebu ochrany vždy jednotné. Kde vidíte najväčší problém?

Koralový útes čelí niekoľkým problémom. Predovšetkým je potrebné pochopiť, že to nie je iba prírodná katastrofa, ale reálny problém pre ľudí. Bez našich útesov dochádza k strate pracovných miest a príjmov, ale aj k nárastu pobrežnej erózie, znižovaniu počtu rýb a k strate krásneho prírodného prostredia. Skutočne stojí za to ho chrániť. Väčšina vedcov sa zhoduje, že hlavnou hrozbou pre útesy je otepľovanie oceánov. Jednoducho nemôžu prežiť, ak bude teplota naďalej stúpať. Problém zhoršuje aj morská hviezdica nazývaná tŕňová koruna, domorodý predátor, ktorý sa živí koralmi. Hviezdice sa rozmnožili v dôsledku straty svojich prirodzených predátorov a zvýšenej erózie. Rastúce teploty môžu spôsobiť častejšie a silnejšie búrky a cyklóny, čo poukazuje na najväčší problém: mnohé z týchto javov sú navzájom prepojené. Nemôžeme vyriešiť jeden a dúfať, že útes bude v poriadku. Ak má útes mať šancu do budúcnosti, musíme sa sústrediť na všetky problémy zároveň. V súčasnosti zbierame finančné prostriedky na ďalšiu expedíciu Hľadanie riešení. Chceme na Veľkej koralovej bariére testovať nápady a možné riešenia na ochranu koralových útesov. Expedícia sa vydá na plavbu v novembri. Ostaňte s nami v kontakte, aby vám nič vzrušujúce neuniklo!

 

Zdroje:
www.greatbarrierreeflegacy.org, www.climatecouncil.org.au, www.floridakeys.noaa.gov

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019