Kľúč k produktivite zamestnancov? Platené voľno.

Firmy neustále skúšajú, ako zvýšiť produktivitu svojich zamestnancov. Flexibilný pracovný čas, možnosť pracovať aj z domu, spríjemnenie pracovného prostredia stolným futbalom či ping pongovým stolom… Je však ich výkon naozaj lepší? Prispieva to k rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom?   V súčasnosti je trendom najmä v medzinárodných firmách, že sa snažia svojim zamestnancom poskytnúť… Prečítať celé

V súčasnosti je trendom najmä v medzinárodných firmách, že sa snažia svojim zamestnancom poskytnúť výhody, ktoré by ich menej obmedzovali, poskytovali im väčšiu voľnosť a výsledkom toho by mal byť aj efektívnejší pracovný výkon. Pred zamestnancami sú však tieto opatrenia často prezentované ako výhody smerujúce k lepšej rovnováhe medzi prácou a súkromím.

Skutočnosť je však často taká, že tým, že môžu pracovať aj z domu alebo majú flexibilnú pracovnú dobu, stávajú sa aj neustále dostupnými a tým pádom sa hranica medzi prácou a súkromím zmazáva. Doplnenie pracovného prostredia o oddychové a zábavné zóny zamestnancov zdržiava od práce a nakoniec jej musia venovať oveľa viac času.

Zdá sa, že riešenie efektívnosti práce spočíva v niečom celkom inom – v kratšej pracovnej dobe. Jedným zo zástancov tohto prístupu je aj Larry Page, zakladateľ Google, ktorý sa spolu s vedením spoločnosti snaží o zvýšenie výkonu aj inými vyššie spomenutými aktivitami. Ale zjavne mu to stále nestačí, a tak hľadá iné spôsoby.

Navrhuje skrátiť pracovný týždeň a aspoň raz za čas dať svojim zamestnancom v piatok platené voľno. Môžu sa teda naplno venovať svojej rodine, kamarátom a záľubám a budú mať za to ešte aj zaplatené. Nie pod rúškom “sick days”, teda nevoľnosti alebo zhoršeného zdravotného stavu, ale oficiálne. A zdá sa, že táto možnosť je skutočne efektívna.

Ľudia sú najvýkonnejší, keď majú na prácu obmedzený čas. Počas pracovnej doby sú intenzívne zameraní na prácu a keď sa ich pracovný čas skončí, dokážu naozaj “vypnúť” a venovať sa niečomu celkom inému. (ilustračná fotografia pixabay)

Len si predstavte, že by ste pracovali iba 4 dni v týždni a zvyšok týždňa sa mohli venovať niečomu celkom inému. Takéto opatrenie naozaj ponúka rovnováhu medzi prácou a súkromím a poskytuje zamestnancom dostatok času na to, aby si oddýchli a znovu sa naštartovali do úspešného pracovného “týždňa”.

Ľudia sú najvýkonnejší, keď majú na prácu obmedzený čas. Počas pracovnej doby sú intenzívne zameraní na prácu a keď sa ich pracovný čas skončí, dokážu naozaj “vypnúť” a venovať sa niečomu celkom inému. Po predĺženom víkende sa cítia zrelaxovaní a výsledkom je vyššie pracovné nasadenie, produktivita a čo je najdôležitejšie, šťastnejší a viac naplnený život.

Nežijeme v dobe, kedy je práca pre ľudí všetkým. Ľudia chcú aj cestovať, zabávať sa, stretávať sa s inými  ľuďmi mimo práce a popri tom mať aj job, ktorý ich baví, živí a dáva im priestor na život aj mimo neho. Ľudia chcú mať kontrolu nad množstvom času, ktorý trávia prácou a mať čas a energiu na svoj súkromný život.

Viete si predstaviť, že by ste vo svojej firme zaviedli nové progresívne pravidlá, ktoré by znamenali napríklad aj voľný piatok pre zamestnancov? Nech je vám tento článok inšpiráciou.