Kde všade sa dá aplikovať technológia rozpoznávania tváre? Čína vám to ukáže

Databáza nasnímaných tvári v Číne momentálne zahŕňa takmer všetkých z 1,4 miliardy obyvateľov krajiny. Čína má v súčasnosti približne 10-krát viac patentov na technológiu rozpoznávania tváre ako USA. To ju robí svetovým lídrom v tejto oblasti.

CEO Infinity Standard | Wanderer Capital | Bratislava, Slovensko

Najväčšou firmou v Číne vyvíjajúcou túto technológiu je YITU Technology sídliaca v Šanghaji. Jej databáza tvári má už teraz viac ako 2 miliardy ľudí.

Keďže Čína má „iba“ spomínaných 1,4 miliardy, asi sa pýtate kde vzala firma YITU Technology ďalších 600-tisíc ľudí? Zostávajúce tváre patria prevažne ľuďom z Afriky, v ktorej čínske firmy vo veľkom budujú infraštruktúru v podobe cestovných komunikácií, telekomunikačných sietí, nemocníc, škôl a ďalších zariadení.

Africké obyvateľstvo je následne viac otvorené používaniu čínskych výrobkov, či už ide o mobilné telefóny Huawei alebo nové technológie, ktoré tam Číňania testujú pred ich uvedením v iných častiach Zeme.

Tento prístup umožňuje Číne získať konkurenčnú výhodu pred Západom a tým napríklad vytvoriť najväčšiu a najpokročilejšiu svetovú databázu tvárí, ktorá presahuje ázijský kontinent. Americké technológie napríklad stále zápasia s problémami pri rozoznávaní tvárí černochov, pričom ich technológie fungujú momentálne spoľahlivo výlučne iba na belochoch.

Systém rozpoznávania tvári, Dragonfly Eye System, od YITU Technology dokáže prejsť databázu viac ako dvoch miliárd ľudí za niekoľko sekúnd, v rámci ktorých dokáže osobu z databázy už aj identifikovať. Technológiu už používa čínska polícia napríklad na identifikáciu áut, či stratených alebo hľadaných osôb. Začína byť ale implementovaná aj v bankovníctve a zdravotníctve.

Check-in a život v hoteli aj bez dokladov

Čínsky trh s touto technológiou je extrémne konkurenčný. Ani gigant Alibaba z neho nechcel byť vynechaný a preto sa rozhodol investovať do startupu MEGVII, ktorý zaznamenáva rapídny rast a zamestnáva cca 300-tisíc programátorov pracujúcich na vývoji vlastného softvéru pre rozpoznávanie tvárí.

INZERCIA

Rozpoznávanie tvárí bolo integrálnou súčasťou technologického festivalu CES ASIA 2019 v Šanghaji

Cestovná agentúra patriaca spoločnosti Alibaba, Fliggy, umožňuje cestujúcim vykonať check-in v hoteli prostredníctvom použitia technológie rozpoznávania tváre. Po check-in, v rámci ktorého je vaša tvár zaznamenaná v hotelovej databáze, vám robot, ktorý vykonáva check-in, nevydá žiadnu kartu alebo kľúč, ktorým by ste si otvorili izbu alebo zavolali výťah. Všetko o vašom pobyte je zaznamenané v hotelovom systéme a vy môžete nastúpiť do výťahu a otvárať izbu tým, že sa pozriete na terminál, ktorý vás v každom vstupnom bode rozpozná podľa vašej vlastnej tváre nahratej v systéme.

Inzercia

Vďaka novej technológii sa vám už nestane, že stratíte kľúč od izby, za ktorý budete musieť platiť pokutu. Zbavíte sa tiež nutnosti čakania v rade na check-out. Technológia nemá problém ani s tvárami západných turistov. Ak by ste si to chceli vyskúšať, môžete sa ubytovať napríklad v Flyzoo Hotel v meste Hangzhou. Cena za noc vôbec nie je vysoká a vyjde vás na približne 80 eur.

Spoločnosť Fliggy tiež používa technológiu rozpoznávania tvárí na predaj lístkov na turistické atrakcie v Číne. Nejde síce o revolučné použitie technológie, umožňuje ale výraznú úsporu času a tým aj zvýšenie efektivity služieb a príjmov.

Nákupy bez platenia a metro bez lístkov

Čoraz viac čínskych miest využíva technológiu na vstup do metra, či predaj cestovných lístkov pre MHD. Zavedením skenovania tvárí namiesto platenia QR kódmi, či peniazmi môže cez jeden vstupný terminál metra prejsť za minútu až 33 ľudí, čo je výrazné zlepšenie oproti 20 ľuďom, ktorí terminálom dokázali prejsť pred ich zavedením.

Ďalším využitím technológie v Číne je platenie za nákup v supermarketoch či stravovacích zariadeniach. V Číne už viacero supermarketov a fast foodov (napr. KFC) umožňuje zaplatenie pozretím sa do prístroja, ktorý vám nasníma tvár. Nepotrebujete teda peňaženku ani mobilný telefón.

V čínskych veľkomestách je už dnes bežnou realitou, že si so sebou neberiete nič iba seba, keď si idete von zabehať. Ak by ste zostali smädný alebo si chceli po ceste domov nakúpiť, stačí vám vaša vlastná tvár. Kľúče od bytu tiež nepotrebujete, nakoľko biometrické zámky, ktorým stačí váš otlačok prsta alebo pohľad, sú tiež čoraz rozšírenejšie.

V čínskom maloobchode už majú zabudované technológie, ktoré nasnímaním vášho tela počas toho ako si prezeráte tovar dokážu odhadnúť váš vek a náladu, na základe ktorých následne prispôsobia reklamu na displejoch vo vašej blízkosti. Ich cieľom je maximalizovanie pravdepodobnosti vášho nákupu.

Rozpoznávanie tvárí a školstvo

Technológia sa už stihla rozšíriť aj do čínskeho školstva. Pri príchode do školy a jej opúšťaní deti prechádzajú terminálmi, ktoré ich nasnímajú. Algoritmus následne vedie pre každého študenta behaviorálny profil a dokáže upozorniť rodičov, v prípade ak by dieťa neprišlo do školy alebo odchádzalo výrazne skôr ako zvyčajne.

Technológia je tiež schopná upozorniť učiteľa počas vyučovania, že študent nedáva v triede pozor. V takomto systéme v podstate úplne vypadáva aktívna prokrastinácia a „záškoláctvo“.

Sporná ochrana osobných údajov

Je nespochybniteľné, že Čína je špičkou vo vývoji technológie rozpoznávania tváre. Potrebné je si ale tiež uvedomiť, že toto prvenstvo sa jej podarilo získať nielen vďaka tvrdému úsiliu, ale aj vďaka relatívne slabej ochrane súkromia obyvateľstva a absencii GDPR. Rozvoj používania technológie napríklad v USA výrazne blokujú občania. Príkladom je San Francisco, kde má od mája roku 2019 polícia zakázané zákonom používať technológiu rozpoznávania tvárí.

V Číne, naopak, polícia tento rok zožala veľkú mediálnu pochvalu po tom ako sa jej podarilo počas koncertu zadržať v dave niekoľkých desiatok tisíc ľudí hľadanú osobu prostredníctvom využitia dronu so zabudovaným rozoznávaním tvári.

Je potrebné uvedomiť si existenciu tenkej línie medzi stavom, v ktorom nám technológie slúžia a tým, v ktorom sú použité proti nám. Použitie technológie políciou na identifikáciu stratených starých ľudí, detí alebo nebezpečných kriminálnikov na úteku je určite prospešné. Štátne inštitúcie sú ale iba také dobré ako ľudia, ktorí ich riadia.

Ďalším negatívnym dôsledkom používania technológií môžu byť psychické problémy detí a tínedžerov, ktorí získajú pocit, že ich vlastní rodičia sledujú na každom kroku (napríklad pri použití v školách).

Môže sa vám tiež stať, že technológia vám neumožní ignorovať reklamu a tí menej odolní takýmto impulzom môžu mať ešte väčší problém vytvárať akékoľvek úspory.

Na záver ešte uvediem tragikomický prípad z parku Tiantan v hlavnom meste Číny, Pekingu, v ktorom dostanete na verejných toaletách jednorazový prídel toaletného papiera v dĺžke 60 cm až po nasnímaní tváre v automate, ktorý ho vydáva. Je to síce pekné úsporné opatrenie, predstavte si ale, že máte žalúdočné problémy a pridelená kvóta toaletného papiera vám nepostačuje…

Všetci by sme sa mali zamyslieť, či nám tých pár ušetrených minút, či hodín v dôsledku zavedenia technológie za to skutočne stojí.

Pokračujte na ďalší príspevok »