Kde všade sa dá aplikovať technológia rozpoznávania tváre? Čína vám to ukáže

Databáza nasnímaných tvári v Číne momentálne zahŕňa takmer všetkých z 1,4 miliardy obyvateľov krajiny. Čína má v súčasnosti približne 10-krát viac patentov na technológiu rozpoznávania tváre ako USA. To ju robí svetovým lídrom v tejto oblasti.

Najväčšou firmou v Číne vyvíjajúcou túto technológiu je YITU Technology sídliaca v Šanghaji. Jej databáza tvári má už teraz viac ako 2 miliardy ľudí.

Keďže Čína má „iba“ spomínaných 1,4 miliardy, asi sa pýtate kde vzala firma YITU Technology ďalších 600-tisíc ľudí? Zostávajúce tváre patria prevažne ľuďom z Afriky, v ktorej čínske firmy vo veľkom budujú infraštruktúru v podobe cestovných komunikácií, telekomunikačných sietí, nemocníc, škôl a ďalších zariadení.

Africké obyvateľstvo je následne viac otvorené používaniu čínskych výrobkov, či už ide o mobilné telefóny Huawei alebo nové technológie, ktoré tam Číňania testujú pred ich uvedením v iných častiach Zeme.

Tento prístup umožňuje Číne získať konkurenčnú výhodu pred Západom a tým napríklad vytvoriť najväčšiu a najpokročilejšiu svetovú databázu tvárí, ktorá presahuje ázijský kontinent. Americké technológie napríklad stále zápasia s problémami pri rozoznávaní tvárí černochov, pričom ich technológie fungujú momentálne spoľahlivo výlučne iba na belochoch.

Systém rozpoznávania tvári, Dragonfly Eye System, od YITU Technology dokáže prejsť databázu viac ako dvoch miliárd ľudí za niekoľko sekúnd, v rámci ktorých dokáže osobu z databázy už aj identifikovať. Technológiu už používa čínska polícia napríklad na identifikáciu áut, či stratených alebo hľadaných osôb. Začína byť ale implementovaná aj v bankovníctve a zdravotníctve.

Check-in a život v hoteli aj bez dokladov

Čínsky trh s touto technológiou je extrémne konkurenčný. Ani gigant Alibaba z neho nechcel byť vynechaný a preto sa rozhodol investovať do startupu MEGVII, ktorý zaznamenáva rapídny rast a zamestnáva cca 300-tisíc programátorov pracujúcich na vývoji vlastného softvéru pre rozpoznávanie tvárí.

Rozpoznávanie tvárí bolo integrálnou súčasťou technologického festivalu CES ASIA 2019 v Šanghaji

Cestovná agentúra patriaca spoločnosti Alibaba, Fliggy, umožňuje cestujúcim vykonať check-in v hoteli prostredníctvom použitia technológie rozpoznávania tváre. Po check-in, v rámci ktorého je vaša tvár zaznamenaná v hotelovej databáze, vám robot, ktorý vykonáva check-in, nevydá žiadnu kartu alebo kľúč, ktorým by ste si otvorili izbu alebo zavolali výťah. Všetko o vašom pobyte je zaznamenané v hotelovom systéme a vy môžete nastúpiť do výťahu a otvárať izbu tým, že sa pozriete na terminál, ktorý vás v každom vstupnom bode rozpozná podľa vašej vlastnej tváre nahratej v systéme.

Vďaka novej technológii sa vám už nestane, že stratíte kľúč od izby, za ktorý budete musieť platiť pokutu. Zbavíte sa tiež nutnosti čakania v rade na check-out. Technológia nemá problém ani s tvárami západných turistov. Ak by ste si to chceli vyskúšať, môžete sa ubytovať napríklad v Flyzoo Hotel v meste Hangzhou. Cena za noc vôbec nie je vysoká a vyjde vás na približne 80 eur.

Spoločnosť Fliggy tiež používa technológiu rozpoznávania tvárí na predaj lístkov na turistické atrakcie v Číne. Nejde síce o revolučné použitie technológie, umožňuje ale výraznú úsporu času a tým aj zvýšenie efektivity služieb a príjmov.

Nákupy bez platenia a metro bez lístkov

Čoraz viac čínskych miest využíva technológiu na vstup do metra, či predaj cestovných lístkov pre MHD. Zavedením skenovania tvárí namiesto platenia QR kódmi, či peniazmi môže cez jeden vstupný terminál metra prejsť za minútu až 33 ľudí, čo je výrazné zlepšenie oproti 20 ľuďom, ktorí terminálom dokázali prejsť pred ich zavedením.

Ďalším využitím technológie v Číne je platenie za nákup v supermarketoch či stravovacích zariadeniach. V Číne už viacero supermarketov a fast foodov (napr. KFC) umožňuje zaplatenie pozretím sa do prístroja, ktorý vám nasníma tvár. Nepotrebujete teda peňaženku ani mobilný telefón.

V čínskych veľkomestách je už dnes bežnou realitou, že si so sebou neberiete nič iba seba, keď si idete von zabehať. Ak by ste zostali smädný alebo si chceli po ceste domov nakúpiť, stačí vám vaša vlastná tvár. Kľúče od bytu tiež nepotrebujete, nakoľko biometrické zámky, ktorým stačí váš otlačok prsta alebo pohľad, sú tiež čoraz rozšírenejšie.

V čínskom maloobchode už majú zabudované technológie, ktoré nasnímaním vášho tela počas toho ako si prezeráte tovar dokážu odhadnúť váš vek a náladu, na základe ktorých následne prispôsobia reklamu na displejoch vo vašej blízkosti. Ich cieľom je maximalizovanie pravdepodobnosti vášho nákupu.

Rozpoznávanie tvárí a školstvo

Technológia sa už stihla rozšíriť aj do čínskeho školstva. Pri príchode do školy a jej opúšťaní deti prechádzajú terminálmi, ktoré ich nasnímajú. Algoritmus následne vedie pre každého študenta behaviorálny profil a dokáže upozorniť rodičov, v prípade ak by dieťa neprišlo do školy alebo odchádzalo výrazne skôr ako zvyčajne.

Technológia je tiež schopná upozorniť učiteľa počas vyučovania, že študent nedáva v triede pozor. V takomto systéme v podstate úplne vypadáva aktívna prokrastinácia a „záškoláctvo“.

Sporná ochrana osobných údajov

Je nespochybniteľné, že Čína je špičkou vo vývoji technológie rozpoznávania tváre. Potrebné je si ale tiež uvedomiť, že toto prvenstvo sa jej podarilo získať nielen vďaka tvrdému úsiliu, ale aj vďaka relatívne slabej ochrane súkromia obyvateľstva a absencii GDPR. Rozvoj používania technológie napríklad v USA výrazne blokujú občania. Príkladom je San Francisco, kde má od mája roku 2019 polícia zakázané zákonom používať technológiu rozpoznávania tvárí.

V Číne, naopak, polícia tento rok zožala veľkú mediálnu pochvalu po tom ako sa jej podarilo počas koncertu zadržať v dave niekoľkých desiatok tisíc ľudí hľadanú osobu prostredníctvom využitia dronu so zabudovaným rozoznávaním tvári.

Je potrebné uvedomiť si existenciu tenkej línie medzi stavom, v ktorom nám technológie slúžia a tým, v ktorom sú použité proti nám. Použitie technológie políciou na identifikáciu stratených starých ľudí, detí alebo nebezpečných kriminálnikov na úteku je určite prospešné. Štátne inštitúcie sú ale iba také dobré ako ľudia, ktorí ich riadia.

Ďalším negatívnym dôsledkom používania technológií môžu byť psychické problémy detí a tínedžerov, ktorí získajú pocit, že ich vlastní rodičia sledujú na každom kroku (napríklad pri použití v školách).

Môže sa vám tiež stať, že technológia vám neumožní ignorovať reklamu a tí menej odolní takýmto impulzom môžu mať ešte väčší problém vytvárať akékoľvek úspory.

Na záver ešte uvediem tragikomický prípad z parku Tiantan v hlavnom meste Číny, Pekingu, v ktorom dostanete na verejných toaletách jednorazový prídel toaletného papiera v dĺžke 60 cm až po nasnímaní tváre v automate, ktorý ho vydáva. Je to síce pekné úsporné opatrenie, predstavte si ale, že máte žalúdočné problémy a pridelená kvóta toaletného papiera vám nepostačuje…

Všetci by sme sa mali zamyslieť, či nám tých pár ušetrených minút, či hodín v dôsledku zavedenia technológie za to skutočne stojí.

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Boom čínskych startupov

Vlastný Youtube, Uber a Netflix už Číne nestačia, začína boj o dominanciu v umelej inteligencii

Vedeli ste, že Alibaba stojaca za Aliexpressom ponúka v Číne aj úvery pre podnikateľov?

27. augusta 2019

MUSK, ČÍNA A TECHNOLÓGIE

Elon Musk sa chystá do Číny na svetovú konferenciu AI, pripravuje prekvapenie?

Čína vychádza v ústrety takmer vo všetkom nielen Muskovi. Môžeme preto očakávať, že svetová technologická prevaha Číny bude čoskoro realitou.

6. augusta 2019

Kde všade sa dá aplikovať technológia rozpoznávania tváre? Čína vám to ukáže

Databáza nasnímaných tvári v Číne momentálne zahŕňa takmer všetkých z 1,4 miliardy obyvateľov krajiny. Čína má v súčasnosti približne 10-krát viac patentov na technológiu rozpoznávania tváre ako USA. To ju robí svetovým lídrom v tejto oblasti.

8. júla 2019


Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019