Kardinálna otázka

Takéto pocity som už mal… pred niekoľkými rokmi. V posledných týždňoch ma niekoľkokrát veľmi naliehavo ovládla jedna myšlienka. Toto tu už bolo, toto poznám. Déjà vu roku 2007 (podľa Wikipédie intenzívny pocit niečoho už predtým prežitého).   Článok je prevzatý z magazínu UNITEDLIFE 10 Mal som niekoľko telefonátov od rôznych ľudí s ponukou investície s vysokým zhodnotením […]

Autor
Dátum zverejnenia 18. septembra 2017
Obsahuje nasledovné témy , , , ,

Peter Bobik
Konzultant
Bratislava, Slovensko

Takéto pocity som už mal… pred niekoľkými rokmi. V posledných týždňoch ma niekoľkokrát veľmi naliehavo ovládla jedna myšlienka. Toto tu už bolo, toto poznám. Déjà vu roku 2007 (podľa Wikipédie intenzívny pocit niečoho už predtým prežitého).

 

Článok je prevzatý z magazínu UNITEDLIFE 10

Mal som niekoľko telefonátov od rôznych ľudí s ponukou investície s vysokým zhodnotením za krátky čas. Išlo o investície z okraja investičného spektra, s vysokým rizikom a logikou, ktorej som nerozumel. Zároveň sa ma účastníčka jedného z našich kurzov, ktorej skúsenosti s investovaním boli „žiadne“, pýtala na kryptomeny (a nielen ona, s touto témou som sa stretol aspoň 100-krát…). A len tak zbežne pozerajúc na aktuálne ocenenie akciových titulov, som si uvedomil, že márne hľadám niečo lacné…

Toto tu už predsa bolo, zase tu máme obdobie, keď všetci nakupujú rizikové investície (alebo nad tým uvažujú). Optimizmus zahalil krajinu. Všetci sa chcú zviezť na tejto vlne prosperity a obavy z možného negatívneho vývoja vymizli. To je výborné… tešíme sa. Toto je pre spotrebu (rozumej ekonomický rast) veľmi prospešné. A pokojne to môže pokračovať, a dlho. Môže… a bude? To keby sme vedeli… Síce všetci (alebo skoro všetci) zarobia trochu viac (je viac objednávok, robí sa viac obchodov, rastie objem predaja…), moja obava sa však spája s tým, čo s týmito peniazmi a peniazmi zarobenými v minulosti urobíme. Kam ich uložíme/zainvestujeme? Ak by sme ich spotrebovali, minuli, rozhádzali, tak je to blahodarné, získame všetci. Ale rastie nám aj miera úspor, ukladáme viac, ako sme ukladali v minulosti. A pribúda rizikových investícií v portfóliách investorov aj drobných sporiteľov. A tu je tento optimizmus predzvesťou možnej katastrofy. Čo ak zajtrajšky nebudú iba dobré? Koľko ľudí príde o koľko peňazí zo svojich úspor? Pri tomto optimizme to môže byť veľmi veľa. Tento typ „chamtivostnej slepoty“ sa stáva výrazne virulentným/nákazlivým najmä po dlhšom období rastu hodnoty investovaných prostriedkov (napr. 2009-2017). No a tento vírus tu máme (opäť) výrazne prítomný. Vidím to veľmi často, prakticky všade… pocitovo je to silnejšie ako v rokoch 2006-2007. Je toto to čo predchádza pád? Otázka za milión. Toto tak vedieť. Ale to, že to neviem, neznamená, že z toho nemôžem vyťažiť (nemyslím ako v prípade kryptomien).  A tu je odpoveď, ktorú som v poslednej dobe dával už veľakrát. Odpoveď na otázku, ako sa k tomu postaviť, akú stratégiu zvoliť pri investovaní práve v takomto období.

Odpoveďou nie je vypredať rizikové investície. To by sa vám nakoniec nemuselo vyplatiť (trhy môžu rásť ešte roky). Odpoveďou je nastavenie podielu rizikových investícií na celkových aktívach na úroveň, ktorú skutočne unesiem aj za „nepriaznivého počasia“ a ktorá mi umožní nespáchať finančnú samovraždu (vypredať v najnevhodnejšiu dobu, zrealizovať veľké straty). Ako na to?

Najprv – a v takomto období vždy – je nutné vedieť, či to, čo mám alebo sa chystám kúpiť, je to, čo skutočne chcem mať. Každá investícia by mala prejsť myšlienkovým testom, v ktorom sa pýtam, či som ochotný akceptovať to najhoršie, čo sa s mojou investíciou môže stať. Znesiem napr. prepad o vyše 50% hodnoty? Preto podstatná (najpodstatnejšia) informácia o všetkom, čo do svojho portfólia kupujete, je rizikovosť danej investície. Koľko na tom môžem stratiť? Ak vám tí, čo vám investíciu ponúkajú, na toto nevedia odpovedať, tak miestnosť opustite rýchlosťou blesku. Túto informáciu vám každý seriózny správca vie povedať detailne (štatisticky podložene).

Ak je táto informácia pre vás stráviteľná, položte si predsa len ešte ďalšiu otázku: Skutočne chcem niesť takéto riziko pri tomto očakávanom výnose? Stojí to za to? A ak si aj tu odpoviete kladne… no pri investíciách typu kryptomeny, derivátov, high frequency trading (populárne roboty) atď. by som sa tomu veľmi, veľmi čudoval. Tak si ešte pre istotu položte kardinálnu otázku – Koho obviním, ak pri tejto investícií stratím veľa (alebo aj všetko)? Kto bude ten zlý? Obviním svojho poradcu? Obviním svojho správcu? Obviním niekoho, kto ma na to naviedol? Ak je odpoveďou jedna z týchto možnosti, tak sa okamžite zastavte a nekupujte to. Ste dospelý a inteligentný človek, nemali by ste sa nechať do niečo takého predsa naviesť.

Jedinou správnou odpoveďou je, obviním seba, lebo ja som to takto chcel. A keď to takto chcete, teda riziko je pre vás logickou súčasťou investovania a daňou za vyššie výnosy, potom to nakúpte (prípadne držte ďalej).

S apelom na svojprávnosť pri investovaní a s prianím rastového trhu (aj keď neviem-neviem…) sa s vami nateraz lúčim.

 

REKLAMA » PREJSŤ NA STRÁNKU INZERENTA


NEPREHLIADNITE

Globálne ekonomické dopady nového koronavírusu z Číny môžu byť bezprecedentné!

Na šíriaci sa koronavírus doplácajú nielen ľudia, ale aj automobilky, značky s luxusným tovarom i samotná čínska vláda.

27. januára 2020

DC vs Marvel 2020

Komiksy, ktoré sa dostanú na plátna kín v roku 2020

Si fanúšik komiksov a nevieš čo ťa tento rok čaká v kinách? čítaj ďalej a dozvieš sa.

27. januára 2020

Film

Žánrovo pestrý Jojo Králiček vás rozosmeje a aj rozplače (Recenzia)

Jeden z kandidátov na Oskara sa konečne začal premietať aj v našich kinách. Oplatí sa ho vidieť?

25. januára 2020

10 vecí, ktoré by ste v Indonézii nemali vynechať, aby ste zažili jej pravú chuť

Aj napriek veľkej diaľke si Indonézia podmanila Slovákov, a to najmä vďaka svojej okúzľujúcej prírode, exotickým ostrovom, pestrej kultúre či veľmi chutnému jedlu. Tu je zopár tipov, ktoré by ste nemali vynechať počas vašej cesty touto exotickou krajinou.

25. januára 2020

Autorský komentár

Je v poriadku, keď bohatí neprispievajú na charitu?

Všeobecná mienka je, že bohatí by mali venovať na charitu viac ako stredná vrstva. Nemusí to byť ale správny názor.

24. januára 2020

Naše tipy

Do Petrohradu bez víz! Letenky, doprava, ubytovanie a všetko, čo treba vedieť pred touto cestou

Výlet do Petrohradu nebol nikdy jednoduchší, a to vďaka zrušeniu vízovej povinnosti, ktorú nahradil bezplatný elektronický dokument. Inšpirujte sa sprievodcom, ktorý vám výlet uľahčí. Petrohrad je metropola Ruska, ktorá je považovaná za lepší turistickejší zážitok ako samotná Moskva.

23. januára 2020

Nečakané správy

Čína práve vyhlásila vojnu jednorazovým plastom. Bude vzorom aj pre Európu.

Rozsah opatrení proti jednorazovým plastom je bezprecendentný.

21. januára 2020

Tip na výlet

Francúzska riviéra – kombinácia hôr, pláži a príjemnej atmosféry za 3 dni

Krásne pláže, chutné jedlo, bohatá história a ešte krajšia príroda. To všetko sa dá stihnúť počas troch dní na Francúzskej riviére.

21. januára 2020

„Dobrosrdečnosť je zadarmo“

Prečo podnikáme dlhé cesty za sebapoznaním do Ázie?

Ocitli ste sa už niekedy v situácii, kedy ste nevedeli, či sa váš život uberá tým správnym smerom alebo ste dokonca nevedeli, čo vlastne od života chcete? V súčasnosti to veľa mladých ľudí rieši tak trochu radikálne. Vyberú sa niekde, kde toho nemajú veľa, no predsa majú čo ponúknuť.

20. januára 2020

New York Harbour Storm-Surge Barrier

Má hrádza okolo New Yorku za 200 miliárd dolárov zmysel? Prekvapivo sa zhodujú vedci i Trump

Podľa Trumpa sú to vyhodené peniaze a ani odborníci sa nezhodujú na tom, že bude hrádza fungovať.

20. januára 2020

VIDEO | Supercar Blondie

Najvzácnejšie autá sveta v jednej garáži

Navštívime spolu so Supercar Blondie Petersen Automotive Museum, kde môžete vidieť zbierku tých najhodnotnejších vozidiel na svete. Nie všetky sa vám však budú páčiť.

20. januára 2020

USA vs. Čína

Obchodná vojna medzi USA a Čínou – čo je jej pôvodca a prečo podpísanie dohody neznamená jej koniec?

Prečo sa nevedia Spojené štáty a Čína dohodnúť? USA je značne zadlžená a Čína je jej druhý najväčší veriteľ. Tento stav vytvára medzi nim napätie.

18. januára 2020

Kybernetická bezpečnosť

Zverejnili 20 najpoužívanejších hesiel sveta, pravdepodobne ich máte aj vy

Ak niekde používate jedno z uvedených hesiel, radšej si ho hneď zmeňte.

17. januára 2020

Neprehliadnite

3D tlač je príležitosť spraviť svet lepším miestom

Neuveriteľný technologický pokrok, ktorého sme všetci práve teraz svedkami, je záväzkom pre nás i ďalšie generácie.

16. januára 2020

Cenzurovaný antihrdina

Joker bol omyl. Predstaviteľ Jokera prechádza do Marvelu a hrá úplne novú postavu

Herecká povesť Jareda Leta podľa mnohých utrpela, keď vyšiel film Suicide Squad, v ktorom zahral avantgardného Jokera. Leto teraz prešiel z DC do Marvelu, kde stvárni postavu Morbiusa.

15. januára 2020

Doba živých robotov sa blíži

Prvý robot vyrobený zo živých buniek je na svete: ani živý, ani umelý, niečo medzitým

Vermontská univerzita si na svoje konto pripísala svetové prvenstvo – výrobu „robota“ vyrobeného zo živých buniek. Budúcnosť tohto vynálezu povzbudzuje divoké špekulácie.

14. januára 2020

Verejný záväzok zodpovednosti

Hrozby, ktoré nás dnes ovplyvňujú, sú vážne. Emisie CO2 neberieme na ľahkú váhu

Emisie CO2 by sme nemali brať na ľahkú váhu. Podieľajú sa na množstve problémov, ktoré okolo seba máme.

13. januára 2020

Stále máte chuť na kávu?

Prečo by mala šálka kávy stáť 22,50 eur

Ceny kávy sú neudržateľne nízke a ani si to neuvedomujeme.

9. januára 2020

Hviezdy dostupné pre každého

Celebrita najvyššieho rangu zagratuluje vášmu kamarátovi či manželke. Služba Cameo je unikátom.

Známe osobnosti ponúkajú za niekoľko desiatok či stoviek dolárov videá vytvorené špeciálne pre konkrétnu osobu.

8. januára 2020

Vplyv človeka je pozitívny i negatívny

Austrália čelí masovému vymieraniu druhov. Dialo sa aj v minulosti, no teraz je to iné

Katastrofické požiare v Austrálii budú mať dopad nielen na ekonomiku, ale aj biodiverzitu a funkcie ekosystému. 

7. januára 2020

Ničíme si vlastný svet

Čo robí vzduch v Dillí tak smrteľným? Prekvapivo to nie je len o doprave

V dobe populizmu sa hovorí najmä o nezdravej doprave, ale oveľa väčší vplyv na znečistenie majú tradície.

3. januára 2020