Je slovenská EKOKAPSULA budúcnosť ekologického bývania?

Koľkí z nás si môžu povedať, že ich domovom je celý svet? Nuž, budúci majitelia obytnej novinky zo Slovenska to budú môcť tvrdiť celkom pokojne.   Novodobí nomádi chcú viac ako len pohyblivosť. Chcú nezávislosť a sebestačnosť, ktorá popritom lahodí estetickému cíteniu. Chcú funkčnosť a minimálnu ekologickú stopu. Ak súhlasíte, že človek nie je strom, a preto… Prečítať celé
Vydané 26. októbra 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Novodobí nomádi chcú viac ako len pohyblivosť. Chcú nezávislosť a sebestačnosť, ktorá popritom lahodí estetickému cíteniu. Chcú funkčnosť a minimálnu ekologickú stopu. Ak súhlasíte, že človek nie je strom, a preto túži prebývať stále na nových miestach, čítajte ďalej a poďte snívať s nami.

V dnešnom svete minimalistických trendov bývania, stále stúpajúcich cien energií, pozemkov a nehnuteľností a čoraz hustejšieho smogu v mestách predstavuje EKOKAPSULA omnoho viac ako len zaujímavú myšlienku.

Ekokapsula predstavuje riešenie energeticky celkom nezávislej obytnej jednotky.

EKOKAPSULA je jedným z najambicióznejších eko-projektov zo Slovenska, o ktorom sa hovorí už aj ďaleko za našimi hranicami. Ide o futuristicky vyzerajúci dizajnový ekologický dom, ktorý je možné vďaka jeho kompaktným rozmerom umiestniť takmer kdekoľvek – vysoko v horách, v lese, alebo jednoducho niekde za mestom. Nás zaujal fakt, že tento inovatívny „smartdom“ dovoľuje žiť ľudom bez pripojenia na inžinierske siete všade na Zemi.

INZERCIA

EKOKAPSULA je inteligentný mikrodom. Jedinečnosť jeho fungovania spočíva vo využití slnečnej a veternej energie a filtrácii dažďovej vody. Toto obydlie tak nie je od ničoho závislé, keďže si energiu získava autonómne – celkom samo. Skutočnosť, že ide o mikrodom, znamená, že je ľahko uskladniteľný a môže sa umiestniť aj na miesta s obmedzenou veľkostnou kapacitou. Tento koncept osloví ľudí, ktorým záleží na ochrane životného prostredia a udržateľnom životnom štýle.

Svetový eko-portál inhabitat.com zaradil EKOKAPSULU medzi 10 špičkových projektov založených na ekologických technológiách. Za uplynulý rok sa o ňom písalo vo viacerých zvučných periodikách, ako napríklad v CNN, New York Times, Die Welt a mnohých ďalších. Vďaka medzinárodným médiám sa značne zvýšila miera pozornosti a projektu to umožnilo získať vyše 250 predobjednávok. Projekt je takisto jedným zo 4 reprezentantov inovácií Slovenska v predsedníctve Rady EÚ 2016.

Interiér vyzerá skvele, nemyslíte?

Autormi EKOKAPSULE sú nadaní architekti, ktorí sa zaoberajú experimentálnym a ekologickým bývaním poňatým nadštandardným spôsobom. Projekt vznikol v roku 2009, keď sa autori prihlásili na súťaž v USA. Zadaním bolo vytvoriť návrh nezávislého domu. Po odprezentovaní nápadu sa o projekt okamžite začali zaujímať médiá.

Tomáš Žáček, jeden z autorov, vysvetľuje: „EKOKAPSULA je projekt, ktorý má potenciál. Robievali sme domy na zákazku a nastal čas vytvoriť univerzálny produkt. Našou víziou je navrhnúť obytnú bunku, ktorá bude schopná samostatne fungovať v rôznych prostrediach. Už sme podnikli kroky, ktoré nám dokonca umožnia vytvoriť bunku na mori, alebo na inej planéte.“

EKOKAPSULA využíva duálny energetický systém, teda vietor a vodu, spolu s batériou, ktorá slúži na uskladnenie energie. Vďaka svojmu dizajnu a veľkosti má širokospektrálne využitie, je vhodná aj pre rôzne záchranárske tímy, lekárov, armádu či exteriérové hotely.

Spoločnosť nedávno začala spolupracovať aj so slovenskou investičnou platformou Crowdberry, pomocou ktorej hľadá investíciu na vývoj finálneho prototypu, pilotnú produkciu a globálny export prvých produktov pre klientov z platených predobjednávok.

Usporiadanie interiéru Ekokapsule je praktické a premyslené.

Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

• Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.