Hudba pri práci: Pomáha alebo znižuje výkon?

Pravdepodobne ste si už vyskúšali, aké je to pracovať a počúvať pri tom hudbu. Niekedy vám hudba pri práci pomáha, inokedy, naopak, ruší. Vplyv hudby na výkon závisí nielen od výberu hudobného žánru, ale predovšetkým od činnosti, ktorú vykonávate. Kedy teda hudbu pri práci počúvať a kedy pracovať v tichu?

Pravdepodobne ste si už vyskúšali, aké je to pracovať a počúvať pri tom hudbu. Niekedy vám hudba pri práci pomáha, inokedy, naopak, ruší. Vplyv hudby na výkon závisí nielen od výberu hudobného žánru, ale predovšetkým od činnosti, ktorú vykonávate. Kedy teda hudbu pri práci počúvať a kedy pracovať v tichu?

 

Vo všeobecnosti platí, že hudba uvoľňuje stres, čo sa v pracovnom prostredí väčšinou celkom zíde. Ale vplýva aj na váš mozog a mali by sme preto vedieť, kedy vášmu výkonu pomáha a kedy škodí. Tu je zopár výsledkov výskumov, prevažne od psychológov, ktorí túto problematiku skúmali.

 

Špecializované firmy na výber správnej hudby

Michael Vettraino, ktorý založil hudobnú poradenskú spoločnosť MAV music so sídlom v Londýne, hovorí, že spoločnosť pomohla zaviesť hudbu do pozadia niekoľkých kancelárií. Zatiaľ čo ich hlavným zameraním je poskytovanie zoznamov skladieb na mieru pre reštaurácie, kasína a hotely, nedávno sa sústredili aj na kancelárie, z ktorých mnohé zavádzajú hudbu po prvýkrát.

„Keď sa sústredíte, budete chcieť pokojnejšiu, relaxačnejšiu hudbu a na konci dňa, keď sa budete cítiť unavení, budete chcieť niečo optimistickejšie. Vieme, že agentúra grafického dizajnu v Shoreditchi bude chcieť veľmi odlišnú hudbu od hlavnej banky Gloucester. Ale ak to pochopíte správne, malo by to, dúfajme, pomôcť ľuďom pracovať tvrdšie.“

Ukazuje sa, že spoločnosť ako taká začala celkom akceptovať fakt, že hudba je pri práci prínosná. Záleží však na mnohých faktoroch.

INZERCIA

„Naši klienti nám povedali, že z hľadiska motivácie zamestnancov sa zvýšila ich produktivita, keď im v kancelárii hrala správna hudba,“ hovorí Alex Hill, ktorý pracuje ako vedúci hudby a prevádzky MAV. Vždy dávajú pozor, aby zohľadnili demografické údaje svojho publika – ich vek atď. – a prispôsobili hudbu tomu, ako sa pravdepodobne budú cítiť v rôznych časoch dňa. 

Hluk na pracovisku

V hlučnom prostredí sa váš mozog snaží spracovať útržky dát, ktoré sú okolo vás. Výsledkom je, že sa nedokážete sústrediť na prácu, pretože vás okolie rozptyľuje. Hluk tiež zvyšuje stres a znižuje úroveň dopamínu. Celý tento proces má negatívny dopad na prefronátlny kortex, ktorý je zodpovedný za výkonné funkcie.

Inzercia

Produktivita klesá a pritom môžete pracovať aj na jednoduchej úlohe. V takomto prípade je hudba prospešná, pretože vám môže pomôcť pri ohraničení vášho vnímania.

 

Rutinná práca

Výsledky viacerých výskumov dokázali, že ak vykonávate rutinnú opakujúcu sa prácu a počúvate pri nej hudbu, výkon bude rýchlejší a menej chybový.

Pri počúvaní hudby sa uvoľňuje dopamín a serotonín, ktoré spôsobujú, že sa cítite uvoľnenejší a šťastnejší a preto sa dokážete lepšie sústrediť na rutinnú prácu. Funguje to aj v prípade, že je vaša práca náročná a komplexná. Napríklad chirurgovia vraj počúvajú hudbu počas niekoľkohodinových operácií, pretože im pomáha uvoľniť stres a sústrediť sa na svoj výkon.

Hudba má vplyv aj na vaše vzťahy s kolegami. Keď sa cítite uvoľnení, ste väčšinou trpezlivejší a ochotnejší spolupracovať.

 

Počúvať hudbu počas učenia? Podľa niektorých niečo hrozné, pre iných samozrejmosť. Foto: Kelly Sikkema

Učenie

Pri učení pracuje pamäť a analytické myslenie. Ak pri učení počúvate hudbu, musí váš mozog spracovať okrem informácií, ktoré sa učíte, aj zvukové informácie z hudby. Váš mozog musí robiť viac vecí naraz, pričom môže dôjsť k nesprávnym asociáciám medzi hudbou a dôležitosťou informácií, ktoré sa učíte. V tomto prípade teda radšej hudbu vynechajte alebo zvoľte iba hudbu, ktorá neobsahuje text a je skôr monotónna.

Na internete sa môžete dočítať odporúčania, že je vhodné počas učenia počúvať hudbu z videohier. Tá je totiž navrhnutá a skomponovaná tak, aby udržiavala zvýšenú pozornosť hráča aj bez toho, aby si to on sám priamo uvedomoval.

 

Počúvanie hudby počas práce, pri učení a pri cvičení môže byť prínosné. Vyberte si však správny podmaz, inak vás bude hudba rušiť. Foto: Austin Distel

Nová hudba

Pozor si dajte na hudbu, ktorá je pre vás nová, pretože tá vzbudzuje vašu pozornosť. Opäť sa uvoľňuje dopamín, avšak novosť môže spôsobiť, že hudba vašu pozornosť upúta viac ako samotná práca. Pri práci teda počúvajte radšej známe melódie.

Hudba môže byť spríjemnením vášho pracovného dňa. Dokáže vytvoriť na pracovisku atmosféru, ktorá vám pripomína domov alebo nejaké iné známe miesta a vytvorí vo vás pocit, že robíte niečo, čo je vám blízke a známe. Vytvorte si zoznam piesní, ktoré poznáte a máte radi a zaraďte doňho aj piesne bez textu.

V prípade, že sa potrebujete niečo naučiť, pustite si hudbu radšej predtým. Príjemne sa tým uvoľníte a ľahšie budete prijímať nové informácie.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »