Nenechajte sa odradiť rečami. Feng-Shui je predovšetkým psychológia interiérového dizajnu

V interiéroch trávime väčšinu nášho dňa. Mal by byť preto miestom, kde sa cítime dobre a zároveň by mal podporovať našu produktivitu.   Na začiatok sa pozrime na niekoľko faktov o Feng-shui: Feng shui, niekedy nazývané čínska geomantia, je staroveká čínska tradičná prax, ktorá tvrdí, že využíva energetické sily na harmonizáciu jednotlivcov s okolitým prostredím…. Prečítať celé
Vydané 16. novembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

V interiéroch trávime väčšinu nášho dňa. Mal by byť preto miestom, kde sa cítime dobre a zároveň by mal podporovať našu produktivitu.

 

Na začiatok sa pozrime na niekoľko faktov o Feng-shui:

Feng shui, niekedy nazývané čínska geomantia, je staroveká čínska tradičná prax, ktorá tvrdí, že využíva energetické sily na harmonizáciu jednotlivcov s okolitým prostredím. Termín feng shui znamená doslova „vietor-voda“ (tj. tekutina). Od staroveku sa predpokladalo, že krajiny a vodné plochy riadia tok univerzálnej Qi– „kozmický prúd“ alebo energia – cez miesta a štruktúry. Pretože Qi má rovnaké vzorce ako vietor a voda, špecialista, ktorý im rozumie, môže ovplyvniť tieto toky, aby zlepšil bohatstvo, šťastie, dlhý život a rodinu; na druhej strane nesprávny tok Qi prináša zlé výsledky. V širšom zmysle zahŕňa feng shui astronomické, astrologické, architektonické, kozmologické, geografické a topografické dimenzie.

Feng shui bolo vedcami a filozofmi identifikované ako nevedecké aj pseudovedecké a bolo opísané ako paradigmatický príklad pseudovedy. Vykazuje množstvo klasických pseudovedeckých aspektov, ako napríklad tvrdenia o fungovaní sveta, ktoré nie je možné testovať vedeckou metódou . Niektorí používatelia feng shui sa možno snažia získať pocit bezpečia alebo kontroly. Ich motivácia je podobná ako dôvody, ktoré niektorí ľudia konzultujú s veštcami.

Feng-Shui však nemusí byť šarlatánstvo, ale v modernej interpretácii jednoducho psychológia interiérového dizajnu. 

INZERCIA

 

Aj zdanlivé maličkosti ako osvetlenie, usporiadanie vecí či vône majú vplyv na mozgovú aktivitu, kreativitu a pozornosť. A tie sú nevyhnutné pre pracovnú výkonnosť a efektivitu. 

Inzercia

Je to v podstate obyčajná psychológia, ale ľuďom znie oveľa atraktívnejšie slovo Feng-shui. Feng-shui slúži práve na  vytvorenie harmónie medzi človekom a prostredím, v ktorom sa nachádza. Prinášame niekoľko tipov, ako si spraviť interiér lepším nielen z pohľadu pracovnej efektivity.

 

Pracovný stôl

Umiestnenie pracovného stola v kancelárii je kľúčové, keďže je srdcom pracovne a tiež centrom sily. Dbajte preto na tieto rady:

  • Umiestnite stôl tak, aby ste videli na dvere a aby ste spoza neho dokázali obsiahnuť čo najväčšiu časť kancelárie.
  • Neumiestňujte pracovné stoly oproti sebe. Vytvárate tým konfrontačné prostredie alebo naopak priestor pre nadmerné debatovanie.
  • Stôl by mal byť dostatočne veľký, ale nie príliš dominantný.
  • Uprednostnite štvorcový, obdĺžnikový alebo zaoblený stôl pred stolom v tvare písmena “L” alebo “U”.
  • Nechajte na stole len to, čo je naozaj nevyhnutné a čo každodenne používate. Ostatné vložte do zásuviek tak, aby ste to mali poruke.
  • Po ľavej strane môžu byť umiestnené vyššie predmety ako napr. šanóny a zakladače, po pravej strane nižšie predmety.
  • Za chrbtom by mala byť pevná stena, na ktorej môže byť zavesený obraz s nejakým posolstvom. Vpredu by mal byť voľný priestor s nerušeným výhľadom.

 

Priestorovo úsporné, ale psychologicky ťažkopádne open office. Foto: Alex Kotliarskyi

Doplnky v kancelárii

Na dotvorenie harmonického prostredia kancelárie môžete použiť viacero doplnkov, ktoré by mali spolu vytvárať súlad.

  • Ak máte kanceláriu orientovanú na západ, voľte bielu farbu stien. Ak na juh alebo východ, vhodnou farbou je zelená, juhozápad a severovýchod dobre dopĺňa žltá farba, ktorá rozjasní aj chodby a haly.
  • Farba kancelárskeho nábytku by mala byť čierna alebo antracitová.
  • Nebojte sa kombinovať hranaté prvky s oblými, drevo s kovom alebo svetlé farby s tmavými.
  • Voda symbolizuje hojnosť a peniaze, mali by ste ju teda preniesť aj do kancelárie – či už v podobe obrazu, fontánky, akvária, vlnitých závesov alebo tmavomodrej farby.
  • Južná strana kancelárie symbolizuje slávu a reputáciu, je teda vhodná na umiestnenie certifikátov a ocenení.
  • Vneste do kancelárie kúsok prírody prostredníctvom zelených kvetov na zemi alebo na stole.
  • Na pracovnom stole by nemala chýbať stolová lampa, ktorá by mala byť v prípade pravákov na ľavej strane, v prípade ľavákov na pravej strane. Použiť môžete aj stojacu lampu vedľa stola.

 

Kancelária šéfa

Kancelária šéfa, riaditeľa, vedúceho či manažéra by mala byť čo najďalej od vchodových dverí.Zabraňuje sa tak rozptyľovaniu a poskytuje priestor pre pokojnú prácu.

Mala by mať pravidelný tvar, samozrejmosťou je okno a dostatok prirodzeného svetla. Dôležitá je tiež priestrannosť, aby mohla cez ňu prúdiť energia – nech si už pod ňou predstavujeme čokoľvek. Do miestnosti by mali viesť iba jedny dvere, čistota a prehľadnosť totiž podporujú rozhodovanie.

Rozhliadnite sa po svojej kancelárii. Aký z nej máte pocit? A predstavte si, že ste do vašej kancelárie prišli ako celkom nezainteresovaný človek, aký by ste mali prvý dojem? Ak cítite, že niečo nie je v poriadku, možno by ste sa mali sústrediť na doladenie priestoru a možno, že už čoskoro na sebe zbadáte pozitívne zmeny. Veď pracovný priestor je pre nás často oveľa podstatnejší ako samotná činnosť, ktorú v ňom vykonávame.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »