Exoskeletony sú technologický míľnik, ktorý zmení svet

Exoskeleton. Ak vám toto slovíčko nič nehovorí, nezúfajte. Celkom nepochybne ste ho už niekedy videli vo filme alebo kdesi v reportáži o technologických inováciách. Je to mechanický oblek, do ktorého sa postaví človek a môže vďaka nemu zväčšiť svoju silu, prípadne udržiavať stabilitu a chodiť. Vo filme Ironman, v ktorom hlavnú úlohu stvárnil americký herec […]

Autor
Dátum zverejnenia 3. februára 2016
Obsahuje nasledovné témy , , , , , ,

Erik Stríž
Redakcia United Life Online
Bratislava, Slovensko

Exoskeleton. Ak vám toto slovíčko nič nehovorí, nezúfajte. Celkom nepochybne ste ho už niekedy videli vo filme alebo kdesi v reportáži o technologických inováciách. Je to mechanický oblek, do ktorého sa postaví človek a môže vďaka nemu zväčšiť svoju silu, prípadne udržiavať stabilitu a chodiť.

Vo filme Ironman, v ktorom hlavnú úlohu stvárnil americký herec Robert Downey Jr., sa vlastnosti takéhoto exoskeletonu povýšili na úroveň armádnej zbrane. Toto je však sci-fi, ktoré ešte dlho nebude realitou a dúfame, že sa nikdy realizácie nedočká. Vedeckí pracovníci na celom svete dnes pracujú na tom, aby sa v takomto exoskeletone dalo aspoň pohodlne chodiť, nie to ešte lietať a predvádzať heroické výkony.

Skutočný svet teda ponúka trocha iné využitie exoskeletonov – oveľa užitočnejšie. Celé je to o ľudskej tvorivosti a snahe o prekonávanie sa, že sa niekto pustí do výroby podobného zariadenia. Rovnakú motiváciu nepochybne cítili aj bratia Wrightovci, keď vyrábali prvé lietadlo v histórii. Ich vynález sa stal pre ľudstvo kľúčový, veď iba o 58 rokov neskôr už ruský pilot Jurij Gagarin obletel Zem a dostal sa na jej hranicu s vesmírom.

 

Vývoj exoskeletonov je hotová veda

Mechanické obleky, ktoré človeku umožnia lepšie využívať silu, sú výsledkom technologického pokroku 20. a 21. storočia. Pri ich vývoji sa musí dbať na efektivitu v práci s energiou, na hmotnosť, na inteligentný dizajn a stretávajú sa tu rôzne technológie, od počítačov po hydrauliku.

Exoskeletony čaká veľmi podobná budúcnosť a je nepochybné, že ich využitie nebude vždy iba cnostné a hodnotné. Dnes však ako motivácia pre vedeckých pracovníkov a inžinierov slúži snaha o sprostredkovanie kvalitnejšieho života aj ľuďom, ktorí sú odkázaní na invalidný vozík.

 

Produkty Eksobionics sú už určené na predaj

Dnes už na internete môžete nájsť množstvo dôkazov, že vývoj exoskeletonov má význam. V Spojených štátoch dokonca funguje firma, ktorá vyrába funkčné exoskeletony. Volá sa Eksobionics a jej produkty sú určené pre hendikepovaných.

Elektro-mechanický oblek tejto americkej firmy vyzerá celkom dobre a vykazuje veľmi pôsobivé výsledky – aj ľudia, ktorí už celé roky nechodili po vlastných nohách, zrazu vedia stáť a kráčať. Zdá sa to byť neuveriteľné, ale možné je to už dnes.

 


Zdroj:How the Ekso Suit Works (vimeo.com)

Ovládanie na diaľku

So zaujímavým spôsobom využitia prišiel Danny Benedettelli, ktorý na YouTube zverejnil svoj vynález – ovládanie malého hračkárskeho robota pomocou provizórneho exoskeletonu. Mladý muž pritom svoj exoskeleton na horné končatiny vyrobil z lega. K tomu nejaký ten procesor, elektronický obvod, Bluetooth vysielač a celá paleta iných súčiastok a vynázel funguje. Malý robot sa pohybuje presne tak, ako jeho tvorca, s oneskorením nanajvýš jednej sekundy.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to iba mladícky úlet, snaha o zaujatie pozornosti, ale tí, ktorí aspoň trocha vedia čítať medzi riadkami, je to dôkaz o veľkom potenciále exoskeletonov. Možno, že aj tento zaujímavý prístroj podnieti iných ľudí k tomu, aby začali vyvíjať veľké exoskeletony s možnosťou ovládania na diaľku.

V takom prípade by opäť svitla nová nádej aj pre ľudí, ktorí sú celkom paralyzovaní.

 

Zdroj: Robot exoskeleton remote control (youtube.com)

Titan Arm

Nemenej zaujímavým a hodnotným projektom je Titan Arm. Nie je to ani tak exoskeleton, ako skôr jeho časť pre jednu hornú končatinu. Titan Arm, v preklade titánová ruka, umožňuje ľuďom dvíhať predmety s hmotnosťou až 18 kilogramov. Pre ľudí s čiastočne ochrnutými končatinami by išlo o mimoriadne uľahčenie života.

Mechanická podpora ruky je vyrobená technológiou 3D tlače a jej koncová cena je iba 2-tisíc amerických dolárov. Iné podobné exoskeletony sa pohybujú v cenách 10-tisíc dolárov a viac. Projekt získal okrem iných aj ocenenie James Dyson Award, vďaka čomu bol v roku 2013 podporený čiastkou 45-tisíc amerických dolárov na svoj rozvoj. Za projektom stojí partia študentov.

 

Zdroj: Virtuix Omni – Battlefield 4 (youtube.com)

 

Kľúčové bude využitie v hernom priemysle

Nech to vyznie akokoľvek zvláštne, jedným zo základných predpokladov pre komerčné etablovanie exoskeletonov je ich začlenenie sa do zábavného priemyslu. S ich uplatnením v hernom svete sa stretávame už dnes – napríklad v populárnej Laser Arene tu v Bratislave a aj vo svete.

V Laser Arene nosia súťažiaci na sebe vestu so vstavanými senzormi a vibračnými jednotkami. Keď vás niekto stretlí laserovou pištoľou, oblek na vás zavibruje tak, aby ste cítili smer streľby. V takejto podobe obleky dodávajú hráčom okamžitú fyzickú spätnú väzbu, aby bola samotná hra intuitívnejšia a bezpečnejšia.

Iné uplatnenie nachádzame v hernom svete v spojení s virtuálnou realitou. Zatiaľ sú na svete skôr iba koncepty a prototypy, ale pokrok je nezadržateľný. Predstavte si, že máte na sebe špeciálny tenký oblek, ktorý prevádza všetky vaše pohyby do virtuálnej hry. Postava v hre sa môže pohybovať presne tak, ako vy, v reálnom čase. To umožňuje tvorbu celkom nových spôsobov hrania hier a učenia sa športov – predstavte si, že môžete viesť virtuálny súboj s niekým na druhej strane zemegule. Údery od protivníka budete cítiť vďaka vibračnej odozve obleku a hoci vaša virtuálna postava bude strácať životy, vy budete v bezpečí.

 

Budúcnosť? Budú potrebné ďalšie peniaze na vývoj

Exoskeletony majú pred sebou ešte dlhú cestu. Je potrebné, aby sa ich vývoja ujali aj veľké spoločnosti a aby sa na ich tvorbu špecializovali odborníci z celého sveta. Takto postupnými krokmi dospejeme k svetu, v ktorom už nebude tak veľká priepasť medzi zdravými a hendikepovanými a kde invalidné vozíky nebudú nevyhnutnosťou.

 

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019