Existujú hranice nemožného?

Už dlhšie sa zaoberám myšlienkou, čo všetko je človek schopný vytvoriť. Čo je na hranici možného a čo je už na hranici nemožného. Je vôbec niečo nemožné? Majú naše konanie a vôľa limity?   Skúsme sa pozrieť do minulosti – dlhé tisícročia sme chodili pešo. Pred pár tisíc rokmi sme mohli zrýchliť maximálne jazdou na… Prečítať celé
Vydané 15. októbra 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Zakladateľ skupiny United Group | Bratislava, Slovensko

Už dlhšie sa zaoberám myšlienkou, čo všetko je človek schopný vytvoriť. Čo je na hranici možného a čo je už na hranici nemožného. Je vôbec niečo nemožné? Majú naše konanie a vôľa limity?

 

Skúsme sa pozrieť do minulosti – dlhé tisícročia sme chodili pešo. Pred pár tisíc rokmi sme mohli zrýchliť maximálne jazdou na koni. Ale pred 120 rokmi prišiel vynález automobilu, čím sa tento míľnik posunul. Koncom 60. rokov minulého storočia sme začali lietať do vesmíru a obleteli planétu.
Nedlho predtým boli všetci presvedčení, že je to nemožný sen. Rovnako ako dnešné prípravy na let na Mars.

Takýchto príkladov by sme mohli ponúknuť nespočetné množstvo. Preto si dávam otázku – je niečo pre človeka nedosiahnuteľné, nemožné? Štatisticky je možné všetko a je len otázkou času, kedy na to prídeme. Čas je podstata veličiny. Cestovať do vesmíru, spoznávať nové planéty, zbaviť sa chorôb, ktoré nás dnes trápia, zvýšiť priemerný vek. Vnímame to dnes ako nemožné? Myslím, že najväčšou prekážkou je naše vlastné myslenie. Schopnosť a ochota myslieť až za hranice. Našou najväčšou brzdou je vlastné uspokojenie. Máme mozog, unikátny „počítač“, ktorý dokáže vymyslieť tie najúžasnejšie veci, ak ho k tomu donútime, a hlavne, ak chceme.

Čínsky vojenský stratég (544 pred Kristom) Sun Tzu vraví: „Dosiahneš to, v čo veríš.“
Americký spisovateľ a lektor (1888) Dale Carnegie tvrdí niečo podobné: „Ver, a uspeješ.“

Na to, aby sme verili, musíme si mozog cvičiť. Nie je to len o prázdnej fráze „treba veriť“, je to o precitnutí, túžbe chcieť niečo dosiahnuť. Je to o sile vôle, o dokázaní sebe samému, že mi na tom záleží. Nech je to čokoľvek, čo si prajeme, naše činy a naše myšlienky musia smerovať k rovnakému cieľu.

Každý človek je unikátny a od narodenia obdarený jedinečnými vzormi kompetencií, motiváciou a nadaním. Mozog rozhoduje a určuje našu vytrvalosť. Zvedavosť nás ženie vpred. Záujem jednotlivca či skupiny nás posúva vpred. Ani očakávaná umelá inteligencia nedokáže v blízkom horizonte poraziť našu sémantiku – kreativitu na vysokej úrovni komplexného zmysluplného príbehu.

Na záver krátke zhrnutie. Áno, naša myseľ je unikátna a umožňuje nám pri cieľavedomom myslení a konaní dosahovať nadštandardné výkony, ktoré jednotlivcov a ľudstvo posúvajú vpred. Kde sú teda tie hranice nemožného? Píšem len tri bodky…

Inšpirácie:
Why You Can’t Be Anything You Want to Be (Prečo nemôžete byť čokoľvek, čo by ste chceli); Arthur F. Miller, autor, vedec (1999)

Inzercia

The Limits of the Human Body May Be More Mental Than Physical (Obmedzenia ľudského tela môžu byť väčšmi mentálne ako telesné); Cody Gough, spisovateľ (2018)

What Is Your Dangerous Idea (Máte nebezpečný nápad?); Stanislas Dehaene, neurovedec (2006)

Pokračujte na ďalší príspevok »