EÚ schválila novú povinnú výbavu áut, obmedzovačom rýchlosti sa už nevyhneme

Prekračovanie povolenej rýchlosti je údajne zodpovedných za 30 percent smrteľných dopravných nehôd. Aj preto má Európska únia za cieľ prinútiť vodičov technickými prostriedkami, aby rýchlosť neprekračovali, okrem toho zavádza novú povinnú výbavu. Tú však ocenia všetci, pretože zvýši bezpečnosť počas jazdy a aj pri parkovaní a cúvaní.   V súčasnosti sú maximálne rýchlosti automobilov elektronicky […]

PEUGEOT - Neoodolateľná letná jazda, bonus až do 3.900 eur

Prekračovanie povolenej rýchlosti je údajne zodpovedných za 30 percent smrteľných dopravných nehôd. Aj preto má Európska únia za cieľ prinútiť vodičov technickými prostriedkami, aby rýchlosť neprekračovali, okrem toho zavádza novú povinnú výbavu. Tú však ocenia všetci, pretože zvýši bezpečnosť počas jazdy a aj pri parkovaní a cúvaní.

 

V súčasnosti sú maximálne rýchlosti automobilov elektronicky obmedzované na 250 km/h, ale platí, že osobné autá bez športového charakteru zvyčajne nedosahujú ani 180 km/h. Nové plány Európskej únie zavádzať obmedzovače rýchlosti do všetkých automobilov by teda neboli problémom ani v prípade, že by sa všetky autá paušálne limitovali na 180 km/h.

K takémuto drastickému obmedzeniu pravdepodobne nepríde, hoci taká automobilka Volvo už oznámila, že budúci rok budú všetky jej autá obmedzené práve na 180 km/h. Platí to aj pre športovo vyladené modely.

Princípom technológie ISA je to, že cez systém kamier a GPS  systém načíta údaje o maximálnej povolenej rýchlosti v danom úseku a elektronika obmedzí výkon motora tak, aby vodič nemal možnosť jazdiť príliš rýchlo. Ako sa to prejaví v praxi, o tom zatiaľ môžeme špekulovať.

 

 

Európsky parlament avizuje, že povinnosť inštalovať obmedzovač rýchlosti zavedie do roku 2022 a do roku 2024 vstúpi do platnosti nariadenie o rozšírenej bezpečnostnej základnej výbave automobilov.

 

Bude sa jednať o nasledovné bezpečnostné prvky:

Zdroj: autoforum.cz

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Horúca novinka!

FIAT odvolal svoj záujem spojiť sa Renaultom

6. júna 2019

AKTUÁLNA SPRÁVA

FIAT a Renault sa spájajú do jedného megakoncernu

27. mája 2019

Drahé autá pomôžu získať peniaze pre deti s onkologickými ochoreniami vďaka Rally Radosti 2019

15. mája 2019

Mercedes začal s výrobou vylepšenej Triedy V, poznáme slovenské ceny

9. mája 2019

Otvorili sme pre vás Trezor na autosalóne

30. apríla 2019