SpaceX posiela k Mesiacu turistov na rakete, ktorá potom poletí s ľuďmi na Mars

Americký podnikateľ Elon Musk pred niekoľkými dňami prostredníctvom svojho účtu na Twitteri oznámil vzhľad novej rakety, s ktorou astronauti poletia až k Marsu. Nečakane ale jej prvá cesta s ľudskou posádkou povedie bližšie a s nezvyčajným obsadením – japonským miliardárom a umelcami.   Spoločnosť SpaceX si môže do svojho portfólia pridať ďalší významný historický a… Prečítať celé
Vydané 19. septembra 2018 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Americký podnikateľ Elon Musk pred niekoľkými dňami prostredníctvom svojho účtu na Twitteri oznámil vzhľad novej rakety, s ktorou astronauti poletia až k Marsu. Nečakane ale jej prvá cesta s ľudskou posádkou povedie bližšie a s nezvyčajným obsadením – japonským miliardárom a umelcami.

 

Spoločnosť SpaceX si môže do svojho portfólia pridať ďalší významný historický a technologický míľnik. Ak všetko prebehne podľa očakávaní, spoločnosť umožní prelet súkromnému zákazníkovi okolo Mesiaca, rovnaká raketa bude potom mieriť s ľuďmi nepomerne ďalej – až k Marsu.

 

Posádka novej rakety počas okružnej cesty okolo Mesiaca bude tvorená japonským miliardárom menom Yusaku Maezawa a jeho hosťami.

Yusaku Maezawa je mladý človek, pôvodom Japonec, vášnivý zberateľ umenia a podnikateľ. Založil internetový obchod Zozotown a má vlastnú značku oblečenia, jeho majetok je odhadovaný na  3,6 miliardy amerických dolárov, čo ho stavia do pozície 14. najbohatšieho Japonca. Kurióznym spôsobom sa preslávil tým, že kúpil obraz od Jeana-Michela Basquiata za závratných 100 miliónov amerických dolárov. Jeho cieľom teda nepochybne nie je šetrenie a od misie do vesmíru neočakáva konkrétne výsledky.

INZERCIA

 

Podnikateľ Yusaku Maezawa a Elon Musk (Zdroj: Chris Carlson (AP) via Teslamagazin)

Inzercia

Na palubu vesmírnej lode vezme aj svojich hostí, správa od SpaceX hovorí o „umelcoch“. Jedná sa o šesť až osem ľudí venujúcich sa kreatívnej činnosti, napríklad architektov a dizajnérov. Sám Maezawa tvrdí, že ho zaujíma, čo budú vedieť vytvoriť, keď navštívia vesmír.

Misia preletu okolo Mesiaca sa má uskutočniť až v roku 2023. Misia má trvať iba 6 dní, počas ktorých raketa s posádkou prekoná vzdialenosť viac ako 700-tisíc kilometrov. Rovnaká raketa by mala ešte v roku 2022 úspešne zvládnuť pristátie na Marse bez posádky a neskôr v roku 2024 aj s ľudskou posádkou. Raketa s názvom BFR má priemer iba deväť metrov, ale dĺžku až 100 metrov, jej nosnosť predstavuje sto ton a podľa slov SpaceX ponúkne až dvakrát viac priestoru pre posádku ako Medzinárodná vesmírna stanica ISS (1 100 m3).

 

 

Zdroj: teslamagazin

 

Pokračujte na ďalší príspevok »