Prečo majú egyptské sochy odlomený nos?

Každý z nás videl aspoň jednu starú egyptskú sochu s odlomeným nosom.   Pre ľudí, ktorí pracujú v múzeách, je vraj stále záhadou, prečo majú nosy alebo ruky odlomené takmer všetky sochy. Brooklynské múzeum egyptských umení síce na súvisiace otázky odpovedá v tom zmysle, že sochy prišli o niektoré svoje časti v priebehu tisícročí prirodzeným… Prečítať celé
Vydané 28. marca 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Každý z nás videl aspoň jednu starú egyptskú sochu s odlomeným nosom.

 

Pre ľudí, ktorí pracujú v múzeách, je vraj stále záhadou, prečo majú nosy alebo ruky odlomené takmer všetky sochy. Brooklynské múzeum egyptských umení síce na súvisiace otázky odpovedá v tom zmysle, že sochy prišli o niektoré svoje časti v priebehu tisícročí prirodzeným procesom zvetrávania a prevážaním, ale táto odpoveď nemusí uspokojiť každého. Veď prečo majú potom rovnaké sochy detailne zachované prsty a ornamenty?

Edward Bleiberg z Brooklynskeho múzea tvrdí, že sa nemuselo vždy jednať iba o výsledok prirodzených prírodných procesov. Skutočnosť, že odlomený nos a poškodená ruka sú typickými rozpoznávacími znakmi starých egyptských sôch, je nepopierateľná.

Bleiberg uvádza, že dôvody na takéto jednoznačné poškodenie sôch môže mať aj politické, náboženské či osobné pozadie.

Pravá odpoveď na uvedenú historickú otázku vraj leží niekde úplne inde. V kultúre a histórii. Staré egyptské kultúry zastávali presvedčenie, že duch ľudí vyobrazených sochami ostáva práve v sochách a je viazaný na ich vzhľad. Ak je socha podobná svojej predlohe, konkrétnej osobe, tá po smrti „odpočíva“ práve v tejto soche a teší sa veľkej moci.

INZERCIA

Nie každému Egypťanovi sa táto predstava páčila a údajne poškodením nosa prišla socha o jednoznačnú podobnosť s danou osobou. Takýmto „trikom“ bolo možné zrušiť silu sochy, pretože bez nosa nemohla dýchať – a zomrela Nezamýšľajme sa nad logikou, tá išla v prípade náboženských zvyklostí bokom, význam nachádzajme skôr v symbolike a kultúrnych súvislostiach.

Podobné analógie mali starí Egypťania aj v súvislosti s ušami či rukami. Bez uší nemohol duch v soche vypočuť modlitby, odstránenie ruky malo mať za dôsledok neschopnosť vykonávať posvätné rituály.

Inzercia

Zdroj článku: Why do Egyptian statues have broken noses?

 

Chcete vidieť zopár starých egyptských sôch s odlomeným nosom? Nech sa páči:

Statue of Amenemhat III, c. 1859–1814 C.C. Courtesy of the Cleveland Museum of Art artsy.net

 

Hatshepsut Wearing the khat Headdress, ca. 1479–58 B.C. Courtesy of The Metropolitan Museum of Art, New York artsy.net

 

Yuny and His Wife Renenutet, ca. 1294–1279 B.C. The Metropolitan Museum of Art artsy.net

 

Amunhotep, Son of Nebiry, ca. 1426–00 B.C.E. Courtesy of the Brooklyn Museum artsy.net

 

Bust of an Official, 380–342 B.C. Courtesy of The Metropolitan Museum of Art artsy.net

 

Face of Senwosret III, ca. 1878–1840 B.C. Courtesy of The Metropolitan Museum of Art artsy.net

Ritual Figure, 380–246 B.C. The Metropolitan Museum of Art artsy.net

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.