Divadlo je náboženstvo, ktorého veriacimi sú herci i obecenstvo

Ferko Urbánek, významný slovenský dramatik, prozaik, básnik a autor viac ako 50 divadelných hier, veľmi presne vystihol vý- znam divadla. Vo svojom diele Dramatická literatúra písal o tom, ako divadlo kultivuje ľudí, buduje ná- rodné cítenie a dáva priestor na prejavenie emócií, ktoré bežne skrývame pod maskou dôstojnosti.   Všeobecný význam divadla Mohlo by sa […]

Autor
Dátum zverejnenia 6. mája 2015
Obsahuje nasledovné témy , , , , , ,

Erik Stríž
Redakcia United Life Online
Bratislava, Slovensko

Ferko Urbánek, významný slovenský dramatik, prozaik, básnik a autor viac ako 50 divadelných hier, veľmi presne vystihol vý- znam divadla. Vo svojom diele Dramatická literatúra písal o tom, ako divadlo kultivuje ľudí, buduje ná- rodné cítenie a dáva priestor na prejavenie emócií, ktoré bežne skrývame pod maskou dôstojnosti.

 

Všeobecný význam divadla

Mohlo by sa zdať, že inštitúcia divadla ako taká sa v posledných desaťročiach dostáva do úzadia záujmu väčšiny. Na tento okraj ho vytláčajú predovšetkým masmédiá a moderná kinematografia, ktorá sa začiatkom 21. storočia stala fenomenálnym multimiliardovým biznisom. Tá je teraz priestorom pre viac či menej viditeľné reakcie na aktuálnu politickú, ekonomickú či spoločenskú situáciu v krajine a vo svete, avšak v minulosti bolo takýmto médiom práve divadlo. Satira vsadená do klasických umeleckých diel bola kultivovanou a niekedy nepriamou reflexiou na to, čo sa dialo okolo nás. Význam divadla je nespochybniteľný, pretože je prejavom kultúry národa a jej úrovne. Či už ide o hudobné, tanečné alebo rýdzo herecké predstavenia, ich kvalita a aktuálnosť poukazujú na stav spoločnosti ako takej, politickej moci, dokonca aj o inteligencii národa a jeho emotívnosti. Jedným zo základných ukazovateľov miery slobody v danej krajine je to, ako je v nej akceptované umenie. Aj to je dôvod, prečo na Slovensku nie vždy rozumieme excentrickým a neraz možno až nevkusným predstavenia, ktoré sú napríklad v Spojených štátoch relatívne bežnou zá­ ležitosťou so stabilným publikom. U nás sa aj alternatívne divadlo stále drží akejsi línie morálnosti a dôstojnosti, možno aj z obavy pred negatívnymi reakciami

 

História svetového divadla

Väčšina z nás v sebe nosí vedomosť, že divadlo vzniklo v antickom Grécku a jeho vnútorné pravidlá by boli dnes celkom neakceptovateľné. Napríklad mohli hrať iba muži, dokonca aj ženské postavy, herci mali masky a počet hercov na javisku bol obmedzený. Avšak aj pred šiestym storočím pred Kristom existovalo niečo, čo sa považuje za prapočiatok divadla či herectva. Praveký človek si nevedel vysvetliť prírodné javy, blesky či dážď považoval za nadprirodzené a snažil sa o ich priazeň tancami, maskami zvierat a rôznymi teatrálnymi obradmi.

 

V antickom Ríme nabralo divadlo o niečo profesionálnejší charakter, ako v antickom Grécku: mohli hrať už aj ženy, nemuseli sa používať masky, nebol určený maximálny počet hercov a dokonca vznikali samostatné stavby – skutočné divadlá. V porovnaní so súčasným herectvom sa viac využívala okázalá mimika a gestikulácia, ktorej výkon bol na úkor slovného prejavu. Rímske divadlo síce nebolo tak úspešné ako grécke, malo však charakter medzinárodného prínosu, pretože Rím pomohol rozšíriť divadlo do zvyšku Európy. Zaujímavosťou je, že po úpadku ríše sa zakázalo aj divadlo, pretože vtedajšia kresťanská elita ho považovala za nežiadúce. Aj napriek tomu však Cirkev všetky zakázané antické hry uschovala, rovnako aj literárnu tvorbu a celú antickú vzdelanosť. A rovnako na počin Cirkvi sa neskôr v 9. storočí n.l. opäť k slovu dostalo divadlo ako nástroj na oslovenie más. V kostoloch sa hrali latinské dramatické výstupy pri veľkonočných bohoslužbách (tzv. veľkonočné trópy), ako uvádzajú zdroje. Divadlom bol kostol a vznikli náboženské žánre ako mystérium, mirákulum a moralita. Vznikli však aj žánre svetské – plebejské: fraška a pastorála.

 

Nasledovalo obdobie humanistického a renesančného divadla, divadlo od baroka po preromantizmus a napokon romantizmus a realizmus v 19. storočí. V prvej polovici 20. storočia sa začal uplatňovať impresionizmus, teda stvárňovanie pocitov, myšlienok, nálady, vyjadrenie okamžitého zmyslového dojmu. Práve v tomto období vzniká aj naše Slovenské národné divadlo a profesionálne herectvo.

 

História SND

Rok 1919 hrá v histórii slovenského divadla významnú úlohu. Práve v jeho priebehu vznikla požiadavka na prvú profesionálnu divadelnú scénu, keď bolo Družstvo SND poverené založením Slovenského národného divadla. Už v roku 1920 začala prevádzka všetkých troch sú­ borov SND v budove bývalého Mestského divadla v Bratislave pod taktovkou riaditeľa Východočeskej spoločnosti Bedřicha Jeřábka.

Opera Slovenského národného divadla začala svoju činnosť 1. marca 1920 inscenáciou opery Hubička českého skladateľa Bedřicha Smetanu. O deň neskôr činoherný súbor uviedol hru Aloisa a Vilé­ ma Mrštíkovcov Mariša. Balet Slovenské­ ho národného divadla debutoval inscená­ ciou baletu Coppelia od Léa Delibesa 19. mája 1920 (zdroj: Wikipedia). Prví slovenskí profesionálni herci boli Andrej Bagar, Ján Borodáč a Oľga Borodáčová-Országhová, Jozef Kello a Gašpar Arbét vytvorili jadro Propagačného činoherného súboru SND. Tomuto súboru sa vravelo aj Marška a zaujímavosťou je, že väčšina predstavení bola v českom jazyku.

Poslovenčenie Slovenského národného divadla sa dokončilo až v roku 1938, po získaní autonómie Slovenska v rámci ČSR. Vtedy zanikla Česká činohra a veľa českých hercov a spevákov odišlo zo Slovenska. O rok neskôr, po vzniku samostatnej Slovenskej republiky, takzvaného Slovenského štátu, sa začali uvádzať po slovensky hrané tituly, zo slovenských autorov uvádzalo v týchto rokoch SND diela našich klasikov. Divadlo už v tom čase reprezentovali špičkové osobnosti a umelecký kolektív schopný vysokej inscenačnej úrovne bez ohľadu na to, či išlo o domáce alebo svetové diela.

Historicky najvýznamnejší sa však javí rok 1989 a revolúcia, po ktorej dostali divadlá po celom Česko-Slovensku možnosť väčšieho výberu dramatických predlôh, takisto im bolo umožnené venovať viac kreativity ich stvárneniu. Súčasne sa však vynorili celkom nové potreby, predovšetkým ekonomické nároky na prevádzku divadiel a potreba osloviť nielen náročné­ ho, ale v prvom rade väčšinového diváka. Napriek tomu sa nezdá, že by kvalita repertoáru SND klesala, práve naopak.

 

Budúcnosť divadla

Divadlo môže pomerne lukratívny biznis, čomu nasvedčuje neustále rastúce množstvo menších či alternatívnych divadelných scén. Existujú predpoklady, že časom sa aj väčšinový divák presýti modernej kinematografie a jeho pozornosť sa sústredí na skutočné herecké umenie v na doskách, ktoré znamenajú svet. To dáva tušiť, že divadlo budúcnosti sa bude snažiť o priazeň čoraz väčšieho množstva ľudí nielen klasickými a kultivovanými spôsobmi, ale aj bulvárnosťou a prehnanou expresívnosťou. Takýto trend sledujeme najmä v zahraničí, kde už morálka nehrá v repertoároch divadiel významnú úlohu.

Presne opačný prístup k zveľaďovaniu umenia sa však očakáva od SND. Pokrok sa zastaviť nedá a nepochybne sa aj na týchto doskách budeme stretávať s čoraz odvážnejšími inscenáciami, vždy však existuje cesta umeleckej a kultúrnej zrelosti, ktorá nepodlieha krátkodobým ekonomickým tlakom a ktorá má charakter nástroja na kultivovanie národa.

Výchovný význam divadla sa prejavuje aj na obecenstve, ktoré sa predstavený­ mi charaktermi zlepšuje, prebúdzajú sa v ňom city, ktoré inak by zostali utajené. Činohry a tragédie zjemňujú cit, prehlbujú ho a robia dokonalejším, veselohra odúča od hrubianstva a učí jemnejším žartom. Divadlo udržuje spoločenský život tej-ktorej dediny alebo mesta. Na predstaveniach sa schádza rôznorodé obecenstvo, čím prispieva k chápaniu zdravej demokracie.” Ferko Urbánek

 

 

Erik Stríž

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019