Ďalší veľký umelec bude robot

Posledný vývoj robotiky poukazuje na svet, v ktorom budú umenie tvoriť počítače aj bez účasti človeka. Poznáme dokonca výsledky prvej súťaže v robotom vyrobených maľbách.   Je to iba niekoľko mesiacov, čo Google predstavilo na kongrese Mobile World Congress 2016 robota schopného presúvať po papieri a kresliť naň obraz zo selfie fotografie. Zaujímavá na robotovi… Prečítať celé

Posledný vývoj robotiky poukazuje na svet, v ktorom budú umenie tvoriť počítače aj bez účasti človeka. Poznáme dokonca výsledky prvej súťaže v robotom vyrobených maľbách.

 

Je to iba niekoľko mesiacov, čo Google predstavilo na kongrese Mobile World Congress 2016 robota schopného presúvať po papieri a kresliť naň obraz zo selfie fotografie. Zaujímavá na robotovi bola jeho rýchlosť a presnosť, ale tiež fakt, že nešlo o vôbec prvého robota tohto druhu. V minulosti už veľmi podobného robota na kreslenie predstavil umelec Patrick Tresset, nazval ho Paul.

Ďalšie správy k tejto problematika sa týkajú robota, ktorý dokázal z množstva Rembrandtovych diel odhadnúť jeho technologický postup pri maľovaní a následne ho použiť pri tvorbe vlastného diela. Vedeckí pracovníci využili 3D skenery s vysokým rozlíšením, rozpoznávanie obsahu a tisíce a tisíce kódov, ktoré mali za úlohu nájsť v tvorbe Rembrandta systém. Zaujímavý je poznatok, že typickým Rembrandtovým dielom je portrét muža s bradou vo veku 30 až 40 rokov s tmavým oblečením, bielym vysokým golierom, s klobúkom a otočeným doprava (z pohľadu maliara).

Projekt z Holandska sa volá The Next Rembrandt a je skvelou ukážkou toho, že moderné technológie na čele s umelou inteligenciou dokážu do určitej miery nahradiť aj človeka-umelca. Nech to už vyznie akokoľvek. Výsledkom projektu je jedinečná maľba vytvorená umelou inteligenciou, ktorá je vytvorená rovnakou technikou, akou tvoril sám veľký maliar.

 

Súťaž RoboArt

Vývoj robotiky a progres v ich precíznosti dospel do štádia, kedy medzi sebou môžu súťažiť. Nemožno sa teda čudovať, že sa pripravuje veľká súťaž robotov schopných “robiť umenie” – predstavte si pod tým čokoľvek.

Pravidlá súťaže sú pomerne jednoduché, stačí postaviť robota schopného pracovať autonómne. Výsledkom jeho práce má byť maľba alebo kresba, ktorá sa bude na záver súťaže hodnotiť.

Dodnes sa do medzinárodnej súťaže zapojilo 16 tímov zo siedmych krajín sveta, ktoré celkovo vytvorili 70 diel. Súťaž pritom trvala prekvapivých päť rokov a hodnotenie diel bolo verejné, celkovo hlasovalo cez 2200 ľudí.

 

Trojica víťazov súťaže RoboArt 2016

Trojica víťazov súťaže RoboArt 2016

Prvé miesto v RoboArt a odmenu 30-tisíc amerických dolárov získal projekt TAIDA z National Taiwan University. Jeho diela Albert Einstein a Still Life boli maľby s farebnými predmetom na bielom pozadí. CloudPainter z dielní George Washington University získal druhé miesto a odmenu $18,000 za diela Crowdsourced Washington, Hunter a Kid Sourced Portrait, pričom každé z diel reprezentovalo iný štýl maľby a kresby. Tretie miesto obsadil projekt NoRAA od Accademia di Belle Arti di Brera s dielami zväčša abstraktného umenia a vyslúžil si cenu vo výške 12-tisíc USD na svoj ďalší rozvoj. Veľmi pôsobivo však vyzerajú aj ostatné ocenené diela, ktorých zoznam nájdete priamo na stránke súťaže robotart.org

Momentálne sa pripravuje ďalší ročník súťaže, pričom podrobnosti by mal organizátor zverejniť ešte v priebehu tohto leta.

 

Dielo Isaac Asimov od e-David, University of Konstanz

Dielo Isaac Asimov od e-David, University of Konstanz

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.