Čo všetko vlastní Walt Disney? Infografika odhaľuje celé mediálne monštrum

Ako by povedal jeden z neúspešných slovenských kandidátov na prezidenta: „Ne-u-ve-ri-teľ-né!“ Spoločnosť Walta Disneyho (The Walt Disney Company) vznikla 16. októbra 1923 v Los Angeles a jej zakladateľmi sú bratia Roy a Walt Disneyovi. Pôvodne sa jednalo o štúdio pre animované filmy, ale ako dnes vieme, záber činností The Walt Disney Company ďaleko presahuje hranice kreslených rozprávok… Prečítať celé

Pôvodne sa jednalo o štúdio pre animované filmy, ale ako dnes vieme, záber činností The Walt Disney Company ďaleko presahuje hranice kreslených rozprávok pre deti. Disney dnes patrí medzi najväčšie mediálne konglomeráty na svete, akvizície ďalších spoločností začiatkom 21. storočia z neho spravili doslova monštrum – v dobrom zmysle slova.

Pod strechu The Walt Disney Company dnes patria aj značky ako MARVEL so všetkými svojimi filmami, Lucasfilm s frančízou Star Wars, produkčná spoločnosť 20th Century Fox, televízne stanice ABC, ESPN, History či online značka VICE, značka zábavných postavičiek The Muppets, ďalej  Pixar Animation Studios a mnohé ďalšie spoločnosti, televízne stanice, zábavné parky či divadlá.

Len pre zaujímavosť: Disney kúpil značku MARVEL s celým jej portfóliom v roku 2009 za iba štyri miliardy amerických dolárov. Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že posledný veľkofilm Avengers: Infinity War zarobil viac ako dve miliardy dolárov a od Avengers: Endgame sa čaká ešte viac, bolo to veľmi výhodný biznis. Rovnako za 4 miliardy Disney kúpil v roku 2012 produkčnú spoločnosť Georgea Lucasa Lucasfilm s celým univerzom Star Wars, animačné štúdiá Pixar stáli Disneyho 7,4 miliardy dolárov (2006). Akvizícia 20th Century Fox v júli 2018 si vyžiadala mimoriadnych 71,4 miliardy dolárov.

Spoznať portfólio značky Disney je práca na niekoľko hodín. Verejnosti sú totiž mnohé vzťahy nejasné, netransparentné alebo utajené, ale magazín TitleMax  spracoval úžasnú infografiku, ktorá predstavuje celé portfólio The Walt Disney Company. Pohľad na infografiku ponúka priestor na vizualizáciu toho, aký veľký v skutočnosti Disney je a kam až siahajú jeho aktivity.

Odporúčame, aby ste klikli sem a zobrazili obrázok na samostatnej záložke, aby ste vedeli prečítať všetky podrobnosti.

Nech sa páči: