Celý rozhovor s Filipom Kulisevom

Jeho fotografie vyrážajú dych a obdivujú ich odborníci i laici po celom svete. Filip Kulisev je slovenský fotograf, ktorého portfólio ďaleko presahuje hranice našej krajiny – geograficky aj profesionálne. Jeho zábery sú aj na poli profesionálnej fotografie výnimočné, pretože dokazujú, že svet je stále nádherným miestom, ktoré si zaslúži našu ochranu a pozornosť. Začiatkom tohto […]

Jeho fotografie vyrážajú dych a obdivujú ich odborníci i laici po celom svete. Filip Kulisev je slovenský fotograf, ktorého portfólio ďaleko presahuje hranice našej krajiny – geograficky aj profesionálne. Jeho zábery sú aj na poli profesionálnej fotografie výnimočné, pretože dokazujú, že svet je stále nádherným miestom, ktoré si zaslúži našu ochranu a pozornosť. Začiatkom tohto roka sme publikovali časť rozhovoru s Filipom Kulisevom, teraz si ho môžete prečítať celý tak, ako bol uverejnený v magazíne UnitedLife 07.

Text: Soňa Zajačeková, Erik Stríž
Foto titulka: © Martin Vrabko
Fotky: © Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP

 

 

Filip, ako by ste zhodnotili svoj rok 2015? Bol v porovnaní s inými rokmi produktívnejší, hodnotnejší?

Zvyčajne sme odcestovaní šesť až sedem mesiacov v roku a nedá sa povedať, že by sme teraz navštívili niečo lepšie alebo horšie. Za tie roky je tých ciest a krajín veľmi veľa. No minulý rok som spravil aj mnoho fotografií zo Slovenska. Najmä zimných, používal som pritom dron. Dron mi tiež pomohol v Austrálii a na ceste po osemnástich ostrovoch v Mikronézii, Melanézii a Polynézii fotiť miesta, kde som si nemohol zabezpečiť helikoptéru. Pri tých ostrovných štátoch sa často helikoptéry ani nedajú zohnať. Výsledky fotenia s dronom sú veľmi pekné a zaujímavé.

 

Množstvo dychberúcich miest – 6 až 7 mesiacov je však dlhá doba. Kto vám robí spoločnosť na cestách?

Cestujem s mojou manželkou Zuzkou, s ktorou kráčame spolu životom už 25 rokov a spoločne sme postavili na nohy aj tento projekt. Je to môj anjel, môj asistent, a vlastne všetko to, čo by som len mohol chcieť.

 

 

Budete aj tento rok vydávať obrazovú knihu?

Áno, tento rok vychádza moja ôsma publikácia, ktorá sa volá Element. Začiatkom septembra bude jej krst na Bratislavskom hrade a v tom istom mesiaci sa dostane aj na pulty kníhkupectiev. Je to obrazová kniha rozdelená podľa klimatických zón. Nebude o príbehoch ako posledné knihy Zoom a Zoom 2, je zbierka najlepších fotografií za posledné roky. Zaujímavosťou je, že Element vyjde v slovenčine aj angličtine a príhovor do nej napísal prezident Andrej Kiska.

 

Navštevujete miesta, ktoré by o niekoľko dekád mohli zmiznúť z mapy. Aký je váš postoj ku globálnemu otepľovaniu?

Ako to už často býva, pravda je niekde v strede. Naša planéta sa od doby ľadovej otepľuje aj bez vplyvu človeka, my sme len akýsi urýchľovací proces toho celého. Pri cestách navštevujeme často miesta, ktoré sa tratia z máp. Napríklad niektoré ostrovy Polynézie ako Tuvalu alebo Kiribati sú touto témou medializované. Tiež som mal možnosť vidieť tieto ostrovy len nedávno, koncom minulého roka – takže ten dojem je čerstvý. Bol tam vidieť priamy vplyv globálneho otepľovania na ľudí. Keď sme prišli na Kiribati, práve obrovská čínska loď prečerpávala piesok z dna oceánu na brehy.

 

Venujete pozornosť aj ekologickej osvete?

Nebola by pravda ak by som tvrdil, že cestujem, aby som upozorňoval na to, ako sa to tu tratí; alebo aby som sa venoval klimatickým zmenám. Nedávam signál, aké je to tu zlé a negatívne. Ukazujem, aké je to tu krásne. A to je pre mňa dôležité. Čo už za tým stojí si každý sám domyslí. Čiže ja to beriem z toho pozitívneho hľadiska. Zem je prekrásna, a tú krásu treba ochraňovať.

 

 

Ako vidíte úlohu umenia a krásy v živote človeka?

Fascinujú ma vzdialené exotické krajiny. Fascinuje ma teplo a zima, rôzne fotograficky zaujímavé a dôležité miesta – to sa týka farieb, fauny a flóry. Obdivujem tú čistú krásu prírody. Veľa ľudí po mne chce, aby som písal odborné texty alebo organizoval kurzy. Ale ja som len technický článok toho celého, ktorý to chce zachytiť a prezentovať po vizuálnej stránke. Viem, že ma mnohí považujú za umelca, a niektoré ocenenia tomu naznačujú, ale ja sa tak neberiem.

 

Je podľa vás potrebné fotografiu vyštudovať, ak sa jej človek chce venovať?

Moja profesia nie je fotografia, ja som vyštudoval cestovný ruch a cezeň som sa dostal k fotografii. Bol to vývoj a proces, ktorý trval niekoľko rokov. Mnoho fotografov tento smer neštudovalo. Ja som skôr na tú praktickú ako teoretickú časť. A som veľmi rád, som veľmi spokojný a šťastný, že môžem žiť taký svoj sen.

 

Váš život by mnohí pokladali za splnený sen. Aké sú vaše sny, ktoré čakajú na svoje naplnenie?

Takých vecí, ktoré by som ešte chcel dosiahnuť, je mnoho. V každom prípade som presvedčený, že človek nikdy nedosiahne maximum, po ktorom už nič nenasleduje. Karol Kállay st. mi raz povedal: „Filip, ty sa máš, veď ty už si dosiahol všetko, čo sa dá v oblasti fotografie prírodnej scenérie“ – a myslel to v dobrom. Ale celkom s tým nesúhlasím a vôbec som nedokázal všetko. Ja som však spokojný. Darí sa mi veľmi dobre a idem ďalej. Vždy je priestor zlepšovať a učiť sa a záleží na tom, ako si človek nastaví latku. Nikto nie je ani najhorší, ani najkrajší – vždy je to len názor z uhla pohľadu danej osoby a toho, ako vás vníma.

 

 

Poznáte sa osobne s mnohými známymi tvárami. Aké je monacké knieža Albert?

Mám to šťastie, že sa poznám s viacerými ľuďmi, ktorí sú známi v nejakom odvetví. A musím povedať, že sú to úplne normálni a super ľudia. Často je to opäť len otázka pohľadu alebo toho, ako sú prezentovaní. Ja mám doteraz samé pozitívne skúsenosti. Napríklad také knieža Albert. Je pravda, že žije v inom svete. No zároveň je úplne normálny človek, športovec; ktorý sa radšej porozpráva s bežnými ľudmi ako s významnými štátnymi predstaviteľmi. Keď sa rozprávame, bavíme sa o bežných veciach. Aj tí „veľkí“ ľudia sú v skutočnosti ľudia ako my.

 

Na svojich cestách ste svedkom pestrej palety ľudských osudov. Portréty však nefotíte. Prečo?

Snažím sa vyhýbať ľuďom (smiech). Všetci ľudia, ktorých na cestách stretávame, sú fantastickí. Keď sa dá, väčšinou si po prílete do danej krajiny prenajmeme terénne vozidlo a ideme do divokej prírody. Ak aj nafotím ľudí alebo zvieratá, je to náhodné. Zopár takých záberov mám – veľmi sa mi to páčilo, ale vôbec som to nehľadal. Moja povaha je skôr introvertná.

 

Filip Kulisev a Andrej Kiska

Filip Kulisev a Andrej Kiska

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Celý rozhovor s Filipom Kulisevom

Jeho fotografie vyrážajú dych a obdivujú ich odborníci i laici po celom svete. Filip Kulisev je slovenský fotograf, ktorého portfólio ďaleko presahuje hranice našej krajiny – geograficky aj profesionálne. Jeho zábery sú aj na poli profesionálnej fotografie výnimočné, pretože dokazujú, že svet je stále nádherným miestom, ktoré si zaslúži našu ochranu a pozornosť. Začiatkom tohto […]

17. júna 2016

5 otázok na Filipa Kuliseva + výsledky súťaže o kalendáre Amazing Planet

Jeho fotografie vyrážajú dych a obdivujú ich odborníci i laici po celom svete. Filip Kulisev je slovenský fotograf, ktorého portfólio ďaleko presahuje hranice našej krajiny – geograficky aj profesionálne. Jeho zábery sú aj na poli profesionálnej fotografie výnimočné, pretože dokazujú, že svet je stále nádherným miestom, ktoré si zaslúži našu ochranu a pozornosť. My sme […]

25. januára 2016

Filip Kulišev: „Slovensko je moja krajina a vždy ňou ostane.”

Držiteľ titulov Master QEP a FBIPP, jeden z najvýznamnejších slovenských fotografov, profesionál, charizmatická osobnosť a vzor nespo- četného množstva začínajúcich fotografov. Je pre nás veľkým potešením predstaviť vám Filipa Kuliševa, zakladateľa značky Amazing Planet. Otvorene tvrdí, že so Slovenskom po- číta aj do budúcnosti, zároveň však úprimne dodáva, že národná hrdosť v ňom nevytvára ilúziu […]

6. mája 2015


Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019