Netradičné podnikanie

Bratia úspešne kopírujú veľké weby, založili na tom multimiliónový biznis

Ako podnikateľ nemusíte prísť na trh s ničím novým, stačí sa inšpirovať lepšími.
Vydané 3. júla 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Kopírovanie duševného vlastníctva alebo inšpirovanie sa lepšími? Nájsť jednoznačný názor na činnosť troch súrodencov Marca, Alexandra a Olivera Samwerovcov nie je úplne jednoduché. Alebo práve naopak?

 

Skopírovaný Facebook

Živia sa klonovaním webov a ide im to veľmi dobre. Webové projekty Samwerovcov v minulosti akvizovali za desiatky miliónov dolárov firmy ako Google, eBay, Groupon či News Corporation – aj napriek tomu, že vedeli, že sa jedná o klony veľkých amerických online služieb.

Zdá sa, že Samwerovci robia prácu dobre a k prosperite im dopomáha nielen obrovský kapitál, ale aj neochvejná dôvera vo svoj biznis model.

Podstatou práce trojice bratov nebolo iba prinášanie funkcií zo známych online služieb, ale ich doslovné kopírovanie. Sústredili sa pritom na krajiny, v ktorých tieto veľké služby neboli prevádzkované. Kopírovali snáď všetko od Airbnb po Pinterest či eBay. S veľkým obchodným úspechom sa im podarilo skopírovať YouTube (MyVideo), Twitter (Frazr) i Facebook (StudiVZ). Ich verzia Grouponu sa volá DailyDeal a Airbnb skopírovali ako Wimdu pre Nemecko a Airizu pre Čínu. Alando je zasa alternatívou k medzinárodnému eBayu.

Klony webstránok majú vlastný názov, ale rovnakú funkčnosť. Zameriavali sa neanglicky hovoriace krajiny, prevažne Nemecko, Rusko, Čínu a Brazíliu.

O legitímnosti tohto biznisu svedčí skutočnosť, že nadnárodné spoločnosti tieto klony nakupujú. DailyDeal bol v roku 2011 akvizovaný Googlom za 130 miliónov britských libier. Alando kúpil priamo eBay za 35 miliónov britských libier iba po sto dňoch fungovania „start-upu“. Očividne sa obával konkurencie, ktorá vyrástla vďaka kopírovaniu jeho samého, ale na to zamestnal samotného Olivera Samwera ako riaditeľa eBayu pre Nemecko, Rakúsko a Švajčiarsko.

 

Inzercia

Od aeroliniek k internetu

Ešte v 90. rokoch pritom internet nebol ich doménou, bratov fascinovali predovšetkým nízkonákladové letecké spoločnosti. Richard Branson a Michael O’Leary z Ryanairu pre nich boli hrdinovia. „Vždy sme snívali o tom, že založíme firmu, už vo veku 12, 14 a 16 rokov,“ Marc vysvetľoval svoje motivácie na Zeistgeiste v roku 2007 a pokračoval: „Náš problém spočíval v tom, že sme chceli byť najprv podnikateľmi, až potom sme museli nájsť nápad.“

Napokon sa súrodencom stalo „osudným“ spustenie webovej služby Netscape, ktorá ich mimoriadne zaujala a inšpirovala k tomu, aby vycestovali na stáž do Silicon Valley.  Inšpiráciu pritom údajne nabrali aj od Steva Jobsa a jeho prejavu na Standforde: „Zabudnite na investičné bankovníctvo, zabudnite na poradenstvo, choďte do Európy a nájdite lásku.“

Z USA sa vrátili s ideou vytvorenia nemeckého klona aukčnej služby eBay.

Absolútna sebaistota

Oliver Samwer, ktorý je považovaný za lídra trojice súrodencov, sám o sebe tvrdí, že sa nepovažuje za inovátora. Naopak:

„Mojou výhodou je, že nikdy nie som prvý,“ tvrdí v rozhovore pre magazín Wired. „Nikdy. Mojou výhodou je, že vo viacerých prípadoch budujeme rýchlejšie a lepšie ako ktokoľvek iný.“

Na otázku, či s kontroverzným projektom Wimdu, klonom Airbnb, nezašli priďaleko, odpovedá veľmi jednoznačne: „Nie.“

Oliver si očividne verí, pretože mu jeho koncept podnikania prináša mimoriadne finančné úspechy.

 

Peniaze investované do rozvoja

Peniaze získané z akvizícií súrodenci využili na investovanie do firiem ako Facebook, LinkedIn a Zynga a tiež do vybudovania vlastného start-upového inkubátora s názvom Rocket Internet. Ten produkuje start-upy s potenciálom veľmi agresívneho rastu.

Za prvé štyri roky tento inkubátor do sveta vypustil 30 start-upov, z ktorých zlyhalo iba päť. Dnes má Rocket Internet v portfóliu viac ako 200 spoločností, pôsobí na šiestich kontinentoch, zamestnáva 42-tisíc ľudí a má trhovú hodnotu 30 miliárd eur.

 

 

Zdá sa, že založiť si biznis s kopírovaním veľkých webových služieb je v poriadku, ak máte dostatočne veľký kapitál.

Spoločnosti, ktoré kopírujú funkčnosť iných spoločností a ich produktov, sa nazývajú copycats a podľa mnohých odborníkov sa jedná o podvodné firmy. Bratia s tým zrejme problém nemajú a napriek verejnej mienke odborníkov vo svojej práci naďalej pokračujú.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.