Netradičné podnikanie

Bratia úspešne kopírujú veľké weby, založili na tom multimiliónový biznis

Ako podnikateľ nemusíte prísť na trh s ničím novým, stačí sa inšpirovať lepšími.

Kopírovanie duševného vlastníctva alebo inšpirovanie sa lepšími? Nájsť jednoznačný názor na činnosť troch súrodencov Marca, Alexandra a Olivera Samwerovcov nie je úplne jednoduché. Alebo práve naopak?

 

Skopírovaný Facebook

Živia sa klonovaním webov a ide im to veľmi dobre. Webové projekty Samwerovcov v minulosti akvizovali za desiatky miliónov dolárov firmy ako Google, eBay, Groupon či News Corporation – aj napriek tomu, že vedeli, že sa jedná o klony veľkých amerických online služieb.

Zdá sa, že Samwerovci robia prácu dobre a k prosperite im dopomáha nielen obrovský kapitál, ale aj neochvejná dôvera vo svoj biznis model.

Podstatou práce trojice bratov nebolo iba prinášanie funkcií zo známych online služieb, ale ich doslovné kopírovanie. Sústredili sa pritom na krajiny, v ktorých tieto veľké služby neboli prevádzkované. Kopírovali snáď všetko od Airbnb po Pinterest či eBay. S veľkým obchodným úspechom sa im podarilo skopírovať YouTube (MyVideo), Twitter (Frazr) i Facebook (StudiVZ). Ich verzia Grouponu sa volá DailyDeal a Airbnb skopírovali ako Wimdu pre Nemecko a Airizu pre Čínu. Alando je zasa alternatívou k medzinárodnému eBayu.

Klony webstránok majú vlastný názov, ale rovnakú funkčnosť. Zameriavali sa neanglicky hovoriace krajiny, prevažne Nemecko, Rusko, Čínu a Brazíliu.

O legitímnosti tohto biznisu svedčí skutočnosť, že nadnárodné spoločnosti tieto klony nakupujú. DailyDeal bol v roku 2011 akvizovaný Googlom za 130 miliónov britských libier. Alando kúpil priamo eBay za 35 miliónov britských libier iba po sto dňoch fungovania „start-upu“. Očividne sa obával konkurencie, ktorá vyrástla vďaka kopírovaniu jeho samého, ale na to zamestnal samotného Olivera Samwera ako riaditeľa eBayu pre Nemecko, Rakúsko a Švajčiarsko.

 

Od aeroliniek k internetu

Ešte v 90. rokoch pritom internet nebol ich doménou, bratov fascinovali predovšetkým nízkonákladové letecké spoločnosti. Richard Branson a Michael O’Leary z Ryanairu pre nich boli hrdinovia. „Vždy sme snívali o tom, že založíme firmu, už vo veku 12, 14 a 16 rokov,“ Marc vysvetľoval svoje motivácie na Zeistgeiste v roku 2007 a pokračoval: „Náš problém spočíval v tom, že sme chceli byť najprv podnikateľmi, až potom sme museli nájsť nápad.“

Napokon sa súrodencom stalo „osudným“ spustenie webovej služby Netscape, ktorá ich mimoriadne zaujala a inšpirovala k tomu, aby vycestovali na stáž do Silicon Valley.  Inšpiráciu pritom údajne nabrali aj od Steva Jobsa a jeho prejavu na Standforde: „Zabudnite na investičné bankovníctvo, zabudnite na poradenstvo, choďte do Európy a nájdite lásku.“

Z USA sa vrátili s ideou vytvorenia nemeckého klona aukčnej služby eBay.

Absolútna sebaistota

Oliver Samwer, ktorý je považovaný za lídra trojice súrodencov, sám o sebe tvrdí, že sa nepovažuje za inovátora. Naopak:

„Mojou výhodou je, že nikdy nie som prvý,“ tvrdí v rozhovore pre magazín Wired. „Nikdy. Mojou výhodou je, že vo viacerých prípadoch budujeme rýchlejšie a lepšie ako ktokoľvek iný.“

Na otázku, či s kontroverzným projektom Wimdu, klonom Airbnb, nezašli priďaleko, odpovedá veľmi jednoznačne: „Nie.“

Oliver si očividne verí, pretože mu jeho koncept podnikania prináša mimoriadne finančné úspechy.

 

Peniaze investované do rozvoja

Peniaze získané z akvizícií súrodenci využili na investovanie do firiem ako Facebook, LinkedIn a Zynga a tiež do vybudovania vlastného start-upového inkubátora s názvom Rocket Internet. Ten produkuje start-upy s potenciálom veľmi agresívneho rastu.

Za prvé štyri roky tento inkubátor do sveta vypustil 30 start-upov, z ktorých zlyhalo iba päť. Dnes má Rocket Internet v portfóliu viac ako 200 spoločností, pôsobí na šiestich kontinentoch, zamestnáva 42-tisíc ľudí a má trhovú hodnotu 30 miliárd eur.

 

 

Zdá sa, že založiť si biznis s kopírovaním veľkých webových služieb je v poriadku, ak máte dostatočne veľký kapitál.

Spoločnosti, ktoré kopírujú funkčnosť iných spoločností a ich produktov, sa nazývajú copycats a podľa mnohých odborníkov sa jedná o podvodné firmy. Bratia s tým zrejme problém nemajú a napriek verejnej mienke odborníkov vo svojej práci naďalej pokračujú.

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Boom čínskych startupov

Vlastný Youtube, Uber a Netflix už Číne nestačia, začína boj o dominanciu v umelej inteligencii

Vedeli ste, že Alibaba stojaca za Aliexpressom ponúka v Číne aj úvery pre podnikateľov?

27. augusta 2019


Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019