Baletné špičky a 10 vecí, ktoré ste o nich zaručene nevedeli

Väčšina profesionálnych tanečníc sa zhoduje na tom, že špičky musia nielen perfektne sedieť, ale zároveň v nich musí noha vyzerať krásne. Niekedy špičky prirovnávajú k oblečeniu – chcú, aby zvýraznili to, čo majú zvýrazniť a skryli nedostatky. Špičky sú pre ne večnou témou. Správny typ hľadajú mnohé z nich roky. Fotografie boli použité s dovolením… Prečítať celé

Väčšina profesionálnych tanečníc sa zhoduje na tom, že špičky musia nielen perfektne sedieť, ale zároveň v nich musí noha vyzerať krásne. Niekedy špičky prirovnávajú k oblečeniu – chcú, aby zvýraznili to, čo majú zvýrazniť a skryli nedostatky. Špičky sú pre ne večnou témou. Správny typ hľadajú mnohé z nich roky.

Fotografie boli použité s dovolením autorky Dariany Volkovej, článok nájdete aj na blogu zazivasen.sk

BALETNÉ ŠPIČKY

I. ŠPIČKY SA NEVYBERAJÚ LEN NA ZÁKLADE VEĽKOSTI!

Pretože sa chodidlo neustále mení. Firmy, ktoré vyrábajú špičky pre konkrétne spoločnosti, a teda aj pre konkrétne tanečnice, premeriavajú ich chodidlá každého pol roka. Pri výbere správneho typu špičiek nie je ani zďaleka najdôležitejšia veľkosť. Rozhodujúcimi faktormi sú aj šírka, tvrdosť a dokonca tvar či rozmer samotnej platformy, na ktorej tanečnica stojí. Problém nastáva, ak má tanečnica napríklad väčší palec, alebo druhý prst na nohe. V takýchto prípadoch sa hľadá vhodný tvar špičky omnoho ťažšie.

 

BALETNÉ ŠPIČKY

II. PREČO VÝROBCOVIA ODPORÚČAJÚ CHODIDLO KAŽDÝ POL ROK PREMERIAVAŤ?

Pretože sa chodidlo neustále mení a vyvíja. Ak ste začali na veľkosti číslo 4, časom sa môžete dopracovať až k veľkosti 5,5 a to napriek tomu, že veľkosť topánok máte stále rovnakú.

 

Prečo výrobcovia odporúčajú chodidlo každý pol rok premeriavať?

III. TANEČNÝ SÚBOR MÔŽE SPOTREBOVAŤ AŽ 10-TISÍC PÁROV ŠPIČIEK ROČNE!

Mnohé sólistky zničia dva páry špičiek len počas Labutieho jazera. Takmer každá tanečnica pracuje naraz s troma až štyrmi pármi, ktoré sa odlišujú tvrdosťou. Tá je závislá od repertoáru, keďže klasické tituly ako Spiaca krásavica si vyžadujú vyšší stupeň ich tvrdosti.

 

Tanečný súbor môže spotrebovať až 10-tisíc párov špičiek ročne!

IV. PREČO SO SEBOU TANEČNICA NOSÍ KLADIVO?

Pri väčšine špičiek je nevyhnutné, aby si ich tanečnica prispôsobila na svoje chodidlo. Tanečnice si prišívajú saténové stuhy, ale aj gumu, ktorá pomáha držať špičku na členku. V záležitosti od tvrdosti si však musia vedieť prispôsobiť tvrdosť klenbovej opory, ale aj samotnej „krabice na prsty“. Práve pri formovaní im je veľmi nápomocné kladivo.

Inzercia

 

Prečo so sebou tanečnica nosí kladivo?

V. PROFESIONÁLNE TANEČNICE PREJDÚ DENNE NA ŠPIČKÁCH AJ 12 KILOMETROV!

Tento fakt odhalili odborníci z firmy Grishko počas výskumu, ktorý mal docieliť zvýšenie odolnosti ich výrobkov. Tanečnica váži v priemere okolo štyridsaťpäť kilogramov. Pri tanci en pointe však môže na svoje priehlavky a prsty (s ohľadom na plochu platformy) vyvíjať tlak až stodvadsať kíl.

 

Profesionálne tanečnice prejdú denne na špičkách aj 12 kilometrov!

VI. ÚRAZY? BEŽNÁ SÚČASŤ ŽIVOTA NA ŠPIČKÁCH!

Drobné fraktúry priehlavku, problémy s achilovkami či zarastené nechty a zápaly nechtových lôžok sú nepríjemnou súčasťou tejto profesie. Kariéra tanečníka je krátka a každý jeden vedie neustály boj s časom. Problémy s nechtami dokážu tanečnicu „vyradiť“ na mesiac, drobné fraktúry či zápaly kostí v priehlavku aj na celú sezónu.

 

Úrazy? Bežná súčasť života na špičkách!

VII. RUČNE VYRÁBANÉ ŠPIČKY? MAJSTRI TEJTO PROFESIE SÚ PLATENÍ OD KUSU

Vyrábať špičky je fyzicky náročné a zrejme aj preto nájdete vo fabrikách zameraných na ich ručnú výrobu prevažne mužov. Jeden majster dokáže denne vyrobiť okolo dvadsať párov. Vytvorenie jedného páru trvá v ideálnom prípade menej ako hodinu. Tí najlepší majstri dokážu vyrobiť jeden pár za menej ako pol hodiny.

 

Ručne vyrábané špičky? Majstri tejto profesie sú platení od kusu

VIII. TANEC NA ŠPIČKÁCH? NÁHODA!

Prvá zmienka o tanci „na končekoch prstov“ pochádza z roku 1795. Charles Didelot vtedy vyvinul lietajúci mechanizmus, ktorý tanečnice nadvihol do vzduchu tak, že sa na malú chvíľu dotýkali zeme len končekmi prstov. Cieľom mechanizmu nebol tanec „na špičkách“, ale pomoc tanečníkom pri partnerskej práci, keďže začali zdvíhať tanečnice vyššie než bola úroveň ramien.

 

Tanec na špičkách? Náhoda!

IX. Z ČOHO SÚ ŠPIČKY VYROBENÉ?

Vnútro špičky je v súčasnosti tvorené plátkami jutoviny trojuholníkového tvaru. Tie sú na seba lepené špeciálnou hmotou, ktorá u niektorých výrobcov obsahuje okrem lepidla aj stopové množstvo ílu či špeciálne jemnú sadrovinu. Tieto látky napomáhajú konečnému zatvrdnutiu a vzniku tzv. „krabice na prsty“.

 

Z čoho sú špičky vyrobené?

X. TANEC NA ŠPIČKÁCH PRED DESIATYM ROKOM ŽIVOTA? MOŽNO OSUDOVÁ CHYBA!

Baletní pedagógovia sa zhodujú, že s tancom en pointe by sa nemalo začínať pred desiatym až dvanástym rokom života. K týmto názorom sa prikláňajú aj ortopédi. Obe skupiny sa zhodujú v tom, že detské chodidlo sa v tomto veku ešte stále vyvíja a tanec na špičkách môže viesť k jeho trvalým poškodeniam. Práve tie môžu neskôr neblaho až deštruktívne vplývať na profesionálnu kariéru.

 

Tanec na špičkách pred desiatym rokom života? Možno osudová chyba!

ŠPIČKY A SÓLISTKY BALETU SND

Sólistky z nášho baletu si nepripravujú špičky žiadnym špeciálnym spôsobom. Viola Mariner je verná značke Gaynor Miner, ktorá nepotrebuje žiadne špeciálne vylamovanie ani extra prípravu, len ich potrebuje „rozchodiť“ tak ako nové topánky.

Chelsea Andrejić, ktorá je verná značke Bloch, si potrpí na pevné špičky, takže ich príprava spočíva v klasickom jemnom rozbíjaní a prispôsobovaní na chodidlo. Zato si špičky niekoľkokrát denne lepí zvnútra lepidlom, aby jej vydržali dlhšie a mala v nich pocit väčšej opory. Vždy si dáva záležať na ich kontrole, obzvlášť pred predstavením, aby sa tak vyhla akýmkoľvek nepríjemným prekvapeniam. Štandardne pracuje s tromi až štyrmi pármi naraz.

Nováčik súboru Klaudia Görözdös si, naopak, potrpí na značku Fredstudio. Špičky tejto značky jej umožňujú naplno pracovať s chodidlom, krásne jej ho tvarujú a hodnotí ich ako veľmi spoľahlivé.

 

Zažite skutočnú vášeň na predstaveniach Baletu SND a vychutnajte si tanec na špičkách v prevedení skvelých tanečníc! Vstupenky kúpite: http://www.zazivasen.sk/sk/predstavenia/

 

Pokračujte na ďalší príspevok »