Avengers: Endgame už zarobilo vyše 1,2 mld USD. Ako je to možné?

Posledná časť filmov o superhrdinoch komiksového domu Marvel je strojom na peniaze. A takým, že prekonal všetky očakávania. Ako je možné, že filmy zarábajú také obrovské peniaze? Článok neobsahuje žiadne spoilery. Filmová séria Avengers je mimoriadne úspešným projektom. Prvý film z roku 2012 dosiahol tržby 1,518 mld. USD, pokračovanie Avengers: Age of Ultron (2015) malo… Prečítať celé
Vydané 29. apríla 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Článok neobsahuje žiadne spoilery.

Filmová séria Avengers je mimoriadne úspešným projektom. Prvý film z roku 2012 dosiahol tržby 1,518 mld. USD, pokračovanie Avengers: Age of Ultron (2015) malo tržby 1,405 mld USD, tretia časť s názvom Avengers: Infinity War vyskočila až na 2,048 miliardy dolárov a od posledného dielu Endgame sa očakáva ešte viac. Len za prvý víkend si superhrdinovia zarobili viac ako 1,2 miliardy amerických dolárov, čím pokorili snáď všetky doterajšie rekordy. Zatiaľ je Endgame na šiestej pozícii medzi najziskovejšími filmovými adaptáciami komixov – tento zoznam je dnes tvorený všetkými tromi časťami Avengerov, ďalej Black Pantherom a tretí pokračovaním Iron Mana. Zdá sa vám, že komiksy sú len pre deti? Pri pohľade na vyššie uvedené sumy sa zatočí hlava aj milionárom!

Uvedené sumy nezohľadňujú infláciu a výrobné náklady.

To, čo sa darí Marvelu a Disney, môžu ostatné filmové štúdiá závidieť: až 12 z celkovo 22 filmov celej filmovej série z MCU (Marvel Cinematic Universe) dosiahlo tržby za prvý víkend premietania viac ako 100 miliónov amerických dolárov.

Úhlavný nepriateľ celého vesmíru bol v posledných dvoch filmoch o Avengeroch Thanos. Prvýkrát sa táto postava objavila v roku 1973 v komikse The Invincible Iron Man.

Marvel si vytvoril príležitosť sám

Ako je to vôbec možné? Nedá sa povedať, že by Marvel využil príležitosť ponúknuť niečo fanúšikom komiksov, pretože on ich sám vytvoril a sám si ich vychoval. Celá filmová séria začala snímkou Iron Man v roku 2007/2008, ktorej tržby dosiahli 624 miliónov dolárov. Odvtedy Marvel každý rok produkoval nové a nové filmy s novými superhrdinami a predstavoval nových, čím sa postupne dopracoval k ich spojeniu v snímke Avengers. Celý tento proces trval dvanásť rokov, počas ktorých vyrástla generácia detí a násťročných v dospelých ľudí.

Milióny ľudí na celom svete boli postupne vťahované do sveta komiksových postáv, každým novými filmom sa s nimi stotožňovali a začali im fandiť. Mnohí priam fanaticky. Filmový svet Marvelu je veľmi pestrý a rozsiahly, obsahuje až okolo 90 superhrdinov. Sú rôznych charakterov, farby pletí, majú odlišné názory a hodnoty, rozličné osobné histórie a početné pohnútky vykonávať spravodlivosť ručne-stručne. Nájde sa v nich skrátka každý, dokonca aj ten, kto o podobné filmy nejaví žiadny záujem.

Na premiére filmu Avengers: Endgame sme nechýbali ani my a bez toho, aby sme prezrádzali čokoľvek o deji, môžete prezradiť, že táto záverečná snímka je poctou celým uplynulým dvanástim rokom. My sme ich síce nesledovali, aj napriek tomu bol film skvelou pripomienkou toho, čo všetko už Marvel spravil.