Aká je pravda za reklamami typu „Nahrané na iPhone“?

x

Moderné smartfóny sú schopné zhotovovať tak kvalitné fotografie a videá, že často ako novinári vyťahujeme práve svoje iPhony, Galaxy a Xperie namiesto veľkých zrkadloviek. Skrátka, obrazová kvalita išla za posledné roky tak dramaticky nahor, že v mnohých prípadoch už masívne zrkadlovky nie sú potrebné.

Dôvera verejnosti v špičkovosť moderných fotoaparátov v mobiloch rastie aj preto, lebo na internete vidí skvelé reklamy, v ktorých sú naozaj vydarené a krásne zábery zhotovené práve propagovanými mobilnými telefónmi. Mnohé reklamy od Apple upozorňujú na to, že boli nahraté výlučne mobilným telefónom iPhone, Samsung rovnako propaguje svoje modely radu Galaxy S a podobne. Je to pravda, že sú tieto profesionálne videá nahrávané na mobily?

Odpoveď znie jednoducho: áno. Aby sme však odhalili dôvody, prečo sú tieto videá tak kvalitné, musíme sa pozrieť na realitu za kamerou. Technicky krásne videozábery a fotografie skutočne profesionálni zachytávajú konkrétnym mobilným telefónom. Napríklad iPhone X má tak kvalitný obrazový senzor, že v mnohých ohľadoch prekonáva akúkoľvek ostatnú konkurenciu na celom svete. V reálnych podmienkach je však dosiahnutie avizovaných kvalít mimoriadne náročné z dvoch dôvodov: buď nie sú ideálne svetelné podmienky alebo nemáte výbavu za ďalšie tisíce dolárov a eur. Svetelné podmienky sa vždy dajú nejak nastaviť alebo sa im prispôsobiť, ale tú techniku, tú nenahradíte.

Reklamy na mobilné telefóny vytvárajú profesionálni filmári, žiadni ľudia z ulice alebo nadšení amatéri. Sú to odborníci, ktorí sú v brandži celé roky a vedia, čo sa od nich očakáva, sú dobre platení a schopní vytvárať hotové zázraky na počkanie vďaka svojim skúsenostiam, technickej vybavenosti a postprodukcii.

Aby bolo možné na obyčajný iPhone zachytiť zábery, ktoré sa podobajú viac na filmové scény ako na video z mobilu, je potrebné používať gyroskopické stabilizátory, doplnkové objektívy, občas drony alebo špeciálne minivozidlá na diaľkové ovládanie so statívmi.

 

Podrobnejšiemu vysvetleniu postupov, ako dosiahnuť kvalitnejšie zábery z mobilného telefónu, sa venuje vo svojom vlogu technologický YouTuber Marques Brownlee:

 Kľúčové slová: , , , ,

EKONOMIKA & BIZNIS

Ďalšie články z rubriky Ekonomika

ĽUDIA

ĽUDIA

    UnitedLife 11 (jar/leto 2017)

Tony Achmat, človek s veľkým srdcom

10. júl 2018
ĽUDIA

    UnitedLife 11 (jar/leto 2017)

Čo to vlastne povedal?

4. júl 2018
Ďalšie články z rubriky Ľudia

VEDA & TECHNIKA

Ďalšie články z rubriky Veda a Technológie

AUTO & MOBILITA

AUTOMOBILY

    UnitedLife 11 (jar/leto 2017)

Nová futuristická formula

5. júl 2018
Ďalšie články z rubriky Automobily

LIFESTYLE

Ďalšie články z rubriky Lifestyle

ZDRAVIE

Ďalšie články z rubriky Zdravie

EXTRA