Ak ste živnostník alebo máte firmu, zbystrite. Šíria sa kybernetické útoky, kradnú peniaze.

Kybernetická bezpečnosť je stále aktuálnejšou témou. Stačí, aby ste používali zastaralý počítač či mobil a koledujete si o poriadny problém.

Kybernetická bezpečnosť je stále aktuálnejšou témou. Stačí, aby ste používali zastaralý počítač či mobil a koledujete si o poriadny problém.

 

Moderné technológie sú našim obrovským pomocníkom a rovnako to vnímajú aj ľudia na opačnej strane zákona. Zneužiť digitálnu identitu a odcudziť financie je dnes také jednoduché, že by jednému ostal stáť rozum. Práve preto je nevyhnutné venovať svojej digitálnej bezpečnosti zvýšenú pozornosť. Stále stačí iba jeden dobrý „antivírus“, aby ste sa ochránili s vysokou spoľahlivosťou.

Jednou z najčastejších foriem kybernetických útokov je takzvaný pishing. Vo svojej podstate vlastne nejde ani tak o útok, ako skôr o vedomé a cielené zavádzanie používateľa s cieľom získať priamo od neho vytipované údaje. Napríklad prihlasovacie údaje k internet bankingu.

Nástrojom phishingového útoku môže byť aj e-mail, prostredníctvom ktorého útočník navedie obeť, aby otvorila škodlivú prílohu alebo klikla na link, ktorý následne stiahne malvér do počítača. Dôsledky takýchto útokov môžu byť rôzne, od straty peňazí až po napadnutie celej firemnej siete. Phishingové útoky sú obľúbeným spôsobom prvotného útoku cieleného na organizácie, firmy i jednotlivých podnikateľov a freelancerov.

Napríklad antiphishingový systém spoločnosti Kaspersky Lab zabránil v roku 2018 viac než 482 miliónom pokusov o návštevu podvodných webových stránok. V porovnaní s rokom 2017, kedy bolo zablokovaných 236 miliónov takýchto pokusov, ide o dvojnásobný nárast.

Rýchly nárast phishingových útokov v roku 2018 je súčasťou dlhodobého trendu, pričom v roku 2017 aj v roku 2016 došlo k nárastu o 15 % oproti predchádzajúcemu roku. V roku 2018 však počet takýchto útokov dosiahol nový vrchol.

INZERCIA

 

Inzercia

Finančný sektor bol zasiahnutý obzvlášť tvrdo: viac ako 44 % všetkých phishingových útokov zistených technológiami spoločnosti Kaspersky Lab cielilo na banky, platobné systémy a online obchody. To znamená, že v roku 2018 sa vyskytlo takmer toľko výhradne finančných phishingových útokov, ako v roku 2017 celkovo.

Krajina s najvyšším percentom používateľov napadnutých phishingovými útokmi je opäť Brazília, keďže až 28 % všetkých napadnutých používateľov sa nachádzalo práve v tejto krajine. Portugalsko, ktoré bolo pred rokom na siedmom mieste, sa teraz umiestnilo na druhej priečke s 23 % napadnutých užívateľov, zatiaľ čo Austrália klesla z druhého miesta na tretie s 21 % napadnutých používateľov.

Ďalšie zistenia ohľadom spamu a phishingu v roku 2018:

  • Podiel spamu v e-mailoch bol 52,48 %, čo predstavuje pokles o 4,15 percentuálneho bodu v porovnaní s rokom 2017.
  • Najväčším zdrojom spamu v tomto roku bola Čína (11,69 %).
  • 74,15 % nevyžiadaných e-mailov malo veľkosť menšiu ako 2 kB.
  • Najčastejšie zistený škodlivý spam využíval zraniteľnosť Win32.CVE-2017-11882.
  • Anti-phishingový systém bol spustený 482 465 211-krát.
  • 18,32 % jedinečných používateľov sa stretlo s neoprávneným získavaním údajov

 

Pokračujte na ďalší príspevok »