10 spôsobov, ako mi YOGA zachránila život

Doteraz si spomínam na svoju prvú hodinu jogy. Kvôli istému fešákovi som sa cítila absolútne mizerne; tak, ako sa to 21-ročnému dievčaťu len dá. Pri cvičení som sa cítila ako vorvaň na suchu, ale dobre. A živo si pamätám aj to, ako som sa na druhý deň ráno zobudila a všetky moje trápenia boli preč. […]

Autor
Dátum zverejnenia 6. októbra 2015
Obsahuje nasledovné témy , , ,

Soňa Zajačeková
Šéfredaktorka United Life
Bratislava, Slovensko

Doteraz si spomínam na svoju prvú hodinu jogy. Kvôli istému fešákovi som sa cítila absolútne mizerne; tak, ako sa to 21-ročnému dievčaťu len dá. Pri cvičení som sa cítila ako vorvaň na suchu, ale dobre. A živo si pamätám aj to, ako som sa na druhý deň ráno zobudila a všetky moje trápenia boli preč. Povedať, že mi to prišlo vskutku udivujúce, by bolo podhodnotenie. Bola som očarená.

 

Som nesmierne vďačná za tento dar v mojom živote. Nechápte ma zle; nie som nijak špecificky obdarená jogínskym talentom. Iba som vďačná za fakt, že mi jogu život postavil do cesty a ja som dala na svoju intuíciu tou cestou kráčať.

V dnešnej dobe, kedy je joga pradávnym indickým učením a sprofanovaným aerobikom zároveň, nevidím veľkú potrebu pre teoretickú definíciu. Môžem vám však sprostredkovať svoj osobný vzťah s touto veľkou učiteľkou.

V joge sa snúbia ladnosť tela a pokoj mysle. Časom som si všimla, že pri mnohých pózach, hlavne tých vyžadujúcich rovnováhu, sú pokojná myseľ alebo priam absencia myšlienok kľúčové. Ak neviete, ako na to, zamerajte sa iba na sledovanie rytmu vlastného dychu. Učí nás skúmať svoje hranice. Keď prestane byť nemožné dať si nohu za hlavu, napadá vás, čo všetko iné predtým nemožné sa bude ešte dať spraviť.

Rovnako nás učí vľúdnosti a ľudskosti. Moja vlastná lekcia vľúdnosti prebiehala v priamom prenose na hodinách jogy asi rok. Keďže môj učiteľ sa tešil veľkej obľúbenosti, miestnosť bola zvyčajne plná tak, že ľudia od seba sedeli vo vzdialenosti 30 centimetrov. Chytali ma záchvaty presného opaku lásky k blížnemu, keď sa tesne pred začatím hodiny vedľa mňa posadili ešte dve slečny a zúžili tak môj starostlivo vybraný cvičebný (i životný) priestor. Po čase som si všímala, ako nasledovné cvičenie tieto pocity rozpúšťa. Vždy viac a znovu, až kým sa jedného dňa nedostavilo pochopenie v zmysle „ty si ja a ja som ty“, mimochodom, jedna z častých jogínskych mantier.

Za čo bude vďačné po joge vaše telo? Za to, že sa mu láskyplne venujete. Za to, že bude vedome pracovať so svalmi a partiami, ktoré sa v bežnom dni nedostanú k slovu. Za to, že mu zásadne zvýšite prívod kyslíka, keďže pránajáma, alebo umenie správneho dýchania, je jej neoddeliteľnou súčasťou.

Bude vďačné za to, že uvoľníte zablokované meridiány, aby v nich opäť mohla prúdiť energia voľne. Takisto bude vďačné, že pomocou jogy výdatne premasírujete všetky svoje vnútorne orgány. Samotný jogínsky nádych a výdych je požehnaním pre celú tráviacu sústavu. Pri takomto nádychu najprv vydýchneme všetok zostatkový vzduch z pľúc, a následne sa pomaly a zhlboka nadychujeme najprv do brušnej dutiny, potom do pľúc a nakoniec do hrdla. Výdych je dvakrát pomalší a v opačnom poradí, brucho nakoniec. Séria takýchto nádychov pôsobí ako piest, ktorý jemne stláča a masíruje oblasť žalúdka a čriev. Tu by súhlasili aj Číňania, ktorí veky tvrdia, že správne fungujúci tráviaci trakt je základom dobrého zdravia.

Je viac než možné, že sa vám zmenia chute a budete preferovať inú, čistejšiu stravu. Že objavíte najcennejší zdroj obnoviteľnej čistej energie vo vás. Budete žiariť vitalitou ako vaše vlastné slnko.

Jednotlivé polohy v joge nazývané asány. Dajú sa praktikovať jednotlivo, ako aj náväzne za sebou. Známy pozdrav slnku je len jedným príkladom. Dôraz sa kladie na pokojné a plynulé pohyby v súlade s dýchaním.

Čim elegantnejšie vykonávate dané asány, tým ladnejšie kráčate životom – metaforicky, ako aj doslova. Držanie vášho tela sa zmení. Budete sa pohybovať, hovoriť a konať s gráciou. Vaše životné a jogínske postoje nebudú stuhnuté, skostnatené. Budete ako voda – silní vo svojej prispôsobivosti.

Nirvána prichádza v štádiu, kedy vaše telo dôverne pozná jednotlivé asány a nemusí sa tak sústrediť na správne držanie tela alebo výdrž. Preberie kontrolu, a vtedy sa vašej mysli otvára úplne nový priestor, kedy neregistrujete rozdiel medzi vaším pohybom a zvukom ani okolím, pretože sa stávate všetkým. Takto sa musí cítiť farba, ktorou je maľované na plátno. Je zároveň aktom maľovania aj obrazom samotným. Jednoducho len ste a plyniete. Tento stav je verne známy meditujúcim. Avšak zažívať ho v pohybe mu pridáva novú dimenziu. Moju obľúbenú.

 

Joga je mojím spojením s tým neuchopiteľným, nepomenovateľným, z čoho som tvorená ja a svet navôkol.

Pre mňa je joga spôsobom života, neobmedzuje sa na párhodinové cvičenie na karimatke. Je jedným z mojich hlavných nástrojov sebarozvoja, mojím záchranným kolesom. Slovami mojej učiteľky Holly – môžete si vyjogovať vašu cestu von z každej situácie.

 

In Lak’ech Ala K’in, namaste.

 

Soňa Zajačeková

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019

BMW predstavuje úplnú novinku. Rad 2 v štýlovom balení Gran Coupé má primárne predný pohon

Nová dvojka prichádza sprvoti ako štýlové 4-dverové kupé.

16. októbra 2019

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019